POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Galopem przez Europę04.01.2023


Wiemy jak działa klubowe rugby w krajach najsilniejszych dywizji mistrzostw Europy. Poza
Premiership, Top 14 i United Rugby Championship istnieje wiele innych lig, którym poświęca się znacznie mniej uwagi. Zobaczmy jak sprawy mają się na szczeblu klubowym w innych krajach uczestniczących w mistrzostwach Europy.

Rumunia
W ubiegłym roku mistrzostwa Rumunii odbyły się według złożonej formuły z dużą liczbą uczestników. Władze rugby w kraju zdecydowały się zreformować ligę poprzez połączenie dwóch dywizji. W ten sposób zespoły amatorskie i półamatorskie zostały zmuszone do zmierzenia się z najlepszymi z najlepszych, co doprowadziło do szeregu porażek w pierwszych meczach sezonu.
W wyniku pierwszego etapu drużyny zostały podzielone na dwie nierówne grupy. W pierwszej, najlepsza czwórka walczyła o tytuł mistrzowski, natomiast w drugiej dziesięć drużyn walczyło o pozostałe miejsca.
W decydującej fazie mistrzostw Rumunii obyło się bez niespodzianek. Știința Baia Mare zdobyła tytuł czwarty sezon z rzędu, pokonując w finale Steauę Bukareszt.

Hiszpania
Sezon hiszpańskiej Premier League w pełni. W Division de Honor bierze udział 13 drużyn, osiem najsilniejszych w systemie każdy z każdym, będzie dalej walczyć o mistrzostwo. Nieparzysta liczba drużyn to nie cecha systemu, ale konsekwencje afery naturalizacyjnej, w wyniku której hiszpańska drużyna straciła miejsce w Pucharze Świata. Śledztwo wykazało, że głównym winowajcą zaistniałej sytuacji był Alcobendas Madrid, który ku przestrodze został zdegradowany z najwyższej ligi.
Po ośmiu kolejkach w Division de Honor prowadzi najbardziej utytułowany klub w kraju, Valladolid. Obecni mistrzowie Santboyana, po dwóch opcjonalnych porażkach, wciąż zajmują piąte miejsce.

Portugalia
Portugalska Divisão de Honra przed rozpoczęciem sezonu została zredukowana z 12 do 10 drużyn. Charakterystyczną cechą ligi jest to, że mistrz zmienia się z godną pozazdroszczenia regularnością. W ciągu ostatnich siedmiu sezonach pięciu klubom udało się zdobyć mistrzostwo Portugalii.
W sezonie 2022-23, po niespełna sześciu kolejkach, liderem jest lizbońska Agronomia, ale ​​panujący mistrz Belenenses aktywnie depcze jej po piętach.
Na podstawie wyników trwającego dziesięć kolejek sezonu zasadniczego wyłonionych zostanie sześć najsilniejszych drużyn, które powalczą o tytuł mistrza we francuskim formacie play-off.
Przy okazji, o różnorodności portugalskich mistrzów. Spośród obecnych 6 najlepszych w XXI wieku tylko Cascais nie zdobył tytułu. Inni chociaż raz.

Niemcy
Niemiecka Bundesliga to jedna z najstarszych europejskich lig rugby. Bez radykalnych reform liga istnieje od początku lat 70. ubiegłego wieku. Niemieckie rugby kojarzy się wielu z klubem Heidelberger RK, który brał nawet udział w Tarczy Kontynentalnej. Rzeczywiście, ostatnia dekada została zdominowana przez Heidelberger, który zdobył osiem z dziewięciu tytułów mistrzowskich w swojej historii w latach 2010-2018. W ostatnich latach inicjatywę przejął SC Frankfurt 1880, który zdobył dwa ostatnie mistrzostwa.
Bundesliga składa się z 16 klubów podzielonych na dwie grupy geograficzne (północno-wschodnia i południowo-zachodnia). Pod koniec sezonu zasadniczego, składającego się z 14 kolejek, dwie najlepsze drużyny z każdej grupy będą kontynuować walkę w fazie play-off. Najgorsze drużyny z każdej grupy spadają do drugiej Bundesligi, kluby z siódmego miejsca rozgrywają między sobą mecz, w wyniku którego spada przegrany.
W sezonie 2022-23 Frankfurt i Berliner prowadzą obecnie w swoich grupach. Na uwagę zasługuje również opłakany stan Heidelbergera, który o zwycięstwach minionej dekady może tylko pomarzyć.

Belgia
Belgijska Elite League jest nawet starsza niż niemiecka Bundesliga. Pierwsze losowanie mistrzostw Belgii odbyło się już w 1937 roku. Najbardziej utytułowanym klubem w kraju jest Anderlecht z 20 tytułami mistrzowskimi. To prawda, że ostatni sukces brukselskiej drużyny sięga 1974 roku, a teraz klub gra w drugiej lidze.
Elitarna liga obejmuje dziesięć drużyn. Na podstawie wyników sezonu zasadniczego w dwóch rundach wyłoniona zostanie czwórka półfinalistów, którzy będą musieli walczyć o trofeum. A jeśli wcześniej o tytuł mistrzowski grały trzy kluby Waterloo, Derdermonde i Royal Kituro, to w ostatnich kilku sezonach zabłysła gwiazda klubu La Hulpe z siedmiotysięcznego miasteczka o tej samej nazwie. Ostatnie dwa mistrzostwa są dla tej drużyny.
Jednak w tym sezonie La Hulpe nie błyszczy. Po czterech rundach zajmują piąte miejsce w tabeli z dwoma zwycięstwami i porażkami. Derdermonde prowadzi.

Polska
W polskiej ekstralidze format nie zmienia się od wielu lat. Dziesięć drużyn po dwóch rundach sezonu zasadniczego wyłoni czterech półfinalistów. Po dziewięciu kolejkach sezonu 2022-23 obrońca tytułu klub Ogniwo Sopot prowadzi w tabeli. To prawda, że gęstość w tabeli jest taka, że ​​wszystko może się zmienić w dowolnym momencie. Teraz pięć drużyn walczy o cztery bilety do play-off: Ogniwo, Master-Pharm Łódź, Skra Warszawa, Budowlani Lublin i Orkan Sochaczew.

Holandia
W tym sezonie w holenderskiej Ereclasse występuje 11 drużyn. Najbardziej utytułowanym klubem w kraju jest Hilversum z 19 trofeami. Aktualny mistrzowski klub Diok przeżywa prawdziwą katastrofę, tylko jedno zwycięstwo w ośmiu meczach. Zeszłoroczny finalista, Harlem, radzi sobie znacznie lepiej, ale wciąż słabiej niż może. Liderem w Ereclasse jest Emland, klub z Amersfoort, który do tej pory nic nie wygrał, a w tym sezonie po raz pierwszy ma szansę na medal.

Źródło: rugger.info

10 niespodziewanych wyników w 2022 roku Zmarł Mariusz Światogór
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki