POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Historia ligi w Polsce 0225.04.2020


Rozgrywki na najwyższym poziomie w Polsce noszące obecnie nazwę Ekstraligi, a w przeszłości zwanymi I ligą, Serią A czy Grupą A rozpoczęły się w 1929 roku, w cyklu artykułów zapoznajemy się z ich historią po II wojnie światowej.
 
W sezonie 1971 do rozgrywek zgłosiło się dziesięć drużyn, dołączył reaktywowany zespół Ogniwa Sopot. Był to jeden z przełomowych momentów w historii naszych rozgrywek ligowych, i to z dwóch powodów. Po pierwsze Polski Związek Rugby uznając że dziesięć drużyn w I lidze to za dużo postanowił podzielić zespoły na dwie części, Grupę A z sześcioma drużynami oraz Grupę B z czterema drużynami i możliwością dołączenia do niej drużyn nowo powstałych. Po drugie postanowił po raz pierwszy zmienić system rozgrywek z wiosna-jesień na jesień-wiosna dostosowując go do systemów ligowych przeciwników reprezentacji Polski w Europie. Wiosną 1971 roku odbyły się jednorundowe rozgrywki o Puchar Polski, którego zwycięzca był także mistrzem Polski, zwyciężyła Polonia Poznań, a wraz z nią do Grupy A awansowali Lechia Gdańsk (zdjęcie 01), AZS Warszawa, Skra Warszawa, Czarni Bytom i Orzeł Warszawa (zdjęcie 02), pozostałe drużyny utworzyły Grupę B. 
W pierwszym sezonie 1971/1972, a więc jesień-wiosna zwyciężył zespół AZS Warszawa, a zgodnie z regulaminem Grupę A opuścili Czarni Bytom i Skra Warszawa, a z Grupy B awansowali Budowlani Łódź i Bałtyk Gdynia, który powstał po przejściu do klubu drużyny ze Spójni Gdańsk. Przed sezonem 1972/1973 na wniosek Rady Sportu Grupę A zmieniono na I ligę, a Grupę B na II ligę, rozgrywki ponownie wygrał AZS Warszawa (zdjęcie 03), I ligę opuścili Budowlani Łódź i Bałtyk Gdynia, a w ich miejsce awansowały Posnania Poznań i Czarni Bytom. Kolejny sezon przyniósł zwycięstwo Polonii Poznań, I ligę opuściły zespoły Posnanii i Czarnych Bytom, a z II ligi awansowali Budowlani Łódź i Mazovia Mińsk Mazowiecki. W sezonie 1974/1975 zapadła decyzja o powiększeniu I ligi do ośmiu drużyn, mistrzostwo zdobyła Polonia Poznań, nikt nie spadł ze względy na powiększenie ligi, zaś z II ligi awansowały Posnania i Orkan Sochaczew. W sezonie 1975/1976 po raz trzeci zwyciężyła Polonia Poznań, zasady awansu i spadku się nie zmieniły, I ligę upuściły drużyny Orkana i Mazovii, awans z II ligi wywalczyły Ogniwo i Budowlani Lublin. Sezon 1976/1977 wygrał zespół AZS Warszawa, w związku ze zmianą regulaminu I ligę opuścił tylko ostatni zespół, Ogniwo, z II ligi awansowali Czarni Bytom. Nowością był mecz barażowy, który siódmy zespół I ligi rozegrał z drugą drużyną II ligi, w pierwszym barażu Budowlani Lublin pokonali 21:10 Orkan utrzymując w I lidze. W sezonie 1977/1978 zwyciężyła Polonia Poznań, I ligę opuścili Budowlani Lublin, awansował Orkan, Czarni Bytom pokonując 22:3 Ogniwo w barażu utrzymali się w I lidze. Sezon 1978/1979 przyniósł zwycięstwo drużynie AZS AWF Warszawa, I ligę opuściła Posnania, awansowali Budowlani Lublin, Orkan obronił miejsce w I lidze pokonując w barażu 28:7 Bałtyk Gdynia. Akademicy z Bielan wygrali ligę także w sezonie 1979/1980, spadli Czarni Bytom, awansowała Posnania, a Lechia Gdańsk utrzymała się w I lidze pokonując w barażu Bałtyk 10:6. Sezon 1980/1981 był rozegrany według częściowo zmienionego regulaminu. Po raz trzeci z rzędu mistrzostwo wygrał zespół AZS AWF Warszawa, zgodnie z regulaminem spadła Posnania bo nie przystąpiła do baraż, który tym razem miał rozegrać ostatni zespół, ale pozostała w I lidze łącząc się z Polonią. W meczu o mistrzostwo II ligi i awans do I Czarni pokonali Ogniwo 17:6, rozgrywki toczyły się z problemami i nie wiadomo było czy wystartują w kolejnym sezonie. Ze względu na to awansowało również Ogniwo, a I ligę powiększono do dziewięciu.
 
