POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

RWC: Zaczynamy wybory02.02.2021


W dniu 01 lutego br. rozpoczęła się Faza Dialogu, pierwszy z trzech kluczowych etapów wyboru gospodarzy czterech kolejnych Pucharów Świata w Rugby, dwóch mistrzostw kobiet i dwóch mężczyzn.
 
Wraz z Fazą Dialogu World Rugby rozpoczął proces wyboru przyszłych gospodarzy Pucharów Świata w Rugby mężczyzn i kobiet, umożliwiając zainteresowanym federacjom tworzenie ofert, które będą przyszłością dla ewentualnych gospodarzy i rugby.
World Rugby prowadzi innowacyjny, zintegrowany proces określania gospodarzy imprezy kobiecych w 2025 i 2029 roku oraz imprez męskich w 2027 i 2031 roku. Podejście to zapewni sportowi hosting i pewność przychodów z gry w ciągu najbliższych 10 lat, zgodnie z celami „zmiany gry” zawartymi w nowym planie strategicznym.
Dzięki współpracy i przejrzystości procesu, trzy fazy - Dialogu, Kandydata i Oceny - po raz pierwszy umożliwią składanie ofert, które optymalizują cele gospodarzy i globalny rozwój rugby.
Podkreślając nacisk World Rugby na przejrzystość, Rada federacji międzynarodowej wybierze czterech przyszłych gospodarzy na swoim dorocznym spotkaniu w maju 2022 roku. W drodze otwartego głosowania elektronicznego, po rozważeniu oceny opartej na ryzyku, a nie zaleceniach, ustanawiającego nowe standardy najlepszych praktyk. Mile widziane są oferty wielu krajów.
 
Proces ma na celu uczynienie hostingu jeszcze bardziej atrakcyjnym i dostępnym dla większej liczby krajów, sprzyjając partnerstwu poprzez współpracę w celu opracowywania indywidualnych ofert, które optymalizują cele strategiczne dla krajów-gospodarzy i globalnej gry.
World Rugby utorowało drogę zainteresowanym narodom do wejścia w ten proces z bieżącym startem, intensywnie współpracując z wieloma związkami członkowskimi podczas rozmów przed Fazą Dialogu, która została zaprojektowana w celu optymalizacji transferu wiedzy i informacji, a tym samym zminimalizowania ogólnych kosztów oferty.
 
Prezes World Rugby, Sir Bill Beaumont powiedział: Ten dzień stanowi „kamień milowy” w przyszłości sportu i jest pozytywnym sposobem na przyspieszenie w 2021 roku. Ogromnie zachęca nas zarówno zainteresowanie, jak i poziom dotychczasowych rozmów, co odzwierciedla atrakcyjność tego nowego podejścia. W Pucharze Świata w Rugby chodzi o jedność, a ten proces oznacza odważne podejście do najlepszych praktyk w tym sporcie. Wybierając jednocześnie czterech gospodarzy, rugby będzie miało długoterminową strategiczną pewność, umożliwiając nam rozwijanie partnerstw handlowych i nadawczych oraz maksymalizację przychodów z reinwestycji w naszych związkach i szerszej grze.
Jest to również proces przystępny i obejmujący wszystkie strony. Dla każdego ważne jest, aby koszty składania ofert były zminimalizowane i dlatego poprzez wspólne tworzenie indywidualnych ofert możemy zapewnić podejście, które jest dobre dla narodów i dla rugby, maksymalizując udział oraz korzyści społeczne i gospodarcze dla wszystkich.
 
Ostatni Puchar Świata mężczyzn w 2019 roku przyciągnęły największą w historii publiczność krajową, oglądającą mecze rugby, liczący ponad 54 miliony osób i ponad 750 000 uczestników, podczas gdy ostatnie badanie Nielsen potwierdziło, że przyczyniło się to do znacznego wzrostu dumy narodowej.
Przede wszystkim było to szczególne wydarzenie, które zjednoczyło naród poprzez rugby, przyjaźń i świętowanie,  przynosząc rekordowe korzyści społeczne, gospodarcze i sportowe. Gospodarzem Mistrzostw Świata w Rugby 2023 jest Francja, a przygotowania do spektakularnego wydarzenia dla drużyn i kibiców są na dobrej drodze.
Ostatni Puchar Świata w Rugby kobiet w Irlandii w 2017 roku pobił również poprzednie rekordy frekwencji, transmisji i zaangażowania w mediach społecznościowych. Kolejna impreza w 2021 roku w Nowej Zelandii obiecuje podnieść poprzeczkę.
 
Harmonogram wyboru gospodarzy Pucharów Świata w Rugby:
Luty 2021, Faza Dialogu: Rozmowy pomiędzy World Rugby, a związkami, rządami i innymi kluczowymi interesariuszami. Umożliwi to potencjalnym gospodarzom zrozumienie modelu biznesowego, sposobu współpracy z World Rugby i warunków budowy atrakcyjnej oferty.
Maj 2021, Faza Kandydata: Formalne rozpoczęcie kwalifikacji. Kandydaci będą konsultować swoje propozycje z World Rugby otrzymując bieżące wyjaśnienia i wsparcie, aby zapewnić najlepszy możliwy model. Faza ta zakończy się złożeniem przez kandydatów aplikacji, umów hostingowych i gwarancji w styczniu 2022 roku.
Luty 2022, Faza Oceny: Oferty zostaną ocenione przez ekspertów w danej dziedzinie zgodnie z kluczowymi kryteriami ustalanymi przez World Rugby Council. Raport oceniający poszczególne oferty zostanie przekazany Radzie do głosowania w maju 2022 roku.
 
Źródło: Rugby Worla

Gala Dekady: Wybieramy Zawodnika Ekstraliga w Polsce będzie zawodowa
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 14 63
 02 Master Pharm Łódź 14 55
 03 OKS Skra Warszawa 14 50
 04 Awenta Pogoń Siedlce 14 40
 05 RC Orkan Sochaczew 14 36
 06 RC Lechia Gdańsk 13 30
 07 Edach Budowlani Lublin 13 27
 08 RC Arka Gdynia 14 24
 09 RzKS Juvenia Kraków 14 18
 10 RK Sparta Jarocin 14 0