POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Proces kwalifikacji RWC 202310.06.2020


World Rugby 08 czerwca br. ogłosił szczegóły procesu kwalifikacji do Pucharu Świata w Rugby 2023 we Francji.
 
Po najbardziej wyrównanym i cieszącym się największym uznaniem Pucharze Świata w Japonii, proces kwalifikacji ma na celu wyłonienie najlepszych drużyn na świecie do kolejnej imprezy, jednocześnie dając prawdziwą szansę na awans dla wszystkich związków.
 
Drużyny, które zajęły w swoich grupach trzy pierwsze miejsca zapewniły już sobie miejsce w X Pucharze Świata we Francji. Południowa Afryka, Anglia, Nowa Zelandia, Walia, Japonia, Francja (gospodarz), Australia, Irlandia, Szkocja, Włochy, Argentyna i Fiji zajęły 12 z 20 miejsc w finałach. O pozostałe 8 miejsc wszystkie drużyny na świecie będą walczyły w eliminacjach regionalnych, międzyregionalnych zakończonych światowym turniejem z udziałem czterech drużyn w listopadzie 2022 roku.
 
Terminy kwalifikacji w 2021 roku zostaną ogłoszone we właściwym czasie i będą podlegały przewidywanemu złagodzeniu obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii Covid-19.
 
Zasady kwalifikacji RWC 2023
 
Ameryka: Z obie Ameryk do września 2022 zakwalifikują się dwa zespoły rozstawione jako Ameryka 1 i Ameryka 2, trzeci najlepszy w regionie weźmie udział w finałowym światowym turnieju kwalifikacyjnym.
 
Europa: Do finału w marcu 2022 zakwalifikują się dwa najlepsze zespoły z Mistrzostw Europy jako Europa 1 i Europa 2, trzeci wejdzie do finałowego światowego turnieju kwalifikacyjnego.
 
Afryka: Do finału wchodzi zwycięzca Pucharu Afryki 2022 jako Afryka 1, drużyna z drugiego miejsca wejdzie do finałowego światowego turnieju kwalifikacyjnego.
 
Oceania: Do finału awansuje zwycięzca dwumeczu pomiędzy Tonga, a Samoa w 2021 roku jako Oceania 1. Przegrany zagra ze zwycięzcą Oceania Rugby Cup 2021 w kraju o wyższej pozycji w rankingu. Ostateczny zwycięzca jako Oceania 2 zagra ze zwycięzcą Mistrzostw Azjii.
 
Azja/Pacyfik: Zwycięzca Mistrzostw Azji w 2021 roku zagra z Oceania 2 u siebie i na wyjeździe. Zwycięzca dwumeczu awansuje do finału jako Azja/Pacyfik 1, przegrany wejdzie do finałowego światowego turnieju kwalifikacyjnego.
 
Baraże: Finałowy światowy turniej kwalifikacyjny zostanie rozegrany w listopadzie 2022 roku, z czterech uczestników awansuje tylko zwycięzca.
 
Sir Bill Beaumont, przewodniczący World Rugby, powiedział: Ponieważ globalna pandemia wstrzymała większość działań w rugby, potwierdzenie światowego procesu kwalifikacji do Pucharu Świata w Rugby 2023 stanowi podniosłe wydarzenie dla wszystkich, w tym dla graczy i fanów. Proces ten został opracowany w wyniku konsultacji z naszymi regionalnymi stowarzyszeniami, które zapewnią wszystkim swoim federacjom szansę na awans. W imieniu World Rugby chciałbym życzyć wszystkim zespołom powodzenia w drodze do Francji w 2023 roku.
 
Prezes Rugby World Cup France 2023, Claude Atcher, dodał: Ten proces kwalifikacji daje wschodzącym związkom możliwość wzięcia udziału w największym turnieju w naszym sporcie. Sukces Rugby World Cup 2019 w Japonii i rewelacyjna gra gospodarzy są świadectwem ekspansji rugby na całym świecie. W obliczu wygranej walki z pandemią Covid-19 z zadowoleniem przyjmuję tę optymistyczną perspektywę ponownego połączenia się z emocjami związanymi z naszym sportem. To początek naszej podróży do turnieju we Francji w 2023 roku, który będzie najlepszym z dotychczas zorganizowanych.
 
W Super Rugby mecze z kibicami Dokończenie rozgrywek młodzieżowych
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0