POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

World12s: Powstaje nowe rugby08.09.2021


World 12s to nowy rodzaj gry w uniwersum Rugby Union i projekt światowych rozgrywek, który rozpocznie się w Anglii, jak nazwa wskazuje będzie to Rugby Światowe Dwunastkowe…
 
W skład Zarządu World 12s weszli, były dyrektor wykonawczy Rugby Football Union Ian Ritchie (przewodniczący), były prezydent Welsh Rugby Union Gareth Davis i były dyrektor wykonawczy New Zealand Rugby Steve Tew. Ambasadorami turnieju zostali były trener All Blacks Steve Hansen i były trener Springboks Jake White. Debiutancki turniej mężczyzn zaplanowano w sierpniu 2022 roku, a kobiet w 2023 roku. W pierwszym sezonie powstanie osiem drużyn franczyznowych, które będą miały w składach po 24 zawodników. W eliminacjach zespoły zagrają każdy z każdym, a następnie rozpocznie się faza play-off, turniej potrwa 3 tygodnie. Turniej każdego roku miałby się odbywać w innym miejscu na świecie, przewiduje się, że pierwszym gospodarzem w 2022 roku będzie Anglia.
 
Organizatorzy nie wyjaśniają dlaczego zdecydowali się na wprowadzenie rugby 12-osobowego skoro w Rugby Union istniejące takie formaty jak 7s, 10s, a nawet 5s (Rugby X). Oświadczyli, że gra w rugby wymaga zmian, jest nią m.in. nowy format, który ma rozwijać rugby i znaleźć nowe źródła dochodów. World 12s zamierza przestrzegać zdecydowanej większości przepisów Rugby XV, ale kilka zmian będzie.
 
Pierwsza, oczywista zmiana to 12 zawodników w drużynie, 6 w młynie i 6 w ataku, podwyższenia będą wykonywane z drop gola, nie będzie powtarzanych młynów, sankcja rzut wolny z którego nie można kopać na bramkę, czas gry 2 x 15 minut, w fazie pucharowej gdy mecz kończy się remisem o wygranej decyduje złoty punkt.
 
Organizatorzy World12s chcą, aby w nowe rugby grali najlepsi gracze na świecie. Jeszcze nie wymieniono żadnego nazwiska, ale rekrutacja do ośmiu drużyn ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć na początku 2022.
 
Format World 12s nie uzyskał jeszcze poparcia żadnych znaczących federacji.
World Rugby wydał oświadczenie: Zdajemy sobie sprawę z proponowanego nowego turnieju World 12s. Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy innowacyjne myślenie, które może zwiększyć zasięg, atrakcyjność i rozwój rugby, wymagane są tu kompleksowe konsultacje z organizatorami, aby zrozumieć wykonalność koncepcji, szczególnie w kontekście trwających dyskusji na temat globalnego kalendarza i priorytetowego obszaru dobrostan graczy.
Natomiast rzecznik Premiership Rugby powiedział: Zostaliśmy poinformowani o projekcie stworzenia nowego turnieju 12-a-side w poniedziałek. Uważamy, że każdy proponowany nowy konkurs będzie wymagał szeroko zakrojonych konsultacji. Można to rozpatrywać tylko w szerszym kontekście dobrobytu graczy i już zatłoczonego globalnego kalendarza.
 
Natomiast liderzy wypowiadają się z entuzjazmem.
Ian Ritchie: Rugby ewoluuje w naturalny sposób. Uważamy, że ta gra nadaje się do dynamicznie zmieniającego się świata i jest w stanie zdobyć dużą rzeszę fanów na całej planecie. Zgromadzimy wielu wybitnych graczy rugby, którzy będą grać pod okiem najwyższej klasy trenerów. Wszystkie nasze dyskusje z World Rugby i federacjami krajowymi były konstruktywne z perspektywy sportowej i komercyjnej.
Steve Tew: Rugby 12 to ekscytujący rozwój naszej gry. Wierzymy, że rugby potrzebuje nowej i innowacyjnej koncepcji, która pozostaje wierna zasadom naszego sportu. Zgromadziliśmy silny zespół kierowniczy z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu oraz handlu i czekamy na dyskusje z interesariuszami.
Steve Hansen: Podoba mi się pomysł organizowania międzynarodowego turnieju Rugby 12 z najlepszymi graczami i młodymi talentami. Myślę, że ta wersja gry zainteresuje wszystkich bez wyjątku i przyciągnie nowych fanów z całego świata.
 
W ciągu najbliższych pięciu lat World12s planuje wydać 250 milionów funtów na organizację i promowanie nowego rodzaju rugby.

Źródło: World 12s
Zaproszenie na Sprawozdawczo-Finansowe WZD Adrian na RE7 Clubs Championship
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Ukraina Polska

Rugby Europe Trophy
Lwów, 09.10.2021

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 4 20
 02 RC Lechia Gdańsk 5 20
 03 Up Fitness Skra Warszawa 5 17
 04 Edach Budowlani Lublin 5 17
 05 RC Orkan Sochaczew 5 15
 06 Master Pharm Łódź 3 10
 07 RzKS Juvenia Kraków 5 9
 08 RC Arka Gdynia 5 8
 09 Awenta Pogoń Siedlce 5 2
 10 KS Posnania Poznań 4 0