POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Zalecono 10 zmian przepisów29.05.2020


Komitet Wykonawczy World Rugby 28 maja br. zatwierdził 10 opcjonalnych zmian w przepisach, które mogą pomóc krajowym federacjom zmniejszyć ryzyko zakażenia Covid-19 jeżeli będzie to wymagane.
 
Zmieniono czasowo przepisy dotyczące młyna, autu, rucka i maula, a także dodano pakiet pomagający utrzymać higienę w czasie meczów. Wprowadzono także "pomarańczową kartkę", sędzia może ją pokazać zawodnikowi jeżeli nie jest pewien czy jego wykroczenie kwalifikuje się jako kara czasowa czy definitywna, a następnie ma 15 minut na sprawdzenie tego na podstawie zapisu video. Każdy z tych środków zapobiegawczych ma na celu zmniejszenie intensywności kontaktu, który stwarza największe ryzyko zarażenia Covid-19. Federacje mogą zdecydować czy wdrożyć jeden lub więcej tymczasowo zmienionych przepisów do rozgrywek krajowych lub międzynarodowych zgodnie z wytycznymi World Rugby dotyczącymi wznowienia rozgrywek.
 
Uznając, że zagrożenie Cocid-19 w każdym z krajów należących do World Rugby jest inne, wdrożenie któregokolwiek zalecenia będzie w gestii krajowej federacji i oparte na specyfice danego terytorium jak też obowiązujących dyrektywach medycznych i rządowych. Zalecenia są oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która określa wysokie ryzyko przeniesienia infekcji w ciągu 15 minut w promieniu jednego metra od zarażonej osoby. 
 
Zmiany przepisów zostały wprowadzone po zapoznaniu się z raportem specjalistycznej grupę Law Review Group (LRG), w skład której wchodzili trenerzy, zawodnicy, osoby odpowiedzialne za mecze, lekarze i specjaliści od przepisów gry. Podjęli oni decyzje po szczegółowej analizie 60 meczów rugby, a analiza gry umożliwiła oparte na dowodach podejście do opracowywania tymczasowej zmiany niektórych przepisów, które ograniczają kontakt.
 
Prezes World Rugby, Sir Bill Beaumont, powiedział: World Rugby jest zaangażowany w oparte na dowodach środki zapobiegające urazom i infekcjom, szczęśliwie mamy silne, przyszłościowe i skuteczne struktury medyczne, które kształtują nasze podejście do rugby. Zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich rugbistów ma ogromne znaczenie. Dokładnie oceniliśmy postrzegane obszary ryzyka w grze. Umożliwiło to opartą na dowodach ocenę obszarów ryzyka i pozycji do gry, co doprowadziło nas do opracowania tymczasowych zmian przepisów, uzupełniających obszerne wytyczne dotyczące powrotu do gry. Związki mogą wdrożyć jedną lub więcej z tych poprawek na szczeblu krajowym zgodnie z odpowiednimi dyrektywami rządowymi dotyczącymi Covid-19. Chciałbym podziękować wszystkim za pełne zaangażowanie w ten proces, który pomoże w bezpiecznym powrocie do rugby na wszystkich poziomach.
 
Oprócz zmian przepisów zaleca się przestrzegania higieny podczas gry i treningu zgodnie z wytycznymi WHO i World Rugby: obowiązkowe odkażanie rąk i twarzy przed oraz po meczu; regularne odkażanie piłki przed meczami, w ich trakcie i po nich; butelki z wodą mają być oddzielne dla każdego zawodnika; zaleca się zmianę koszulek, spodenek i ochraniaczy głowy w przerwie spotkania; zapobieganie skupiskom np. po zdobyciu przyłożenia; przeciwdziałanie plucie i oczyszczaniu nosa; wiązanie młyna przeciwko maszynie, a nie sparingpartnerom; ćwiczenie młynów i mauli na zakończenie sesji treningowej.
 
Po ogłoszeniu propozycji zmian przepisów odezwały się głosy m.in. angielskiej Premiership i Walijskiego Związku Rugby, które oświadczyły, że nie zamierzają wprowadzać wymienionych przez World Rugby zaleceń, podobnego zdania jest też New Zealand Rugby, które zapowiedziało, że w turnieju Super Rugby Aotearoa, który ma się rozpocząć 13 czerwca br. zmian w przepisach nie będzie.
 
Wszystkie proponowane przez World Rugby rozwiązania znajdują się tutaj [kliknij]
Upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży Kto jest właścicielem World Rugby?
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 5 24
 02 OKS Skra Warszawa 5 18
 03 RC Lechia Gdańsk 5 14
 04 RC Arka Gdynia 5 13
 05 RC Orkan Sochaczew 5 13
 06 Master Pharm Łódź 5 12
 07 Awenta Pogoń Siedlce 5 12
 08 Edach Budowlani Lublin 5 8
 09 RzKS Juvenia Kraków 5 7
 10 RK Sparta Jarocin 5 0