POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

World Rugby poprawia płynność gry18.05.2022


Światowa Rada Rugby (World Rugby Council) zatwierdziła globalny proces ograniczający możliwość wejścia na boisko personelu podczas meczu. Próba rozpocznie się we wszystkich turniejach i meczach po 01 lipca 2022 r., ma to na celu poprawę płynności gry poprzez ograniczenie niepotrzebnych przestojów bez uszczerbku dla dobrostanu graczy.
 
Próba jest wynikiem szeroko zakrojonego przeglądu obecnego elitarnego środowiska rugby przeprowadzonego przez World Rugby, w tym badania potrzeb związanych z nawodnieniem graczy i coraz większymi zakłóceniami w grze spowodowanymi przez wiele osób wchodzących na boisko by podać wodę za każdym razem, gdy następuje przerwa. Nowe reguły określają kiedy medycy i podający wodę mogą uzyskać dostęp do pola gry, ograniczając możliwość interakcji z sędziami i zapewniając ramy sankcyjne dla wszelkich działań, które przeszkadzają w grze lub są sprzeczne z wartościami sportu.
 
Celem procesu jest poprawa płynności gry, ograniczenie możliwości potencjalnej ingerencji, zwiększenie widowiska dla kibiców i wsparcie zarządzania meczem przez sędziów. Testy zostały opracowane we współpracy ze związkami zawodników i kluczowymi interesariuszami, w szczególności międzynarodowymi graczami rugby, którzy wspierają zmiany. W przypadku rozgrywek, w tym Pucharu Świata w Rugby Kobiet 2021 (rozgrywanego w 2022 roku), Pucharu Świata w Rugby Mężczyzn 2023 lub meczów, które rozpoczną się po 01 lipca 2022 roku, zastosowanie będą miały następujące zmiany w przepisie 6:

- Medycy
Będą mogli podawać wodę tylko graczom, których leczą. Nie mogą wybić lub dotknąć piłki, gdy jest ona w grze (sankcja: rzut karny). Nikt nie powinien podchodzić, zwracać się ani kierować uwag do sędziów, z wyjątkiem medyków w związku z leczeniem zawodnika. Jeśli tak się stanie, sankcją będzie rzut karny.
 
- Dodatkowy personel
Drużyna może mieć maksymalnie dwie osoby podające wodę, nie mogą one być np. dyrektorem sportowym ani głównym trenerem. Na boisko będą mogli wejść tylko dwa w jednej połowie w  punktach uzgodnionych z sędziami np. podczas przerwy w grze lub po zdobyciu podwyższenia. Osoba przynosząca podstawkę kopaczowi może nosić jedną butelkę tylko na jego użytek. Podający wodę muszą przez cały czas pozostawać w Strefie Technicznej, każda próba odbicia lub dotknięcia piłki, gdy jest ona w grze (łącznie ze Strefą Techniczną), będzie karana rzutem karnym.
 
- Gracze na boisku
Zawodnik może w dowolnym momencie uzyskać dostęp do wody za linią martwej piłki lub ze swojej Strefy Technicznej.
 
Mark Harrington Chief Welfare Player i Rugby Services Officer w World Rugby powiedział: Pomaganie w grze, aby przebiegała płynnie, bez uszczerbku dla dobrostanu graczy jest kluczowym celem tych prób. Podejmujemy konkretne działania, aby poprawić płynność meczów rugby, będzie to pierwszy raz, kiedy drużyny na boisku mogą zostać ukarane działaniami osób, które nie są bezpośrednio zaangażowane w grę. Otrzymywaliśmy dużo sygnałów, że osoby, które nie są graczami przerywają płynność gry, a ich liczba wymyka się spod kontroli. Musieliśmy rozwiązać ten problem bez wpływu na dobro graczy i zapewnić im wszystko, co jest potrzebne do gry na najwyższym poziomie. Chciałbym podziękować wszystkim naszym partnerom i interesariuszom, którzy pomogli nam znaleźć właściwą równowagę w tej nowej próbie.
 
Christian Day z England’s Rugby Players Association powiedział: Poglądy graczy mają ogromne znaczenie, dlatego ważne było, aby móc przedstawić niektóre z punktów widzenia, które otrzymaliśmy na temat niegrających osób wchodzących na boisko i jak to ewoluowało. Uważamy, że osiągnięto zdroworozsądkowe stanowisko, które nie powinno mieć negatywnego wpływu na dobro graczy, jednocześnie mając nadzieję, że zmniejszymy niepotrzebne przestoje i potencjalne negatywne punkty zapalne podczas meczów.
 
Źródło: World Rugby. Aktualizacje tekstu ustawy 6 zostaną opublikowane w nadchodzących tygodniach.
 
TDiM 24: Lechia Rugby Trophy Ekstraliga: XV kolejka w obiektywie
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Rumunia Polska

Rugby Europe Championship
Bukareszt, 04.02.2023

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
01 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 9 37
02 MKS Ogniwo Sopot 8 34
03 Edach Budowlani Lublin 8 31
04 RC Orkan Sochaczew 9 30
05 RC Lechia Gdańsk 9 22
06 Up Fitness Skra Warszawa 9 18
07 RzKS Juvenia Kraków 8 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 9 5
10 KS Posnania Poznań 8 5