Który klub jest najstarszy?05.09.2022
Tweet
Gdzie znaleźć najstarszy klub rugby na świecie? „Oczywiście w Anglii!” Tak odpowie każdy fan gry Wiliama Webba Ellisa, odpowie i będzie miał rację. Znacznie trudniej odpowiedzieć na pytania „Co to za klub?”.
Spór o staż pomiędzy klubami rugby trwa do dziś. Nie ma się jednak czemu dziwić, skoro zasady rugby zostały napisane 22 lata po wynalezieniu gry. Co możesz zrobić, kraj tradycji. Panowie są przyzwyczajeni, by wierzyć sobie na słowo. Przez dziesięciolecia nikomu nie przyszło do głowy, aby wprowadzać do rugby biurokrację, skarbnicy napisali konta klubowe ołówkiem w zeszycie i na tym się skończyło. Dlatego przy pierwszej próbie spisania historii rugby okazało się, że (to ciekawostka) kilka klubów uważa się za najstarszych, ale żaden z nich nie jest w stanie przedstawić żadnych solidnych dokumentów potwierdzających datę powstania.
„Szkarłatne Róże”
Fani RFC Barnes z dzielnicy londyńskiego o tej samej nazwie wciąż twierdzą, że ich klub jest najstarszy na świecie. Według legendy „Szkarłatne Róże” (tak, to szkarłatna róża pyszni się w klubowym rugby) narodziły się w 1839 roku. To prawda, nie ma dokumentów potwierdzających ten fakt. Najstarsza wzmianka o klubie pochodzi z listopada 1862 roku, kiedy Barnes grali przeciwko klubowi z innej dzielnicy Londynu - Richmond. To oczywiście solidna data, ale nie ciągnie się za tym „Pierwszy klub w historii”.
Jednak nawet bez tytułu „najstarszych” rugbiści i fani „Barnesa” mają się czym pochwalić. Na przykład udziałem w założeniu Rugby Football Union, grą w pierwszych FA Cups i faktem, że zawodnik ich klubu Charles Maurice był członkiem pierwszej reprezentacji kraju, która grała ze Szkocją w 1872 roku. Niestety przynależność do elity to już przeszłość, klub gra obecnie w RFU National League 2 South, a na swojej stronie informuje, że w obecnym kształcie działa od lat dwudziestych XX wieku.
Chaos w archiwum
Drugim pretendentem do tytułu najstarszego jest klub Cambridge University Rugby Union Football Club, słynący z rozgrywek z drużyną Oxfordu. Prawdziwi fani CURUFC z dumą twierdzą, że rugby przybyło do Cambridge w 1839 roku. Wydawałoby się, że w tak szanowanej instytucji, jaką jest uniwersytet, wszystko powinno być w porządku z archiwami. Niestety, archiwum Cambridge, według miejscowych jest słabo usystematyzowane i mieszają się w nim różne epoki. Argumenty fanów Uniwersytetu Cambridge wskazujące na rok 1839 opierają się na bardzo chwiejnym fundamencie. Absolwent Rugby Scholl Albert Pell w tym roku rozpoczął studia w Cambridge i założył klub rugby w szacownej placówce oświatowej.
Bez względu na to, ile osób szuka w archiwach i bibliotekach uczelni kartki papieru potwierdzającej ten fakt, nie może jej znaleźć. Tak więc Cambridge musi zadowolić się inną rokiem - 1872, wtedy CURUFC został po raz pierwszy wymieniony w dokumentach Rugby Football Union.
Klub w szpitalu
Zupełnie nieoczekiwanie w wyścigu o tytuł „najstarszego” klubu zwyciężył londyński Guys Hospital, aktualnie Guy's, Kings and St. Thomas' Rugby Football Club czyli GKT, biorący udział w rozgrywkach National Association of Medical Schools oraz BUSC League. Klub powstał z połączenia zespołów trzech uczelni medycznych - Guy’s Hospital, St. Thomas Hospital (połączenie w 1982 roku) i Kings College Hospital (dołączył w 1999 roku). Działacze klubu znaleźli w archiwum kartę rejestracyjną drużyny Guy's Hospital z sezonu 1883/84, na której odnotowano, że drużyna gra już 40 sezon.
Angielski Związek Rugby uznał tę kartę za „godny zaufania dokument historyczny”, a dziś na oficjalnej stronie internetowej Guy’s Hospital znajduje się informacja, że odwiedziłeś stronę najstarszego klubu rugby na świecie, który powstał w 1843 roku.
Źródło: rugger.info
PS. Istnieją kluby mające dokumenty, które potwierdzają ich powstanie. W Irlandii jest to Trinity College w Dublinie, który powstał w 1854 roku, zaś w Anglii najstarszym jest Blackheath FC założony w 1854 roku.