Zmiany w przepisach obowiązujące od 01.07.201631.08.2016
TweetKolegium Sędziów Polskiego Związku Rugby przedstawia poniżej zmiany w przepisach które obowiązują od 01 lipca 2016.
Przepis 3. Ilość zawodników
3.12
Zawodnik który został zmieniony i zszedł z boiska może na nie powrócić by zastąpić zawodnika kontuzjowanego w skutek gry faul. Jeśli drużyna zdecyduje się na wprowadzenie świeżego zawodnika to nie uzyskuje dodatkowej zmiany
Przepis 8. Prawo korzyści
8.3
Sędzia, jeżeli uzna że jest to bezpieczne, może przyznać prawo korzyści, po zawaleniu się młyna dyktowanego.
Przepis 10. Gra faul
10.2
Symulowanie przez zawodnika, że padł ofiarą gry faul lub innego przewinienia będzie karane.
Sankcja: rzut karny, żółta kartka
Przepis 17. Maul
17.3
Piłka, po związaniu maula , musi być przekazywana w tył z ręki do ręki. Zawodnik posiadające piłkę nie może się przemieszczać na tył maula.
Zawodnik odbierający piłką od skoczka musi pozostać z nim w kontakcie nie zezwala się na przekazywanie piłki na odległość.
Sankcja: rzut karny
Przepis 20. Młyn
20.1
Drużyna musi być gotowa do sformowania młyna w ciągu 30 sekund od jego przyznania.
Sankcja: rzut wolny
20.10
Gdy piłka jest dostępna do gry, w nogach zawodnika nr 8, ale młyn nie przesuwa się do przodu, sędzia wyda komendę “zagraj piłką” . Drużyna musi natychmiast zagrać piłką.
Sankcja: młyn dla drużyny przeciwnej
20.11
Jeżeli młyn, w sposób zgodny z przepisami, obróci się o więcej niż 90 stopni to sędzia dyktuje młyn z prawem wrzutu dla drużyny, która była ostatnia w posiadaniu piłki.
20.12
Zawodnik z nr 9 z drużyny, która nie wygrała piłki w młynie nie może wchodzić w przestrzeń między rwaczem, a wiązaczem drużyny przeciwnej.
Sankcja: rzut karny
Wiesław Piotrowicz