Wyjątkowa gala i cenne prezenty22.11.2021
TweetW filmowym klimacie, w kinie Odeon, w czwartek 18 listopada odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 50-lecia rugby w Sochaczewie. Wręczono nagrody i odznaki dla twórców sukcesów Orkana. Klub otrzymał nowy sztandar, a od stycznia zyska kolejnego potężnego sponsora. Podczas uroczystości szczególne i zasłużone wyróżnienie przypadło Krzysztofowi „Mudinowi” Lewandowskiemu.
To szczególny rok dla sochaczewskiej rodziny rugby. Potwierdzili to zawodnicy klubu, którzy w minionym sezonie zdobyli medale mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych w odmianie rugby siedmio- i piętnastoosobowego. Najcenniejszym był oczywiście trzeci w historii klubu brązowy medal wywalczony przez zespół seniorów w ekstralidze. O osiągnieciach sportowych, nieocenionym wsparciu sponsorów pozwalających na rozwój tej dyscypliny sportu w Sochaczewie, mówił prezes RC Orkan Sochaczew, Robert Małolepszy, który prowadził uroczystą galę.
Podziękowania przed wielkim ekranem
Do sali kinowej w Domu Rzemiosła przybyło wielu znamienitych gości, m.in. wiceminister Aktywów Państwowych – Maciej Małecki; przedstawiciele sochaczewskich władz samorządowych z burmistrzem Piotrem Osieckim i starostą Jolantą Gontą na czele; czy prezes Polskiego Związku Rugby – Dariusz Olszewski. Nie zabrakło również wielu znakomitych zawodników, trenerów, działaczy, którzy swoją pracą i determinacją tworzyli przez 50 lat historię sochaczewskiego rugby.
- 50 lat sochaczewskiego rugby to również 43 lata mojego życia – mówił Piotr Osiecki. - Przez lata pojawiło się wielu życzliwych ludzi, którzy chętnie udzielali nam pomocy. Dzięki nim ten klub przetrwał pół wieku. W szczególności dziękuję „ojcom założycielom” sochaczewskiej sekcji rugby. Podziękowania składam najbliższym, rodzinie Bogdana i Ireneusza Pietraków. Dziękuję też wszystkim kolegom z drużyny. Rugby to sport zespołowy. Tak samo jak całe życie, żeby coś w nim osiągnąć, trzeba mieć wokół siebie osoby, które mają ten sam cel i się wzajemnie wspierają. To symboliczne podziękowanie składam na ręce kapitana Zbyszka Dąbrowskiego, który wprowadzał mnie, młodego, niedoświadczonego zawodnika, do drużyny Orkana. Kolejne podziękowania należą się kibicom. Stworzyli oni niepowtarzalną markę, słynną na stadionach w całej Polsce. I na koniec, każdy z nas musi podziękować swoim najbliższym za wsparcie od najmłodszych lat w uprawianiu tej trudnej dyscypliny sportu. Dziękuję swoim rodzicom, którzy wychowali trzech rugbistów oraz żonie Basi, która zawsze była moim najwierniejszym kibicem, wzięła na siebie trud prowadzenia domu i wychowania naszych trzech córek – mówił Piotr Osiecki.
Sztandar i karta
Jednym z głównych punktów uroczystości było przekazanie klubowi nowego sztandaru. Zbiórka zainicjowana przez Krzysztofa „Mudina” Lewandowskiego była prowadzona przez kibiców Orkana. Symbolicznego wbicia gwoździ, przed oddaniem chorągwi pocztowi sztandarowemu, dokonało 14 darczyńców.
Kolejnym wyjątkowym prezentem była unikatowa karta wydana przez Pocztę Polską. Można ją kupić na poczcie w Sochaczewie oraz w klubie, począwszy od 20 listopada. Przez 30 dni od daty emisji można ją wysyłać bez dodatkowych opłat, potem stanie się kartką kolekcjonerską. To jedna z 36 wydanych w tym roku przez Pocztę Polską pamiątkowych kart i zarazem pierwsza w historii poświęcona polskiemu rugby. Na kartce widzimy zawodnika ataku RC - Marcina Krześniaka.
