POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Monika Baniewicz w Norwegi...znowu!14.10.2014

Bergen nie rozpieszczało pogodą, przywitało mnie słońcem, ale tuż po  pierwszym gwizdku zaczęło padać i taka pogoda utrzymywała się niestety już do końca turnieju. 
 
Dość niespodziewanie pojawiło się w mojej skrzynce zaproszenie do Bergen na Mistrzostwa Norwegii Rugby 7 Kobiet i mężczyzn do lat 18. Miało to miejsce podczas ostatniego I Turnieju Mistrzostw Polski naszych pań. Napisała do mnie Ania Michniewicz, kiedyś zawodniczka Czarnych Pruszcz Gdański, Arka Gdynia Girls i kadry narodowej, teraz mieszkająca i sędziująca rugby w Norwegii. Szukała zastępstwa. Wstępnie się zgodziłam, a już w środę miałam oficjalne zaproszenie od Norweskiego Związku Rugby.
 
U nas Mistrzostwa Polski  to cykl sześciu turniejów: trzy jesienią oraz trzy wiosną i na ich podstawie wyłaniane są Mistrzynie. W Norwegii jest to tylko jeden turniej, w którym w tym roku wzięło udział 6 drużyn kobiecych. Panie podzielono na dwie grupy, gdzie rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym”, półfinały „na krzyż” i ostatnie ekipy, z ostatnich miejsc w grupach grały dwumecz o miejsce V.
 
Mecze pań przeplatane były męskim Turniejem Mistrzostw Norwegii do lat 18, w którym wystartowały 3 ekipy grające systemem „mecz i rewanż”. Pierwsze miejsce zdobyli chłopcy z Stavanger RK. Jeden z zawodników oddał mi swój złoty medal w podziękowaniu za sędziowanie.
 
Przed meczami finałowymi miało miejsce spotkanie miejscowej drużyny Bergen RK z drużyną Stavanger RK w odmianie XV-to osobowej, gospodarze przegrali 13:24.
 
Poziom prezentowany przez Panie nie był bardzo wysoki (w każdej drużynie natomiast można było spotkać reprezentantkę tego kraju) i myślę że gdyby startowały w naszych krajowych rozgrywkach to plasowały by się w środku  tabeli.
 
W czasie turnieju miałam okazję sędziować zarówno mecze pań jak i panów. W sumie 7 spotkań. Była to bardzo dobra rozgrzewka przed kolejnymi turniejami rugby 7 sezonu 2014/2015.
                                              Monika Baniewicz
 
Mistrzostwa Polski Seniorów 7 II Weterani zakończyli sezon we Lwowie
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0