Rozgrywki w sezonie 1981/1982 ze względu na przejście na system wiosna jesień trwały półtora roku, rozegrano dwie rundy, zgodnie z regulaminem spadały dwie drużyny wracając do wariantu ośmiu zespołów w I lidze. Przedłużony sezon po raz czwarty z kolei wygrała drużyna AZS AWF Warszawa, spadli Budowlani Lublin i Ogniwo Sopot, z II ligi awansowali Budowlani Olsztyn. W sezonie po raz pierwszy mistrzem kraju zostali Budowlani Łódź, spadli Budowlani Olsztyn, awansowało Ogniwo. Sezon 1984 wygrał zespół AZS AWF Warszawa, spadła Skra Warszawa, awansowali Budowlani Lublin. W sezonie 1985 podjęto decyzję o powiększeniu w kolejnym I ligi do dziesięciu drużyn, w związku z tym nie było spadków, ostatni zespół grał baraż z trzecim z II ligi, z której awansowały dwa zespoły, tyle regulamin. W praktyce wyglądało to inaczej, mistrzostwo wywalczył AZS AWF Warszawa, awansowała drużyna Budowlanych Lublin, Czarni Bytom wygrali 24:12 baraż z Budowlanymi Olsztyn i obronili ligowy byt, był za to problem z drugim zespołem, który miał awansować z II ligi. Druga Juvenia odmówiła, podobnie Budowlani Olsztyn i WFS Siedlce nie przygotowane finansowo do startu w powiększonej I lidze. Dopiero zajmujący piąte miejsce Bobrek Bytom po porozumieniu się z klubem Śląsk Ruda Śląska przekazał mu większość zawodników i miejsce w I lidze. Sezon 1986 zakończył się wygraną AZS AWF Warszawa, I ligę opuścili Czarni Bytom, z II ligi awansował zespół VIS Siedlce (poprzednio WFS), a także Budowlani Olsztyn pokonując w barażu Posnanię 12:10. Po pierwszym sezonie z dziesięcioma drużynami postanowiono zmienić regulamin żeby rozgrywki były tańsze. W pierwszej części sezonu zespoły podzielono na dwie grupy, a po rozegraniu dwóch rund dwa pierwsze z każdej grupy miały grać o mistrzostwo Polski, dwa ostatnie o utrzymanie zaś trzecie miały rozegrać baraż. W drugiej części sezonu zespoły ponownie rozegrały po dwie rundy bez zaliczenia poprzednich wyników. W tym nowym systemie sezonu 1987 zwyciężył zespół Ogniwa Sopot, I ligę opuścili Budowlani Olsztyn, a Budowlani Łódź utrzymali się po wygranej 23:3 barażu z Posnanią, z II ligi awansowali Czarni Bytom. Po rocznym eksperymencie z rozgrywkami w grupach powróciła centralna I liga, zwyciężyła drużyna AZS AWF Warszawa, I ligę mieli opuścić Budowlani Łódź, a VIS Siedlce obronił ligowy byt wygrywając 17:9 baraż z Budowlanymi Olsztyn, z II ligi miała awansować Posnania. Po zakończeniu sezonu Polski Związek Rugby zgodnie z zaleceniem Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej  zdecydował o zmniejszeniu w sezonie 1989 liczby zespołów w I lidze z dziesięciu do ośmiu. Żeby to zrealizować wymyślono bardziej skomplikowany z systemów ligowych w historii. CDN
 
Poprzednie części: rok 1929 [kliknij], lata 1956-1970 [kliknij]
 
Wszystkich, którzy mają zdjęcia, pamiątki, dokumenty z lat 1955-1965 prosimy o kontakt z Jackiem Wierzbickim na adres rugbus@op.pl lub tel. 604-353-162, poszukujemy też wyników ligi regionalnej z lat 1956-1957, spotkań towarzyskich międzynarodowych i krajowych oraz wspomnień uczestników.
Czy to koniec Super Rugby? Najlepiej opłacani gracze świata
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin