POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Gala 100-lecia Polskiego Rugby za nami14.12.2022


Za nami weekend w Warszawie (09-11.12.2022), podczas którego świętowaliśmy wspólnie setne Urodziny Polskiego Rugby. Podczas sobotnich obchodów odbyła się pełna rozmów i dyskusji Konferencja na najważniejsze dla rozwoju naszego sportu tematy. Wieczór to już uroczysta Gala, podczas której wręczano odznaczenia Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Związku Rugby.


Większość uczestników na obchody przyjechała już w piątek późnym popołudniem, co pozwoliło już po kolacji na pierwsze spotkania po latach, długie rozmowy, wspomnienia, ale też wiele konstruktywnych dyskusji o zmianach w polskim rugby. Był to swoisty wstęp do zaplanowanych na sobotę paneli dyskusyjnych.

Konferencję otworzył specjalnie przygotowany na obchody 100-lecia spot, po którym krótkim przemówieniem przywitał zebranych prezes PZR Dariusz Olszewski. Następnie rozpoczął się panel poświęcony lidzie i reprezentacji jako dwóm fundamentom rozwoju rugby w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami, temat wzbudził spore zainteresowanie i zaznaczyły się podstawowe wnioski, nad którymi trzeba będzie pracować, jak chociażby umowy trójstronne między klubem, PZR i reprezentantem Polski, czy choćby opieka medyczna i ubezpieczenia dla zawodniczek oraz zawodników. Padł też postulat, by kluby Ekstraligi starały się dopasować swoje mecze tak, by nie nachodziły na siebie i kibic miał okazję obejrzeć każde interesujące go spotkanie.

W drugim panelu tematem był wizerunek rugby w Polsce, który został zdominowany przez temat transmisji meczów Ekstraligi oraz reprezentacji w TVP Sport. Biuro prasowe PZR zaprezentowało najważniejsze wyniki z monitoringu mediów dla hasła Ekstraliga Rugby, by pokazać potencjał, jaki drzemie w klubowych rozgrywkach krajowych. Wybrzmiały również kwestie mediów społecznościowych, a członkowie zarządu PZR zapowiedzieli stworzenie nowej strony internetowej oraz rebranding. Obecni w panelu przedstawiciele agencji Nice1 zapowiedzieli osobne warsztaty online oraz dyskusje z wszystkimi zainteresowanymi klubami, dotyczące możliwości promocyjnych w social mediach oraz mediach tradycyjnych.

Po przerwie na lunch, kolejne panele poświęcone były jeszcze ważniejszym z punktu widzenia rozwoju rugby w Polsce tematom. Omawiano szkolenie młodzieży oraz szanse na rozwój, jakie drzemią w programie Rugby TAG. Następnie dyskutowano o Rugby 7 - przywróceniu ligowych rozgrywek, mistrzostwach Polski i potrzebie szkolenia zawodników niezależnie od gry w lidze piętnastkowej. Przytaczano przykłady z innych, europejskich krajów, a członkowie Zarządu PZR zapowiedzieli utworzenie w Polsce centralnych ośrodków szkolenia Rugby 7.

Ostatnim punktem konferencji była niezwykle ciekawa i pełna praktycznych rad prezentacja Jasona Lewisa z World Rugby, który pokazał kierunki w zarządzaniu. Zdefiniował najważniejsze pytania, które każdy powinien sobie zadać na początku pracy oraz podstawy, na których powinniśmy opierać nasze działania i strategię. Pokazał również, jak wielki potencjał drzemie w Polsce, w porównaniu do innych krajów - szczególnie w kwestii dostępu do bazy potencjalnych zawodniczek i zawodników.

