POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Gmina Siedlce stawia na rugby17.03.2021


MKS Pogoń Awenta Siedlce podpisała porozumienie z Gminą Siedlce, będzie prowadzić regularne zajęcia w Zespole Oświatowo-Wychowawczym w Strzale oraz Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach.
 
Henryk Brodowski, Wójt Gminy Siedlce docenił działania MKS Pogoń w ramach programu „Upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży” Ministerstwa Sportu, finansując zajęcia pozalekcyjne z rugby w dwóch szkołach. W programie ministerialnym wzięło udział siedem szkół z Gminy Siedlce, a prace nad udziałem kolejnych są zaawansowane. Nadzór nad projektem wprowadzenia rugby do wszystkich szkół Gminy Siedlce sprawują Oficer Rugby na Mazowszu Grzegorz Pliszka oraz dyrektor Pogoni Adrian Miałkowski. Warto dodać, że obecnie w Mieście Siedlce w programie ministerialnym biorą już udział wszystkie publiczne Szkoły Podstawowe, a jest ich dwanaście.
 
Treningi w Zespołach Oświatowych prowadzą już nauczyciele wychowania fizycznego Piotr Szkop oraz Krzysztof Rusinek, pierwszy grał w rugby w VIS Siedlce, drugi założył UKS Strzałka startujący w Regionalnych Turniejach Dzieci i Młodzieży, obaj mają licencje MKJ i RTŻ Polskiego Związku Rugby. Oprócz zajęć sportowych projekt przewiduje zaangażowanie rodziców we wspólne działania i spotkania nie tylko podczas treningów, jak również poza nimi. Pokazanie zdrowego trybu życia, integracji społecznej, scalanie lokalnej społeczności. Współdziałanie rodziców z nauczycielami w rozwiązywaniu problemów (np. uzależnień młodzieży od smartfonów, niezdrowych nawyków żywieniowych czy alkoholu). Zagospodarowanie pozalekcyjnego i pozadomowego czasu wolnego oraz uświadomienie zagrożeń pozwoli młodzieży uniknąć zetknięcia z używkami, a nakieruje je na wdrażanie zdrowych nawyków sportowych i żywieniowych. 
 
Program finansowany przez Gminę Siedlce oprócz zajęć przewidział zakup koszulek, czapek, plecaków czy też bidonów na wodę, które mają wyeliminować z użycia plastikowe butelki. Dzieci będą miały też możliwość udziału w turniejach rugby w całej Polsce oraz wakacyjnym obozie sportowym. Program realizowany przez Gminę Siedlce oraz klub MKS Pogoń Awenta Siedlce sprawi z pewnością, że dzieci z tych dwóch szkół nabiorą „zdrowych i sportowych nawyków”. Hasło jakie przyświeca trenerom i organizatorom to klasyczny: „W zdrowym ciele - zdrowy duch”.  Ma to szczególne znaczenie w tym trudnym czasie Covid-19.
 
Grzegorz Pliszka
Oficer Rugby Mazowsza
Ekstraliga: Odwołanie w sprawie meczu Skra v Pogoń Nadchodzi Women's World
Tabela Ekstraligi
01 Master Pharm Rugby Łódź 4 17
02 Up Fitness Skra Warszawa 4 16
03 Edach Budowlani Lublin 4 16
04 MKS Ogniwo Sopot 4 15
05 RC Lechia Gdańsk 4 15
06 RC Orkan Sochaczew 4 13
07 RC Arka Gdynia 4 5
08 RzKS Juvenia Kraków 4 1
09 Awenta Pogoń Siedlce 4 0
10 KS Posnania Poznań 4 0