POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

XIII Mistrzostwa Polski Weteranów16.05.2023


Na stadionie Gdańskiego Ośrodka Sportu rozegrano XIII Mistrzostwa Polski Weteranów, udział wzięło pięć zespołów, a tytuł obroniła po raz drugi Lechia.

Jeżeli XIII Mistrzostwa Polski Weteranów odbywają się 13 maja br., a pierwszy mecz rozpoczyna się o godzinie 13.00 to musi to być impreza udana. Szczególnie dla gospodarzy, którzy po raz drugi obronili mistrzowski tytuł zgarniając przy okazji większość nagród dodatkowych. Jest tego proste wytłumaczenie, RC Veterans Lechia od lat spotyka się w sobotnie przedpołudnie żeby potrenować, nie ma więc problemów z kondycją i składem. Cieszy pojawienie się nowej ekipy (choć nie tak całkiem nowej, bo już raz zagrała w mistrzostwach), Arka Gdynia zajęła II miejsce przegrywając w decydującym meczu 0:10 z Lechią. Drużyna z Gdyni reaktywowała się po śmierci Zbyszka Rybaka, szkoda, że z takiego powodu, ale z drugiej strony to kolejny i to pośmiertny sukces założyciela Arki. O III lokatę rywalizowały zespoły z Sochaczewa i Siedlec, Orkan wygrał bezpośredni mecz 12:5 i stanął na podium, WFS skończył na miejscu IV. Ostatnią lokatę zajęła drużyna ORC Poznań połączona z reaktywowaną w ubiegłym roku drużyną z Łodzi, która mamy nadzieję na następną imprezę przybędzie już pod własną „flagą”. Kolejne XIV Mistrzostwa Polski odbędą się w Siedlcach z okazji 45-lecia powstania sekcji rugby, który to jubileusz wypada w 2024 roku. Mecze sędziowali Bartłomiej Gwozdecki i Emil Kozioł.

Bezpośrednio po zakończeniu ostatniego meczu zostały wręczone puchary i medale dla zwycięzców, wręczał je Adam Korol, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. sportu, wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu, czterokrotny mistrz świata. Były też wyróżnienia indywidualne. Nagrodę im. Krzysztofa Liedla dla najskuteczniejszego zawodnika turnieju otrzymał Wojciech Dębski z Lechii Gdańsk. Nagrodę dla najstarszego zawodnika odebrał Marian Borowski z Lechii Gdańsk (rocznik 1949), miał dwóch rywali z rocznika, ale okazali się młodsi. Najlepszym zawodnikiem czyli MPV imprezy został Jacek Kunicki z Lechii Gdańsk. Nagrody dla najlepszych graczy formacji ataku i młyna trafiły do Aleksandra Gajewskiego z Arki Gdynia i Mirosława Foryszewskiego z Orkana Sochaczew. Wyróżnienie, Bedol Trophy, nagrodę im. Rafała Bednarka dla najlepszego zawodnika II linii młyna otrzymał Paweł Sienkiewicz z gdańskiej Lechii. Rugby Veterans Orkan Sochaczew ufundowali drugą już „Nagrodę im. Ireneusza i Bogdana Pietrak za działalność w Rugby Weteran”, którą wręczyli Piotrowi Płoszajowi z Lechii Gdańsk, organizatorowi imprezy. Nietypowy „prezent” wręczył kapitan drużyny WFS Siedlce Zbigniew Wyrębiak przedstawicielom klubu z Gdańska, był to Puchar Polski wywalczony przez Lechię w 1986 roku, a zakupiony na giełdzie pamiątek sportowych. Powinien wrócić tam gdzie jego miejsce, do Muzeum Lechii Gdańsk.

Spotkanie integracyjne zamykające turniej mistrzowski jak zwykle było okazją do wspomnień, odnowienia przyjaźni i nawiązania nowych. Gospodarze nie żałowali jadła i napoju, a niektóre wyroby przewyższały oczekiwania imprezowiczów. Jak zwykle wracał temat reaktywowania drużyn weteranów w Lublinie, Warszawie, Bytomiu, a szczególnie w Krakowie, Juvenia w 2020 roku wywalczyła bowiem Mistrzostwo Polski w Poznaniu, a w ubiegłym była organizatorem imprezy.

Wyniki:
WFS Siedlce Veterans – ORC Poznań/Łódź/Gdańsk 17:0 (5:0)
Arka Gdynia – Lechia Gdańsk 0:10 (0:5)
Orkan Sochaczew – WFS Siedlce Veterans 12:5 (5:5)
ORC Poznań/Łódź/Gdańsk – Arka Gdynia 0:15 (0:10)
Lechia Gdańsk – WFS Siedlce Veterans 32:0 (22:0)
Orkan Sochaczew – ORC Poznań/Łódź/Gdańsk 14:7 (7:7)
Arka Gdynia – WFS Siedlce Veterans 17:0 (0:0)
Lechia Gdańsk – ORC Poznań/Łódź/Gdańsk 22:7 (12:0)
Orkan Sochaczew – Arka Gdynia 0:15 (0:5) 
Lechia Gdańsk – Orkan Sochaczew 39:0 (24:0)

Klasyfikacja:
1. RC Veterans Lechia Gdańsk
2. Arka Gdynia Weterani
3. Rugby Veterans Orkan Sochaczew
4. WFS Siedlce Veterans
5. ORC Poznań/Łódź/Gdańsk

Zdjęcia: RugbyStars365.PL

RTDiM 24: Turniej w Sochaczewie Polska młodzież na Minirugby X Nations
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki