Ekstraliga w Polsce będzie zawodowa03.02.2021
TweetEkstraliga rugby w Polsce będzie zawodowa. Chcą tego wszystkie kluby
Adam Mauks - Dziennik Bałtycki
- Władze polskich klubów ekstraligi zdecydowały się na profesjonalizację rozgrywek - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" przewodniczący Rady Ekstraligi Bartosz Marczyński. W tym celu ma zostać powołana spółka, która będzie zarządzała profesjonalną ligą rugby.
- Przepisy wymagają, by poza uczestnikami rozgrywek Ekstraligi udziałowcem takiej spółki był Polski Związek Rugby - dodaje Marczyński, który na co dzień jest prawnikiem. - Na dziś wszystkie kluby są za jej powołaniem.
Na ostatnim posiedzeniu starły się dwie koncepcje. Pierwsza, lansowana przez Ogniwo Sopot, Lechię Gdańsk i Budowlanych Lublin, by zrobić to jak najszybciej, nie czekając na przekształcenia poszczególnych klubów, które na ogół są stowarzyszeniami. Druga, lansowana przez Master Pharm Rugby Łódź, polegająca przeczekaniu sześciu miesięcy, w czasie których klub z Łodzi zorganizuje sponsora tytularnego rozgrywek ekstraligi.
- Ta druga koncepcja zwyciężyła w głosowaniu, dlatego nie robimy tego już, ale dajemy sobie jeszcze trochę czasu. Mam tylko wielką nadzieję, że nie stracimy tych sześciu miesięcy - dodaje Bartosz Marczyński, który jest także wiceprezesem Ogniwa Sopot. - Różnica między tymi koncepcjami sprowadza się do tego, co potencjalnemu sponsorowi przedstawimy jako swoją ofertę. Czy to będzie konkretny produkt, czy raczej wizja takiego produktu - dodaje.
Na ostatniej radzie ekstraligi uchwalono wspólny budżet marketingowy wszystkich klubów, co spowodowało, że kluby zobowiązały się do przestrzegania standardów dotyczących np. komunikacji z mediami, kibicami i sponsorami.
Zdaniem Marczyńskiego, od każdego klubu ekstraligi będzie to wymagało powołania odrębnej spółki prawa handlowego, która będzie zarządzała pierwszą drużyną.
- Może też być tak, że cały klub przekształci się w taką spółkę z o.o. lub akcyjną. Dopiero te nowe podmioty prawne mogą założyć spółkę Ekstraliga Rugby, w której udziały miałby PZR, bo tego wymaga ustawa o sporcie - dodaje.
Potrzebna jest determinacja klubów, ale zdaniem Marczyńskiego, nie wymaga to gigantycznych nakładów organizacyjnych. - Naszym celem jest to, by rugby stało się bardziej rozpoznawalne i popularne - dodaje Bartosz Marczyński. - Chcemy to, w pierwszej kolejności, realizować poprzez przekaz telewizyjny, ale w oparciu o lokalne i klubowe media.
Koordynatorem rozgrywek ekstraligi został Mirosław Żórawski, były rugbista i sędzia, a dziś trener i dyrektor sportowy Budowlani SA Łódź.