POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

OKKWM: Sprawozdanie z akcji w Zgorzałe23.08.2020


Sprawozdanie z akcji szkoleniowej OKKWM - Zgorzałe w dniach 17-23 sierpnia 2020
 
W dniach 17-23.08.2020 roku w Zgorzałe odbyła się akcja Ogólnopolskiej Konsultacji Kadr Wojewódzkich Młodzików z poszczególnych regionów, udział wzięło 99 zawodników i 16 członków sztabu szkoleniowego.
 
W akcji wzięło udział 99 zawodników (50 z rocznika 2006, 47 z rocznika 2007 oraz po 2 z rocznika 2008) oraz 16 członków sztabu szkoleniowego (trener/koordynator akcji, trener kadry U18, 12 trenerów PZR, KW i 2 fizjoterapeutów). Zawodników z formacji młyna było 55, a z formacji ataku 44. Wszyscy uczestnicy posiadali kompletne dokumenty, to jest aktualne badania lekarskie i wymagane zgody uczestnictwa, zostali zapoznani i zobowiązani do przestrzegania zasad oraz regulaminów obowiązujących na obozie.
 
Podział  w rozbiciu na poszczególne grupy przedstawiał się następująco:
Trenerzy PZR: trener/koordynator - Piotr Choduń; trener kadry U18 - Krzysztof Krzewicki.
Fizjoterapeuci: Filip Błaszczyk i Kacper Jędrasik.
Mazowsze - 24 zawodników + 3 trenerów (Tomasz Malesa, Paweł Grabski i Jan Szwarc).
Pomorze - 18 zawodników + 2 trenerów (Michał Pietryk, Mateusz Plichta).
Łódzkie - 23 zawodników + 2 trenerów (Artur Mrowicki, Agnieszka Krawczyk).
Lubelskie - 16 zawodników + 1 trener (Rafał Jadach).
Dolnośląskie - 2 zawodników + 1 trener (Tomasz Nimczyk).
Wielkopolski - 9 zawodników + 1 trener (Marcin Żelaziński).
Śląsk - 7 zawodników + 2 trenerów (Stella Klinner-Hadelka, Boguś Rybak).
Na zgrupowaniu nie stawili się zawodnicy KWM z Małopolski.
Podczas zgrupowania przeprowadziliśmy MTSF (Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej - Próba Siły Dłoni do wykonania w KW i zobowiązanie trenerów do przesłania wyników), test umiejętności rugby, odbyliśmy 14 treningów na których realizowaliśmy następujące zagadnienia:
-Koordynacja ruchowa, operowanie piłką;
-Doskonalenie techniki indywidualnej: podanie klasyczne, rotacyjne, sytuacyjne;
-Doskonalenie poruszania się po boisku: kierunki biegu, zejścia z linii;
-Doskonalenie szarży, gry na ziemi (zaleganie);
-Doskonalenie gry w kontakcie, ruck;
-Doskonalenie techniki indywidualnej w formacjach: MŁYN - gra w młynie pozycjonowanie, wiązanie. ATAK-gra wąska, szeroka;
-Doskonalenie techniki indywidualnej w formacjach: MŁYN - gra w aucie, ATAK- gra nogą;
-Gra otwarta, gra w obronie;
-Taktyka gry-stałe fragmenty gry;
-Gry szkolne.
 
Dodatkowo zawodnicy codziennie wieczorem uczestniczyli w zajęciach teoretycznych (poznając strategie rozwoju zawodnika, podstawowe przepisy gry w rugby) i omówieniu zajęć treningowych.
Jako koordynator akcji pragnę podkreślić bardzo dobrą atmosferę wśród jej uczestników, wzorową współpracę kadry trenerskiej i sumienne podejście do zadań czysto szkoleniowych jak również wychowawczych. Podczas obozu większość  grup nie stwarzała większych problemów wychowawczych, zaangażowanie i udział w treningach należy ocenić jako właściwy. Nad zdrowiem uczestników czuwali Kacper Jędrasik oraz Filip Błaszczyk, którzy wzorowo wywiązywali się ze swoich obowiązków. Udzielali i oni pomocy  doraźnych (drobne urazy, odnawianie się starych kontuzji)  oraz na bieżąco kontrolowali stan zdrowia uczestników obozu.

Podsumowując całą akcję stwierdzam, że zawodnicy pracowali sumiennie, chętnie wykonywali ćwiczenia, polecenia trenerów i w widocznym stopniu poprawili swoje umiejętności techniki indywidualnej i zespołowej oraz poznali podstawowe struktury związane z grą w rugby. Wraz z trenerami zdecydowaliśmy się nie wyróżnić żadnej grupy zawodników ze względów wychowawczych, a wpływ na taką decyzję ma sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju, która uniemożliwiła szkolenie sportowe przez prawie 4 miesiące. Wszyscy stwierdziliśmy widoczne braki u zawodników w umiejętnościach techniki indywidualnej i zespołowej. Wszyscy trenerzy również byli zgodni do zaproponowanej przeze mnie koncepcji dalszego szkolenia w KWM, a mianowicie organizowaniu wspólnych obozów i konsultacji w czasie ferii zimowych (zgodnie z terminami/po 2,3 regiony), przerw w szkole itp. oraz dalszego ujednolicenia systemu szkolenia (ciągle poddawanemu ewaluacji), które obecnie jest  kontynuowane.
 
Na koniec pragnę serdecznie podziękować Wszystkim członkom sztabu szkoleniowego uczestniczącym w akcji za zaangażowanie, fachowość i zgodność w działaniu mając nadzieję na dalszą owocną współpracę.
 
Piotr Choduń
Rugby 7 Mężczyzn w sezonie 2020/2021 Ekstraliga: Ogniwo lepsze od Master Pharm
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0