POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Wiliiam Webb Ellis - Życie i Legenda07.04.2021

 
Dnia 7 kwietnia 1823 William Webb Ellis w czasie meczu futbolowego wziął piłkę w ręce i pobiegł z nią do bramki przeciwnika dając legendarny początek grze RUGBY, w 198 rocznicę tego wydarzenia zamieszczamy jego życiorys... 
 
Urodził się 24 listopada 1806 w Salford koło Manchesteru, w hrabstwie Lancashire jako drugi syn Jamesa i Ann Webb. Ojciec, oficer kawalerii w Armii Brytyjskiej wcześnie osierocił synów, zginął w 1811 roku w bitwie pod Albuerą pozostawiając rodzinę w trudnej sytuacji finansowej. Pani Ellis dostawała niewielką emeryturę z Armii wynoszącą 10 funtów rocznie na każde dziecko, która nie była wystarczająca żeby zapewnić synom odpowiednie wykształcenie. Podjęła więc decyzję o przeprowadzce do Rugby w hrabstwie Warwickshire żeby William i jego brat Thomas mogli uczęszczać bez opłat do prestiżowej Rugby School jako lokalni foundationerzy czyli uczniowie mieszkający w promieniu 10 mil od wieży zegarowej miasta. William uczęszczał do Rugby School w latach 1816-1825, dał się poznać jako dobry uczeń, utalentowany futbolista i gracz w krykieta. W 1826 roku rozpoczął studia w Brasenose College, Oxford uzyskując tam tytuły Bachelor of Arts (1829) i Master of Arts (1831) będące odpowiednikami licencjatu i magisterium przyznawanymi w naukach humanistycznych i ekonomicznych. Nadal grał w futbol i krykieta, wystąpił nawet w reprezentacji Oxfordu w meczu przeciwko Cambridge w 1827 roku. Po ukończeniu studiów wstąpił do Kościoła Anglikańskiego zostając kapelanem St George's w Londynie, a następnie  rektorem St Clement Danes w tym mieście. Jego jedyny portret ukazał się w 1854 roku w Illustrated London News po szczególnie poruszającym kazaniu na temat Wojny Krymskiej. W 1855 roku został rektorem Laver Magdaleny w Essex. Nigdy się nie ożenił, zmarł 24 stycznia 1872 na południu Francji, został pochowany w Menton (departament Alpes Maritimes), zostawił w spadku 9000 funtów rozdysponowanych głównie na cele charytatywne. Jego zaniedbany grób w 1958 roku odkrył Ross McWhirter (brytyjski sportowiec, dziennikarz, współtwórca Księgi Rekordów Guinnessa, polityk), odrestaurowano go staraniem Francuskiej Federacji Rugby.
 
Legenda Williama Webba Ellisa powstała w 1895 roku kiedy gra w piłkę według zasad Rugby zaczęła zdobywać popularność na świecie, a dawni uczniowie Rugby School zaczęli badać jej przeszłość. W czasie badań natrafili w piśmie „Meteor” z roku 1876 na artykuł Matthew Bloxama opisujący wydarzenie, które miało miejsce 7 kwietnia 1823 w Rugby. Uczeń William Webb Ellis w czasie meczu futbolowego wziął piłkę w ręce i pobiegł z nią do bramki przeciwnika, według Bloxama zrobił to jako pierwszy w historii. Nie można było spytać Ellisa czy tego dokonał, a także Bloxama skąd zdobył informacje do artykuły, obaj nie żyli. Ellisa ze szkoły pamiętali tylko bracia Thomas i John Harris, którzy uczęszczali  do Rugby School w latach 1819-1827, nie pamiętał go nawet sam Bloxam, który naukę skończył w 1820 roku. Wersja, że Ellis był pierwszym biegnącym z piłka zawodnikiem jest więc bardzo uproszczona, jego wyczyn przeszedł bez echa nawet w samym Rugby gdzie bieganie z piłką zostało dozwolone dopiero w 1841 roku. Zapewne wielu zawodników przed i po Ellisie dokonywało tego wyczynu w innych szkołach, spotykała ich za to sankcja i na tym sprawa się zawsze kończyła. Jeżeli jednak to nie piłka z Oxfordu, Cambridge czy Eton zyskała taką popularność warto było żeby to wyczyn zawodnika z Rugby School dał początek grze futbol rugby. Legendę uznano za fakt oficjalny, w 1923 roku w setną rocznicę tego wydarzenia na murze okalającym ogród dyrektora szkoły odsłonięto tablicę z inskrypcją: Kamień ten upamiętnia wyczyn Williama Webba Ellisa, który lekceważąc reguły współczesnego futbolu wziął pierwszy raz piłkę w ręce i biegnąc z nią dał początek i charakter nowej grze rugby. Wydarzeniu towarzyszyły liczne imprezy w tym mecz Anglia-Walia przeciwko Szkocja-Irlandia, piłka z tego meczu jest dziś przechowywana w szkolnym muzeum. Gdy w 1987 roku rozpoczęły się rozgrywki o Puchar Świata Związku Rugby (Liga Rugby rozgrywki rozpoczęła już w 1954 roku) najważniejsze trofeum nazwano imieniem Ellisa, dziesięć lat później odsłonięto w Rugby jego pomnik autorstwa Grahama Ibbesona. Ellis ma także pomnik w Menton, Muzeum Rugby oraz puby jego imienia. A na gali IRB Awards 26 listopada 2006 wprowadzono go do IRB Hall of Fame z numerem 01.
 
Dla milionów entuzjastów rugby pastor William Webb Ellis zawsze będzie tym uczniem, który w 1823 roku łamiąc zasady futbolu przyczynił się do powstania tej dyscypliny, a że to bardziej legenda niż udokumentowany fakt?, nie szkodzi legendy są nam wszystkim bardzo potrzebne. World Rugby zapowiada obchody 200-lecia Rugby w roku 2023, będzie to też rok rozegrania XI Pucharu Świata w Rugby, którego gospodarzem jest Francja.
 
Jajowate szczęście AZS AWF Hamish Watson: Szkocję mam w sercu
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 18 77
 02 Master Pharm Łódź 18 73
 03 OKS Skra Warszawa 18 64
 04 RC Orkan Sochaczew 18 51
 05 Awenta Pogoń Siedlce 18 43
 06 RC Lechia Gdańsk 18 42
 07 Edach Budowlani Lublin 18 36
 08 RzKS Juvenia Kraków 18 28
 09 RC Arka Gdynia 18 25
 10 RK Sparta Jarocin 18 8