Zaraz po przedstawicielu światowej federacji odbył się jeszcze jeden panel dotyczący zarządzania, podczas którego zaprezentowano kilka dobrych praktyk z klubów o różnej historii, różnych założeniach i różnych warunkach funkcjonowania w różnych częściach kraju. Zamykającym akcentem było krótkie badanie, które na swoich telefonach komórkowych wykonali wszyscy uczestnicy. Wyniki prezentowane były na żywo na ekranach i chyba najważniejszym i najbardziej budującym wnioskiem był fakt, że dla wszystkich obecnych najważniejsze było szkolenie młodzieży.

Po zakończeniu części konferencyjnej, która z pewnością nie wyczerpała żadnego z pięciu tematów przyszedł czas na krótką przerwę i wieczorną Galę 100-lecia Polskiego Rugby. Uroczystość poprowadziła znana dziennikarka sportowa Aldona Marciniak z Kajetanem Cyganikiem. Wieczór otworzył gospodarz - prezes Polskiego Związku Rugby, który przekazał zebranym informację o rozpoczęciu współpracy z czołowym francuskim klubem Stade Toulousain. Zgromadzonych z ekranu pozdrowił Emile Ntamack, szef akademii w Tuluzie. Zapowiedziano wymianę wiedzy, zawodników, czy szkolenia trenerskie. Ważnym momentem była również chwila, gdy na wspomnienie sukcesu kadry kobiet, cała sala wstała, by oklaskiwać nasze reprezentantki.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pani Anna Krupka podkreśliła swój podziw dla rodziny rugby i wręczyła pierwsze odznaczenia za wkład w rozwój Polskiego Rugby dla najbardziej zasłużonych trenerów oraz działaczy. Medale 100-lecia PKOl, w uznaniu osiągnięć wręczył prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Historię naszego rugby krótko opowiedział nasz główny historyk Jacek Wierzbicki, który przedstawił również nowy pomysł. Dokładnie 7 kwietnia 2023 rugby będzie obchodzić swoje 200. urodziny i z te okazji padła propozycja utworzenia Wirtualnego Muzeum Polskiego Rugby, które w przyszłości mogło stać się prawdziwym muzeum. Na ten moment, z pomocą wszystkich klubów pomogłoby jednak z pewnością stworzyć bardzo ciekawy zbiór pamiątek, wycinków prasowych i dokumentów, mówiących o drodze jaką przeszło rugby w kraju przez ostatnie 100 lat.

O naszej przeszłości, ale z przymrużeniem oka mówił również Andrzej Kopyt. Z charakterystyczną dla siebie swadą i poczuciem humoru, wprowadził nas w świat nieśmiertelnych opowieści i anegdot związanych z występami naszej kadry. Na koniec zaś wręczył czerwoną różę Karolinie Jaszczyszyn, kapitan reprezentacji Polski kobiet.

Na gali nie zabrakło również odznaczeń brązowymi, srebrnymi oraz złotymi odznakami Polskiego Związku Rugby (pełna lista stanowi załącznik do artykułu). Prezes Dariusz Olszewski wręczył również specjalne podziękowania dla tych, którzy w ostatnich latach wydatnie wspierają rozwój rugby w Polsce na różnych płaszczyznach.

Uroczystość zakończyło pojawienie się na Sali dwóch tortów. Pierwszy na 100-lecie Polskiego Rugby, drugi na 65-lecie Polskiego Związku Rugby.

Biuro Prasowe PZR

PS. W załączniku również broszura przygotowana na Galę: Jak to z tym Polskim Rugby sto lat temu było…

Największy trening rugby w woj. Śląskim Wyniki XVIII Wielkiego Finału PZU SLRT
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Rumunia Polska

Rugby Europe Championship
Bukareszt, 04.02.2023

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
01 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 9 37
02 MKS Ogniwo Sopot 8 34
03 Edach Budowlani Lublin 8 31
04 RC Orkan Sochaczew 9 30
05 RC Lechia Gdańsk 9 22
06 Up Fitness Skra Warszawa 9 18
07 RzKS Juvenia Kraków 8 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 9 5
10 KS Posnania Poznań 8 5