POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

World Rugby Awards: Lauraci22.11.2022


Ruahei Demant z Nowej Zelandii i Irlandczyk Josh van der Flier zostali wybrani 20 listopada br. Zawodniczką i Zawodnikiem Roku 2022 Rugby XV podczas World Rugby Awards w Monako.

W niezapomnianą noc w kultowym Salle des Étoiles odbyła się ceremonia pod Wysokim Patronatem JKW Księżnej Charlene z Monako, w której wzięli udział wielcy rugbiści byli i są obecni, a rodzina rugby świętowała wybitne osiągnięcia 2022 roku.
Pełna lista zwycięzców World Rugby Awards z krótkimi komentarzami.

Zawodniczka Roku XV - Ruahei Demant (Nowa Zelandia)
Współkapitan Nowej Zelandii, Ruahei Demant, była w samym sercu podróży Czarnych Paproci do zwycięzców Pucharu Świata w Rugby Kobiet w swoim kraju, stanowiąc ciągłe zagrożenie dla obrony przeciwnika.

Zawodnik Roku XV - Josh van der Flier (Irlandia)
Van der Flier został wybrany Zawodnikiem Roku 2022 Rugby XV jako trzeci Irlandczyk, przed nim trofeum to otrzymali Keith Wood (2001) i Johnny Sexton (2018).

Trener Roku - Wayne Smith (Kobiety XV, Nowa Zelandia)  
Mianowany dyrektorem rugby na sześć miesięcy przed Pucharem Świata w Rugby Kobiet, Wayne Smith przekształcił nowozelandzką drużynę, która poniosła rekordowe straty z Anglią i Francją w listopadzie zeszłego roku, w Mistrza Świata po raz szósty po zwycięstwie 34:31 nad Czerwonymi Różami. Smith jak znany jako „Profesor”, wprowadził zmianę sposobu myślenia i stylu gry, którą przyjęli gracze i sprostali jego wyzwaniu, aby być wiernym swojemu DNA i grać ofensywnym i nieustrukturyzowanym stylem rugby.

Przełomowy Zawodnik Roku - Ange Capuozzo (Włochy)
Ange Capuozzo ogłosił swoje wejście na światową scenę w marcu z hukiem, zdobywając dwa przyłożenia przeciwko Szkocji wchodząc z ławki. Następnie wyprowadził akcję w meczu z Walią, która zakończyła się zwycięskim przyłożeniem przerywającym siedmioletnie pasmo 36 porażek w Six Nations. Capuozzo jest uosobieniem młodzików, którzy w reprezentacji Włoch pod wodzą trenera Kierana Crowleya wygrali po raz pierwszy 28:27 z Australią, a on zdobył dwa przyłożenia.  

Przełomowa Zawodniczka Roku - Ruby Tui (Nowa Zelandia)
Ruby Tui, była Zawodniczką Roku World Rugby Women’s Sevens, z łatwością przeszła do rozgrywek Rugby XV i od swojego debiutu w Black Ferns przeciwko Australii w czerwcu była jedną z gwiazd Pucharu Świata w Rugby Kobiet. 30-latka rozpoczęła 10 z 12 testów w brawach Nowej Zelandii w 2022 roku, zdobywając osiem pzyłożeń.  

Zawodnik Roku 7 - Terry Kennedy (Irlandia)
Terry Kennedy, to pierwszy irlandzki zawodnik, który otrzymał tę nagrodę, spędził niezwykły rok w zielonej koszulce, a jego błyskawiczna praca nóg i szybkość sprawiały, że rozgrywający był ciągłym zagrożeniem. Jeden z oryginałów z początku irlandzkiego programu siódemek w 2015 roku, Kennedy zdobył 50 przyłożeń w WRSS i zdobył miejsce w Dream Teams zarówno w WRSS, jak i Pucharze Świata w Rugby 7 2022.

Zawodniczka Roku 7 - Charlotte Caslick (Australia)
Charlotte Caslick jest drugą zawodniczką, która zdobyła to wyróżnienie dwukrotnie, po raz pierwszy otrzymała tę nagrodę w 2016 roku gdy Australia zdobyła olimpijskie złoto. Mianowana współkapitanką na kilka dni przed swoimi HSBC World Rugby Sevens Series, Commonwealth Games i Rugby World Cup Sevens w 2022 roku. Caslick zdobył 31 przyłożeń w serii 2022 i zakończył jako DHL Impact Player.   