KGHM sponsorem Orkana
- Jestem tu dzisiaj, aby oddać hołd wszystkim pokoleniom sochaczewskich rugbistów, trenerów, wychowawców i ich rodzinom, którzy od 50 lat piszą historię naszego klubu i miasta – mówił Maciej Małecki. - Przez pół wieku zmieniały się koszulki, autobusy, polepszała się infrastruktura sportowa, ale jedno pozostało niezmienne. Od 1971 roku Rugby Club Orkan Sochaczew kształtuje charaktery, tworzy zawiązywane na boisku wspaniałe przyjaźnie. Jestem dumny, gdy mogę się pochwalić, że jestem z Sochaczewa. Jestem z miasta, które ma tak wspaniałą drużynę rugby. Mam wielką satysfakcję z przebudowy stadionu przy ul. Warszawskiej. Z tego, że możecie rywalizować na takim nowoczesnym obiekcie. Dziękuję wszystkim kibicom, którzy są dla drużyny szesnastym zawodnikiem, nie tylko w Sochaczewie, ale również na wyjazdach. Kolejną ogromną satysfakcję mam z tego, że na koszulkach Orkana widnieje logotyp PKN Orlen, największego koncernu paliwowego w Europie środkowo-wschodniej. Mocnym argumentem do dalszej współpracy w takimi sponsorami są wasze sukcesy. Mam nadzieję, że to dopiero ich początek i wkrótce na waszych szyjach zawisną medale z cenniejszego kruszcu niż ten wywalczony w lipcu tego roku – mówił wiceminister Maciej Małecki.
Za słowami Maciej Małeckiego poszły też czyny. Wiceminister przekazał prezesowi RC Orkan umowę sponsorską. W nowym roku sochaczewscy rugbiści zyskają kolejnego potężnego partnera. Będzie nim spółka KGHM Polska Miedź.
Nagrody i odznaki
Kapituła postanowiła przyznać wyróżnienia w ośmiu kategoriach oraz wybrała piętnastkę 50-lecia. Nagrody indywidualne otrzymali: miasto Sochaczew (sponsor), Ireneusz i Bogdan Pietrakowie (działacze 50-lecia), Bogdan Wróbel (zawodnik ataku), Maciej Brażuk (zawodnik młyna), Zbigniew Dąbrowski (kapitan), Krzysztof Ciesielski (trener), Maciej Misiak (trener młodzieży), Marta Zarzyńska (zawodniczka).
Zgodnie z pozycjami na boisku w najlepszej piętnastce znaleźli się: Wiktor Dobrowolski, Dariusz Winkler, Kamil Kościelecki, Maciej Brażuk, Sławomir Osiecki, Mirosław Foryszewski, Dariusz Kmieciński, Zbigniew Dąbrowski, Sławomir Kitliński, Bogdan Wróbel, Konrad Pisarek, Wojciech Kurant, Piotr Osiecki, Marek Lesiak oraz Krzysztof Ciesielski.
Klubowymi odznakami – brązowymi, srebrnymi i złotymi – uhonorowani zostali zawodnicy, którzy rozegrali najwięcej spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej. W sumie 80 rugbistów ma na swoich koncie ponad 40 występów w barwach Orkana. Zdecydowanym rekordzistą pod tym względem jest obecny trener pierwszej drużyny Maciej Brażuk, który zagrał w 217 meczach.
Pro Masovia dla Mudina
Reprezentant wiceprzewodniczącego sejmiku wojewódzkiego, Adama Mirosława Orlińskiego, wręczył dwa Medale Pamiątkowe „Pro Masovia”. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez marszałka województwa mazowieckiego. Jeden medal trafił do władz klubu, drugi - „za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego” otrzymał Krzysztof Lewandowski.
„Mudin” od 44 lat dokumentuje fotograficznie działalność sochaczewskich rugbistów. W ramach obchodów jubileuszu ukaże się album z ok. 400 wybranymi przez niego i opisanymi fotografiami z całej 50-letniej historii rugby w naszym mieście. Premierę tej wyjątkowej książki zapowiedziano na 15 grudnia.
Trening pokoleń i bal w nowych terminach
W związku z dynamiczną sytuacją związaną z rozwojem czwartej fali pandemii władze klubu zdecydowały o zmianie terminów dwóch kolejnych wydarzeń organizowanych w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia. Zapowiadany trening pokoleń będzie miał miejsce w Nowy Rok - 1 stycznia na stadionie przy ul. Warszawskiej. Z kolei bal rugbistów odbędzie się w karnawałowym klimacie, w sobotę 12 lutego w hotelu Chopin.
Źródło: https://www.sochaczew.pl/
Relacja z Gali [kliknij]
Zdjęcia z Gali [kliknij] oraz [kliknij]
Źródło: https://www.sochaczew.pl/
Relacja z Gali [kliknij]
Zdjęcia z Gali [kliknij] oraz [kliknij]