POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Hegemon Mysłowice to więcej niż rugby23.07.2022


Zawodnicy Hegemona Mysłowice już niejednokrotnie udowadniali, że wartości przyświecające rugby znajdują odzwierciedlenie także w ich działalności poza boiskiem. Teraz ich działania na rzecz społecznej odpowiedzialności zostały dostrzeżone i nagrodzone.
 
24 lutego br. zmienił się świat, jaki znaliśmy do tej pory. Społeczność skupiona wokół mysłowickiego Hegemona nie mogła przejść obojętnie wobec tragedii, jaka spotkała Ukrainę i je j obywateli.
 
25 lutego br.wystartowała akcja zbierania darów "poMOCNY Hegemon". Efektem solidarności rugbowej rodziny był pierwszy bus, który już 28 lutego wyruszył na granicę po brzegi wypełniony darami. W koordynowaniu akcji aktywny udział brał zawodnik pochodzący z Ukrainy - Wasyl Lazorenko, który zbierał informacje o aktualnie potrzebnych rzeczach i organizował transporty tak, żeby pomoc trafiła do miejsc, które jej najbardziej potrzebowały.
 
Jednak, Hegemoni od samego początku rosyjskiej agresji zdawali sobie sprawę, że pomoc Ukrainie i jej obywatelom nie będzie szybkim meczem rugby siedmioosobowego, ale twardym i wymagającym wielkich nakładów i poświęcenia sezonem rugby piętnastoosobowego.
 
Nie od dzisiaj wiadomo, że sport poprzez swoje specyficzne cechy: uniwersalne wartości i emocje, z jakimi się łączy, może być efektywnym narzędziem integracji społecznej. W związku z przybywaniem kolejnych ukraińskich obywateli do Mysłowic i rozpoczynającą się rundą wiosenną postanowiono dołożyć, choć cegiełkę do integracji goszczących w Mysłowicach obywateli Ukrainy.
 
Jeszcze w marcu na przywitanie wiosny zorganizowano piknik rodzinny „Szarżowanie Marzanny”, na którym zimę przepędzano w iście rugbowym stylu. W wydarzeniu udział wzięli goście z Ukrainy, którzy wraz z mysłowiczanami, chętnie angażowali się w sportowe gry i zabawy.
 
Także przy okazji swoich meczów ligowych mysłowiczanie postanowili organizować pikniki rodzinne, na których poprzez wspólne kibicowanie i przeżywanie sportowych emocji pokazują, że w sporcie nie są istotne przekonania, pochodzenie czy wygląd. Liczy się pozytywne nastawienie oraz chęć do zabawy. Zaowocowało to wzbudzeniem zaufania wśród Ukraińców przebywających w Mysłowicach, co przyczynia się do ich integracji ze społecznością lokalną. Warto ponadto wspomnieć, że dzięki aktywnemu gronu obcokrajowców w drużynie klub każdego dnia walczy z dyskryminacją i wykluczeniem cudzoziemców w sporcie.
 
Zorganizowane przez mysłowiczan wydarzenia potwierdziły, że tam, gdzie brakuje słów, pojawia się jeden uniwersalny język – sport, który umożliwia porozumienie bez względu na wszystko.

- Jest nam niezmiernie miło, że nasze działania zostały zauważone i wyróżnione. Na boisku i poza nim staramy się kierować wartościami, które są bliskie każdemu rugbyście. Odpowiedzialność, solidarność i fair-play to zasady, które wpajamy młodym i tym starszym zawodnikom. - powiedział prezes klubu, Paweł Łętowski.
 
Nagroda na integracyjne wydarzenie sportowe
 
Społecznie odpowiedzialne działania mysłowickich rugbystów zostały dostrzeżone przez organizatorów konkursu na sportowe wydarzenie integracyjne. Konkurs zorganizowała Fundacja dla Wolności, która w Warszawie prowadzi projekt integracyjnych turniejów piłki nożnej „Etnoliga”. Hegemoni w ramach konkursu zaprezentowali działania podjęte w ostatnim czasie: akcję „poMOCNY Hegemon”, piknik rodzinny na powitanie wiosny „Szarżowanie Marzanny” i pikniki organizowane przy okazji meczów ligowych.
 
Konsekwentne i wielokrotne działanie na rzecz integracji okazało się na tyle interesujące dla organizatorów, że przyznali Hegemonowi Mysłowice główną nagrodę w konkursie – sprzęt sportowy. Oprócz tego rugbyści zostali zaproszeni do Warszawy, by zrobić pokaz rugby. Przy okazji wizyty w stolicy wzięli także udział w organizowanym przez Fundacje dla Wolności charytatywnym turnieju piłki nożnej.
 
Kibice mysłowickich Hegemonów mogą być jednak spokojni – od razu po turnieju zawodnicy jasno zadeklarowali, że rugby jest ich sportem numer jeden i nie zamierzają zmieniać dyscypliny.

Źródło: Hegemon Mysłowice

Pamięta: Możemy być jednym z najlepszych zespołów na świecie Gruzini z Batumi dołączą do Super Cup
Tabela Ekstraligi
01 Master Pharm Rugby Łódź 4 17
02 Up Fitness Skra Warszawa 4 16
03 Edach Budowlani Lublin 4 16
04 MKS Ogniwo Sopot 4 15
05 RC Lechia Gdańsk 4 15
06 RC Orkan Sochaczew 4 13
07 RC Arka Gdynia 4 5
08 RzKS Juvenia Kraków 4 1
09 Awenta Pogoń Siedlce 4 0
10 KS Posnania Poznań 4 0