Sędzia Roku - Tappe Henning (Południowa Afryka)
Tappe Henning jest integralną częścią sędziowania i jego rozwoju zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich formach gry od ponad 20 lat. Sędziował 15 testów w latach 1995-2005, wkład Henninga w grę od momentu zawieszenia butów na kołku jest jego największym dziedzictwem, praca z sędziami meczowymi zarówno w RPA i Szkocji, jak i w rozgrywkach takich jak Super Rugby i United Rugby Championship. Jest również znany w świecie sędziowskim jako „guru prawa” i osoba, do której można się zwrócić z wszelkimi pytaniami związanymi z prawem technicznym.

Nagroda Vernona Pugha za wybitne zasługi - dr Farah Palmer (Nowa Zelandia)
Trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata w Rugby, kapitan drużyny Black Ferns w latach 1998-2006, dr Farah Palmer jest czołową postacią kobiecego rugby od ponad dwóch dekad. Palmer, pierwsza kobieta w zarządzie nowozelandzkiego rugby, a obecnie wiceprzewodnicząca, jest także przewodniczącą nowozelandzkiego Zarządu Rugby Maorysów. Wprowadzona do World Rugby Hall of Fame w 2014 roku, jej pasja zainspirowała niezliczone kobiety i dziewczęta do gry, a jej wsparcie dla społeczności Maorysów jest niezachwiane i równie inspirujące.  

Nagroda International Rugby Players - Bryan Habana (Południowa Afryka)
Bryan Habana rozegrał 124 testy dla Południowej Afryki, zdobywając 67 przyłożeń w latach 2004-2016. Skrzydłowy pomógł drużynie Springboks zdobyć drugi Puchar Świata w Rugby w 2007 roku i dzieli rekord przyłożeń w historii imprezy z Jonahem Lomu (15). Habana współpracował z International Rugby Players i South African players’ association My Players, ustanawiające punkt odniesienia dla tego, co to znaczy służyć rugby poza boiskiem. Od jego wysiłków w zakresie zbierania funduszy na rzecz społeczności najbardziej dotkniętych kryzysem, po zapewnienie, że gracze Rugby XV i Rugby 7 na najwyższych poziomach zostaną wysłuchani.  

Przyłożenie Roku Mężczyzn - Rodrigo Fernandez (Chile, przeciwko USA, 9 lipca)
W 50 minucie pierwszego meczu eliminacji Americas 2 w Santiago, Rodrigo Fernandez, wystartował z własnych 22 metrów, ominął nacierającego obrońcę USA, a następnie przebiegł slalomem obok pięciu kolejnych graczy, zdobywając przyłożenie po 75 metrowym biegu.

Przyłożenie Roku Kobiet - Abby Dow (Anglia przeciwko Kanadzie, 5 listopada)
Anglia rozpoczęła akcję z własnej linii pola na początku drugiej połowy półfinału Pucharu Świata w Rugby z Kanadą w Auckland, Claudia MacDonald przedarła się przez obronę i podała do skrzydłowej Abby Dow, która następnie przebiegł 65 metrów, aby zdobyć przyłożenie.

Dream Team Kobiet 2022
1. Hope Rogers (USA) 2. Emily Tuttosi (Kanada) 3. Sarah Bern (Anglia) 4. Abbie Ward (Anglia) 5. Madoussou Fall (Francja) 6. Alex Matthews (Anglia) 7. Marlie Packer (Anglia) 8 Sophie de Goede (Kanada) 9. Laure Sansus (Francja) 10. Ruahei Demant (Nowa Zelandia) 11. Ruby Tui (Nowa Zelandia) 12. Theresa Fitzpatrick (Nowa Zelandia) 13. Emily Scarratt (Anglia) 14. Portia Woodman ( Nowa Zelandia) 15. Abby Dow (Anglia).

Dream Team Mężczyzn 2022
1. Ellis Genge (Anglia) 2. Malcolm Marx (Republika Południowej Afryki) 3. Tadhg Furlong (Irlandia) 4. Tadhg Beirne (Irlandia) 5. Sam Whitelock (Nowa Zelandia) 6. Pablo Matera (Argentyna) 7. Josh van der Flier (Irlandia) 8. Grégory Alldritt (Francja) 9. Antoine Dupont (Francja) 10. Johnny Sexton (Irlandia) 11. Marika Koroibete (Australia) 12. Damian de Allende (Republika Południowej Afryki) 13. Lukhanyo Am (Republika Południowej Afryki) 14. Will Jordan (Nowa Zelandia) 15. Freddie Steward (Anglia).

Więcej informacji na temat World Rugby Awards można znaleźć na stronie www.world.rugby/awards

Źródło: World Rugby

SLRT: Finał województwa Lubelskiego Konkurs na Trenera Głównego Kadry Narodowej Seniorów w Rugby 7
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki