10 niespodziewanych wyników w 2022 roku03.01.2023

Rok 2022 był prawdziwym „rokiem niespodzianek”, World Rugby wybrał dziesięć niespodziewanych wyników uszeregowanych w porządku chronologicznym.

GRUZJA 25:25 PORTUGALIA (MĘŻCZYŹNI)
Biorąc pod uwagę to, co wiemy teraz o Portugalii, ten wynik nie wygląda imponująco. Jednak Gruzja przystąpiła do pierwszej rundy Rugby Europe Championship 2022, wygrywając poprzednio 20 meczów z rzędu w rozgrywkach i w oczach większości ludzi miała  kontynuować tę passę. Dominujący Lelos mieli serię dziprzyłożenieewięciu zwycięstw z rzędu przeciwko Os Lobos, którzy nie wygrali w Tbilisi od 2004 roku. Ale przyłożenia Manuela Cardoso Pinto, Rodrigo Marty i José Limy oraz 10 punktów z kopnięte przez Samuela Marquesa dały Portugalii 25 punktów. W końcówce prowadzili 25:18 i byli bliscy zwycięstwa gdyby nie podwyższone przyłożenie Tornike Jalagonia oszczędziło gospodarzom rzadkiej porażki u siebie.

WALIA 21:22 WŁOCHY (MĘŻCZYŹNI)
Włochy przegrały swoje poprzednie 36 meczów w Pucharze Sześciu Narodów i zadawano im niewygodne pytania o to czy naprawdę powinni grać na tym poziomie. Mecz z Walią też zapowiadał się jako porażka gdy błyskotliwa akcja obrońcy Ange Capuozzo zmieniła bieg historii. Kilka sekund przed końcem, nastolatek wyrwał się z głębi, odegrał do Edoardo Padovaniego, który zdobył zapierające dech w piersiach punkty. Kropkę nad i postawił Paolo Garbisi posyłając z podwyższenia piłkę przez słupki.

NOWA ZELANDIA 12:23 IRLANDIA (MĘŻCZYŹNI)
Andre Porter był nieprawdopodobnym bohaterem z kilkoma przyłożeniami gdy Irlandia pokonała Nową Zelandię po raz pierwszy w ich Ojczyźnie w drugim teście lipcowej serii w Dunedin. Czerwona kartka w pierwszej połowie dla All Blacks, Angusa Ta'avao, pomogła Irlandczykom, ale byli wspaniali i w pełni zasługiwali na zwycięstwo. W następnym tygodniu Irlandia stała się dopiero piątą drużyną świata, która odniosła zwycięstwo na tournee w Nowej Zelandii, pokonując w trzecim teście All Blacks 32:22 w Wellington.

FIDŻI 20:23 SAMOA (MĘŻCZYŹNI)
Samoa powróciło, by walczyć o puchar World Rugby Pacific Nations Cup z Fidżi. Przeciwnik wygrał pięć z siedmiu poprzednich edycji turnieju i prowadził 17:3 w decydującym o tytule meczu na Churchill Park w Lautoka w lipcu. Ale tempo gry zmieniło się w ostatnich 30 minutach, kiedy Samoa wprowadziło swoich zmienników w pierwszej linii i zaczęło zdobywać dominację w młynach dyktowanych. Seilala Lam zdobył dwa przyłożenia dla Samoa, a Rodney Iona nie popełnił błędu przy podwyższeniu, a także zaliczył trzy rzuty karne.

USA 29:31 CHILE (MĘŻCZYŹNI)
Santiago Videla zapisał Chile na kartach historii, gdy Los Condores po raz pierwszy zakwalifikowało się do Pucharu Świata w Rugby. Chile przegrało jednym punktem pierwsze spotkanie z dwumeczowego barażu o Americas 2 i wypadło z gry, kiedy Stany Zjednoczone prowadziły 19:0 w rewanżu. Jednak żółta kartka Nicka Civetty w 32 minucie otworzyła drzwi Los Condores, a dwa przyłożenia przed przerwą dały wynik 19:14. Następnie Joe Taufete'e i Santiago Videla wymienili się przyłożeniami na początku drugiej połowy, po czym rezerwowy Matías Dittus uderzył w Chile, a Videla kopnął i było już 29:28. W 75 minucie Videla kopnął karnego i Chile objęło prowadzenie 29:31. Wyglądało na to, że wszystko pójdzie na marne, gdy w ostatniej minucie USA otrzymały próbę kopu na bramkę, ale kara została cofnięta po analizie TMO. Los Condores mogli więc świętować najważniejsze zwycięstwo w ich historii.

NOWA ZELANDIA 18:25 ARGENTYNA (MĘŻCZYŹNI)
Pierwsze zwycięstwo Los Pumas nad All Blacks miało miejsce na neutralnej ziemi w Australii kilka lat wcześniej, ale to był pierwszy raz, kiedy faktycznie wygrali w Nowej Zelandii. Oba zwycięstwa były w dużej mierze z tego samego schematu ze wspaniałą obroną wspieraną przez żelazną dyscyplinę i kilka niewzruszonych kopnięć od bramki. Podczas gdy Nicolas Sanchez był bohaterem 2020 roku, tym razem w Christchurch to Emiliano Boffelli zebrał wszystkie pochwały. Boffelli wykonał sześć rzutów karnych i podwyższył przyłożenie Juana Martina Hernandeza.

WŁOCHY 26:19 FRANCJA (KOBIETY)
Włochy zakończyły przygotowania do Pucharu Świata w Rugby Kobiet w wielkim stylu, odnosząc dopiero piąte zwycięstwo nad Francją. Tym, co sprawiło, że wynik był niezwykły, było to, że Les Bleues wygrały 21:0 tydzień wcześniej, a Włoszki grały bez kontuzjowanej kapitan Manueli Furlan. Rzeczywiście, zwycięstwo wydawało się mało prawdopodobne, kiedy Francja prowadziła 14: 0, ale Włochy zareagowały wspaniale, a przyłożenia Melissy Bettoni, Micheli Sillari i Vittorii Ostuni Minuzzi zapewniły Azzurre słynną wygraną.

FIDŻI 21:17 RPA (KOBIETY)
Niesamowity mecz, który Fidżi dominowały przez długi czas, został rozstrzygnięty dopiero w ostatnich sekundach, gdy Karalaini Naisewa zdobyła przyłożenie pomiędzy słupkami. Pierwsze w historii zwycięstwo Fidżi w Pucharze Świata w Rugby Kobiet wyglądało na zagrożone, gdy Libbie Janse van Rensburg po raz pierwszy w meczu dała RPA prowadzenie 17:14 w 79 minucie, ale Fidżi zachowało nerwy i zakończyło mecz zwycięską akcją. Porażka byłaby ogromne rozczarowująca dla Fidżi, którzy zachwycili fanów emocjonującym występem.

BELGIA 5:71 PORTUGALIA (KOBIETY)
Pierwszy mecz Portugalii w testowym rugby po ćwierć wieku w grudniu 2021 roku zakończył się wygraną 10:8 z Belgią i można było założyć, że mecz rewanżowy, 11 miesięcy później, w Rugby Europe Women's Trophy, zakończy się podobnym wynikiem. Jednak w tym meczu była tylko jedna drużyna. Portugalczycy pokonali gospodarzy w rekordowym wyniku zdobywając 11 przyłożeń.

WŁOCHY 28:27 AUSTRALIA (MĘŻCZYŹNI)
Włochy pokonały Australię po raz pierwszy w dziewiętnastym meczu po tym, jak debiutant Wallabies, Ben Donaldson, nie zdołał wykonać ostatniego podwyższenia. Po przyłożeniu Pierre'a Bruno, Ange Capuozzo kopnął dwa karne, ale Australia zakończyła mecz mocno i wygrałaby go, gdyby Donaldson zdołał wykorzystać swoją szansę. Tym bardziej, że Australia pokonała Azzurri w przyłożeniach 4:3.

Źródło: World Rugby

1929: "10 Przykazań Rugbisty" na Nowy Rok Galopem przez Europę