POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

ConfEx 2016 - Przyszłość rugby20.11.2016

 
W dniach 14-15 listopada br. w londyńskim Hilton Metropole trwały obrady World Rugby Conference and Exhibition 2016, wszystko pod hasłem “Przyszłość rugby”.
 
Wybrany w maju br. przewodniczący World Rugby Bill Beaumont (były kapitan Anglii i Lwów Brytyjskich oraz były przewodniczący RFU) przedstawił swoją wizję i przyszłości tego sportu. W ciągu dwóch dni odbyło się osiem paneli dyskusyjnych, poniżej najważniejsze poruszane tematy.
 
Panel 01: Dyskusję rozpoczął tematem Rugby 7, które zyskuje na popularności. Badania przeprowadzone przez Nielsen Sport wykazały wzrost liczby kibiców o 16,83 miliona po powrocie rugby do programu Igrzysk Olimpijskich. Utrzymując 10 turniejów męskich i sześć damskich w World Rugby Sevens Series planuje się organizować Americas Sevens Series czy Asian Pacific Series.
Panel 02: Omówiono wykorzystanie mediów socjalnych w promocji rugby. Kanał World Rugby na YouTube miał 60 milionów wyświetleń w sezonie 2015-16, wzrasta też zainteresowanie Twitterem, który osiąga 30 milionową, cyfrową publiczność.
Panel 03: Kolejny panel poświecony był tworzeniu zwycięskiej kultury przez profesjonalnych trenerów. O swoich drużynach opowiadali m.in. trener Fiji Ben Ryan oraz trener Connacht i Samoa Pat Lam.
Panel 04: Kolejnym tematem była globalizacja rugby, sport ten trenuje 7,73 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci w 121 krajach świata. Zebrani dyskutowali nad pozyskiwaniem nowych krajów do gry w rugby oraz utrzymaniem, a także podnoszeniem poziomu sportowego i organizacyjnego.
Panel 05: Nie mogło zabraknąć tematu korupcji. Rugby jest stosunkowo nietknięte przez ten proceder w porównaniu do innych sportów, ale mimo to trzeba widzieć ciągłe zagrożenia, a nie popadać w samozadowolenie.
Panel 06: Wiadomo, że wzajemny szacunek między zawodnikami i sędziami jest podstawową wartością rugby. Sędziowie są pod coraz większą presją ze względu na zmiany społeczne, poziom transmisji telewizyjnych i technologii zwiększającej kontrolę. Jednocześnie technologia wspomaga sędziów, którzy mając np. możliwość analizy wideo mogą podjąć sprawiedliwą decyzję.
Panel 07: Pozyskiwanie i gromadzenie danych to temat kolejnego panelu. Naukowcy i analitycy podkreślają, że sportowe osiągi szybko stają się kluczowym elementem każdej konstrukcji zespołowej. Pytaniem jest jak daleko technologia może pomóc rugby, a kiedy może zaszkodzić w czasach gdy część danych pozyskuje się z urządzeń noszonych przez zawodników w czasie meczu.
Panel 08: Na zamknięcie obrad wybrano temat promocji gry poprzez rosnącą widownię i partnerów. 
 
Całość dopełniały cztery prezentacje poruszające tematy: istnienia amatorskich klubów rugby we współczesnym świecie, wzrostu popularności kobiecego rugby, zmniejszenia ryzyka obrażeń w rugby oraz skutecznych i prostych metod budowy relacji ze sponsorami na poziomie Związku Rugby i klubów wszystkich poziomów rozgrywek.
 
Źródło: World Rugby
 
Trzeci weekend tournee PPR7: VI Turniej w Krakowie
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 19 81
 02 Master Pharm Łódź 19 74
 03 RC Orkan Sochaczew 19 55
 04 OKS Skra Warszawa 19 64
 05 Awenta Pogoń Siedlce 18 43
 06 RC Lechia Gdańsk 18 42
 07 Edach Budowlani Lublin 18 36
 08 RzKS Juvenia Kraków 18 28
 09 RC Arka Gdynia 18 25
 10 RK Sparta Jarocin 18 8