World Rugby wprowadza "Game On Global"30.11.2021
TweetDobro zawodników i dostępność gry są sednem „Game On Global”, przełomowego programu opcjonalnych zmian w przepisach gry, uruchomionego 30 listopada br. przez World Rugby i Związki Krajowe.
Wprowadzenie „Game On Global” jest zgodne z niedawno wprowadzonym planem uczestnictwa World Rugby, mającym na celu przyspieszenie zrównoważonego zaangażowania w rugby poza pandemią Covid-19 oraz zgodnie ze strategią transformacyjną mającą na celu ugruntowanie rugby jako najbardziej postępowego sportu pod kątem dobrostanu graczy. „Game On Global” zapewnia związkom krajowym możliwość wdrażania zmodyfikowanych przepisów na poziomie krajowego udziału masowego, zwiększając doświadczenie gry i bezpieczeństwo uczestników. Związki mogą wybierać dowolny z menu 10 wariantów w zależności od kontekstu i celu. Od stycznia 2022 zasady „Game On” mogą być stosowane przez wszystkie związki członkowskie World Rugby według własnego uznania.
Wdrażanie zmian w prawie będzie centralnie monitorowane, a globalny projekt badawczy zapewni ocenę skutków pod względem zapobiegania urazom i ogólnego wpływu udziału. Zostały one opracowane przez Community Laws Flexibility Working Group, która została utworzona w listopadzie 2020 roku, po przeprowadzeniu ankiety World Rugby wypełnionej przez ponad 1800 respondentów, co odzwierciedla misję World Rugby związaną z rodziną rugby. Grupa robocza, w skład której weszli dyrektorzy związkowi Community Rugby, członkowie World Rugby Council, członkowie World Rugby Community Rugby Committee, personel regionalny i wykonawczy World Rugby, miała za zadanie opracować zestaw przepisów wspólnotowych odpowiednich i atrakcyjnych dla dorosłych uczestników społeczności, które napędzają radość, dostępność i zachowanie charakteru gry.
Przewodniczący World Rugby, Sir Bill Beaumont, powiedział: Gra społecznościowa jest sercem i duszą naszego sportu, jest fundamentem, na którym zbudowany jest nasz dom, a dziś stanowi punkt orientacyjny dla rugby na całym świecie dzięki wprowadzeniu opcjonalnych zmian prawa wspólnotowego dla naszych związków członkowskich. Nieustannie słuchamy i angażujemy się w globalną rodzinę rugby na wszystkich poziomach i jestem zachwycony, że dzisiejsze namacalne wyniki zostały uzyskane na podstawie wstępnej ankiety, w której wzięło udział ponad 1800 respondentów z całego świata i która opiera się na istniejących modelach w Anglii. Nowej Zelandii i Walii. Główną korzyścią globalnego charakteru projektu będzie możliwość dzielenia się najlepszymi praktykami pomiędzy Związkami oraz posiadanie jednego zestawu wskazówek, które gracze będą mogli rozpoznać bez względu na to, gdzie grają na świecie. Ogłoszone zmiany w przepisach są kluczowym elementem naszego długoterminowego celu, jakim jest uczynienie gry bardziej dostępną, bardziej zrównoważoną, bezpieczniejszą i dostępną dla całego świata. Pasja, zaangażowanie i radość, które można zobaczyć na boiskach rugby w różnych krajach na całym świecie, napędzają nas z determinacją, aby dalej rozwijać się i ulepszać grę, którą kochamy za wszystkich.
Zmiany gry zostały wprowadzone w 10 punktach, w załączniku PDF World Rugby, a teraz pokrótce napiszemy o co w tym chodzi.
01. Liczba graczy
Drużyny muszą być równe, mogą grać z 10, 11, 12, 13, 14 lub 15 zawodnikami, mogą mieć też zawodników rezerwowych.
02. Czas gry
Mecz powinny trwać co najmniej 40 minut, ale można go podzielić np. mecz 60-minutowy może trwać 2x 30minut, 3x20 minut lub 4x15 minut.
03. Zmiany
Zmiany mogą być powrotne, można też stosować zasadę „Half Game”, zgodnie z którą wszyscy gracze muszą rozegrać co najmniej połowę meczu.
04. Młyny
Liczba zawodników w młynie zależy od liczby graczy na boisku, gdy gramy z 10-11 zawodnikami to w młynie będzie ich 5, a gdy gramy 12-13 zawodnikami 6. Można stosować wariant U19 gdzie młyny są pchane do 1,5 metra lub wariant bez pchania.
05. Auty
Można wybrać wariant bez wynoszenia lub z wygraną wrzucającego, piłka jest zagrywana do łącznika młyna.
06. Kopanie
Rzuty karne i wolne można kopnąć tylko na swojej połowie, na połowie przeciwnika rozgrywać ręką, a wszystkie podwyższenia kopane są na wprost słupów.
07. Rozmiar boiska
Dozwolone typy nawierzchni to trawa, piasek, glina, śnieg lub sztuczna murawa. Mecze Rugby 10 można rozgrywać na połowie boiska, podwyższenia są kopane na jedną bramkę.
08. Rozmiar piłki
Można używać mniejszych rozmiarów piłek np. 4.
09. Wyrównanie wagi
Duża różnica wagi poszczególnych zawodników to ryzyko, World Rugby zaleca wyrównanie wagi w drużynach (ten punkt jest chyba najbardziej kontrowersyjny - przyp. red).
10. Linia szarża
Wysokość szarży można zmniejszyć do linii sutków lub linii talii, obecnie jest to linia barków.
Źródło: World Rugby