POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

ConfEx 2016 - Przyszłość rugby20.11.2016

 
W dniach 14-15 listopada br. w londyńskim Hilton Metropole trwały obrady World Rugby Conference and Exhibition 2016, wszystko pod hasłem “Przyszłość rugby”.
 
Wybrany w maju br. przewodniczący World Rugby Bill Beaumont (były kapitan Anglii i Lwów Brytyjskich oraz były przewodniczący RFU) przedstawił swoją wizję i przyszłości tego sportu. W ciągu dwóch dni odbyło się osiem paneli dyskusyjnych, poniżej najważniejsze poruszane tematy.
 
Panel 01: Dyskusję rozpoczął tematem Rugby 7, które zyskuje na popularności. Badania przeprowadzone przez Nielsen Sport wykazały wzrost liczby kibiców o 16,83 miliona po powrocie rugby do programu Igrzysk Olimpijskich. Utrzymując 10 turniejów męskich i sześć damskich w World Rugby Sevens Series planuje się organizować Americas Sevens Series czy Asian Pacific Series.
Panel 02: Omówiono wykorzystanie mediów socjalnych w promocji rugby. Kanał World Rugby na YouTube miał 60 milionów wyświetleń w sezonie 2015-16, wzrasta też zainteresowanie Twitterem, który osiąga 30 milionową, cyfrową publiczność.
Panel 03: Kolejny panel poświecony był tworzeniu zwycięskiej kultury przez profesjonalnych trenerów. O swoich drużynach opowiadali m.in. trener Fiji Ben Ryan oraz trener Connacht i Samoa Pat Lam.
Panel 04: Kolejnym tematem była globalizacja rugby, sport ten trenuje 7,73 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci w 121 krajach świata. Zebrani dyskutowali nad pozyskiwaniem nowych krajów do gry w rugby oraz utrzymaniem, a także podnoszeniem poziomu sportowego i organizacyjnego.
Panel 05: Nie mogło zabraknąć tematu korupcji. Rugby jest stosunkowo nietknięte przez ten proceder w porównaniu do innych sportów, ale mimo to trzeba widzieć ciągłe zagrożenia, a nie popadać w samozadowolenie.
Panel 06: Wiadomo, że wzajemny szacunek między zawodnikami i sędziami jest podstawową wartością rugby. Sędziowie są pod coraz większą presją ze względu na zmiany społeczne, poziom transmisji telewizyjnych i technologii zwiększającej kontrolę. Jednocześnie technologia wspomaga sędziów, którzy mając np. możliwość analizy wideo mogą podjąć sprawiedliwą decyzję.
Panel 07: Pozyskiwanie i gromadzenie danych to temat kolejnego panelu. Naukowcy i analitycy podkreślają, że sportowe osiągi szybko stają się kluczowym elementem każdej konstrukcji zespołowej. Pytaniem jest jak daleko technologia może pomóc rugby, a kiedy może zaszkodzić w czasach gdy część danych pozyskuje się z urządzeń noszonych przez zawodników w czasie meczu.
Panel 08: Na zamknięcie obrad wybrano temat promocji gry poprzez rosnącą widownię i partnerów. 
 
Całość dopełniały cztery prezentacje poruszające tematy: istnienia amatorskich klubów rugby we współczesnym świecie, wzrostu popularności kobiecego rugby, zmniejszenia ryzyka obrażeń w rugby oraz skutecznych i prostych metod budowy relacji ze sponsorami na poziomie Związku Rugby i klubów wszystkich poziomów rozgrywek.
 
Źródło: World Rugby
 
Trzeci weekend tournee PPR7: VI Turniej w Krakowie
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Awenta Pogoń Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 Edach Budowlani Lublin 8 4
9 RC Arka Gdynia 8 1