POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Nadchodzi Women's World18.03.2021


World Rugby rozpoczęło promocję WXV, trzypoziomowego corocznego turnieju Rugby XV Kobiet, który wystartuje w 2023 roku.


Najważniejsze informacje o WXV:
- Szesnastozespołowy, trzypoziomowy światowy turniej WXV ma ruszyć w 2023 roku
- World Rugby zainwestuje 6,4 miliona funtów w pierwszych dwóch latach
- Ujednolicony międzynarodowy kalendarz XV składający się z dwóch okien gry w ciągu roku, optymalizujący dobrostan i wyniki zawodniczek
- Przełomowy globalny międzynarodowy kalendarz XV, który przyspieszy rozwój kobiecej gry przed rozszerzeniem RWC 2025
- Kalendarz odzwierciedla długoterminowe zaangażowanie World Rugby w ustanowienie wysoce konkurencyjnego i globalnego kalendarza testów w celu podniesienia standardów
- WXV będzie wspierany przez nowy komercyjny program Women in Rugby
- WXV oferuje gospodarzom zróżnicowane możliwości generowania przychodów

World Rugby ogłosiło szczegóły dotyczące nowego corocznego modelu globalnych zawodów kobiet Rugby XV i międzynarodowych okien gry, które wzmocnią grę kobiet. Podkreślając swoje zaangażowanie w zwiększanie konkurencji, możliwości komercyjnych i zaangażowania fanów, jednocześnie podnosząc konkurencyjność gry kobiet na drodze do rozszerzonego 16-drużynowego Pucharu Świata w Rugby w 2025 roku, World Rugby wprowadziło WXV, trójpoziomowy doroczny turniej, który rozpocznie się w 2023 roku. Wspierany przez World Rugby kwotą 6,4 miliona funtów, turniej WXV będzie obejmować 16 drużyn na trzech poziomach. Zaplanowano go w nowym oknie we wrześniu i październiku, z wyjątkiem roku Pucharu Świata.

Drużyny będą corocznie kwalifikować się do turnieju WXV na podstawie miejsc zajmowanych w aktualnie istniejących dorocznych zawodach regionalnych jak np. Puchar Sześciu Narodów Kobiet. Zawody regionalne będą musiały zakończyć się do czerwca każdego roku. Aby wesprzeć realizację zawodów WXV, zostaną ustanowione nowe coroczne zawody międzyregionalne, które będą stanowić jedną z głównych dróg kwalifikacyjnych do najwyższych poziomów WXV. Obejmie to Australię, Kanadę, Nową Zelandię i USA. To ogromny krok naprzód, zapewniający regularne doroczne zawody dla tych drużyn, których wcześniej nie było.

WXV 1
Poziom WXV 1 będzie składać się z sześciu drużyn i będzie rozgrywany w formacie krzyżowym (każda drużyna rozegra trzy mecze), w jednym miejscu, które będzie ustalane rok po roku. Uczestniczyć będą trzy najlepsze drużyny z Pucharu Sześciu Narodów Kobiet (Europa) oraz trzy najlepsze drużyny z turnieju międzyregionalnego z udziałem Australii, Kanady, Nowej Zelandii i USA (Oceania/Rugby Americas North). Nie będzie awansu ani degradacji w pierwszym cyklu (2023 i 2024) WXV 1.

WXV 2
Poziom WXV 2 będzie składać się z sześciu drużyn i będzie rozgrywany w formacie krzyżowym (każda drużyna rozegra trzy mecze), w jednym miejscu, które będzie ustalane rok po roku. Uczestniczyć będą dwie drużyny z Europy, czwarta drużyna z turnieju (Oceania/Rugby Americas North) oraz po jednym zespole z Oceanii, Azji i Afryki. Ostatnia drużyna w każdym sezonie zostanie zdegradowana do WXV 3.

WXV 3
Poziom WXV 3 będzie składać się z czterech drużyn i będzie rozgrywany w formacie każdy z każdym, w jednym miejscu. Uczestniczyć będą dwie drużyny z Europy, jedna z Azji oraz zwycięzca barażu Afryka - Ameryka Południowa. Zwycięzca WXV 3 awansuje na koniec turnieju na poziom WXV 2. Baraż pomiędzy czwartą drużyną turnieju WXV 3, a następną najlepiej sklasyfikowaną drużyną w Światowym Rankingu Rugby Kobiet określi regionalny skład WXV 3 na następny rok.

Prezes World Rugby, Sir Bill Beaumont, powiedział: To przełomowy moment dla tego sportu. Ogłoszenie nowego, globalnego międzynarodowego kalendarza Rugby XV będzie podstawą przyszłego sukcesu i przyspieszy rozwój kobiecej gry. Poprzez ustanowienie ujednoliconego międzynarodowego kalendarza XV i wprowadzenie WXV, tworzymy platformę dla reprezentacji kobiecych do rywalizacji w bardziej spójnych, konkurencyjnych i zrównoważonych zawodach na poziomie regionalnym i globalnym. Jednocześnie zwiększamy profil, liczbę fanów i przychody komercyjne, stwarzając możliwości dla kobiecego rugby dzięki nowemu komercyjnemu programowi Women in Rugby. To ambity, długofalowy plan, aby uczynić światową grę bardziej konkurencyjną, rozwijać grę kobiet i wspierać ekspansję Pucharu Świata w Rugby do 16 drużyn w roku 2025 i latach następnych.

Źródło: Worla Rugby

Gmina Siedlce stawia na rugby NIE dla Rugby XV i TAK dla Rugby 7
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 9 43
 02 OKS Skra Warszawa 11 41
 03 Master Pharm Łódź 10 37
 04 Awenta Pogoń Siedlce 11 34
 05 Edach Budowlani Lublin 10 26
 06 RC Lechia Gdańsk 11 26
 07 RC Orkan Sochaczew 11 23
 08 RC Arka Gdynia 11 19
 09 RzKS Juvenia Kraków 11 13
 10 RK Sparta Jarocin 11 0