POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Przegląd Lig Świata22.11.2021


NPC - Nowa Zelandia
•     W Nowej Zelandii poznaliśmy mistrza rozgrywek prowincjonalnych – NPC. Finał udało się zorganizować w Hamilton, gdzie obniżono poziom obostrzeń – dzięki temu Waikato po sześciu tygodniach tułaczki wróciło do domu. I ten powrót uświetniło zwycięstwem, dającym im trzeci tytuł NPC w historii (i drugi w epoce profesjonalnej – poprzedni zdobyli w 2006, w pierwszej edycji mistrzostw po wprowadzeniu do nich zawodowstwa). Po zaciętym spotkaniu pokonali obrońców tytułu mistrzowskiego, Tasman, 23:20. Pięknie uczcili w ten sposób stulecie drużyny, dołączając się do kobiet, które wygrały w tym roku Farah Palmer Cup. W finale niższej grupy rozgrywek, Championship, Taranaki podejmowało Otago i wygrało dość pewnie 32:19. Dla zwycięzców ten wynik ma jednak gorzki posmak – mimo fantastycznego sezonu, wygrania Championship, kompletu 10 zwycięstw (w tym czterech nad ekipami z Premiership), nie awansuje poziom wyżej, ponieważ władze ligi z powodu nieuczestniczenia trzech drużyn w rywalizacji w związku z covidowymi obostrzeniami w Auckland już wcześniej postanowiły, że po tym sezonie spadków i awansów nie będzie.
 
Pro D2 - Francja
•     Po weekendzie przerwy wróciła francuska druga liga, czyli Pro D2. W najciekawszym chyba meczu Oyonnax pokonało Bajonnę 30:21, spychając swoich rywali z drugiego miejsca w tabeli. Ciekawie było w meczu Montauban z Nevers. Gospodarze po 25 minutach prowadzili już 20:0, ale wtedy czerwoną kartkę zobaczył jeden z ich graczy (za paskudną, wysoką szarżę, której ofiarą był Andrzej Charlat). W drugiej połowie na dobrych parę minut zostali na boisku nawet w dwunastu (po dwóch żółtych kartkach) i Nevers to wykorzystało zdobywając dwa przyłożenia. Mimo wszystko jednak Montauban wygrało wysoko, 33:17. Na czele tabeli niezmiennie Mont-de-Marsan, a Agen znów trafiło do strefy spadkowej po porażce z Rouen Normandie.
 
Championship - Anglia
•     Wróciło też angielskie zaplecze, Championship. Tu mieliśmy mecz na szczycie pomiędzy drużynami zajmującymi dwa pierwsze miejsca w tabeli. Górą wyszli z niego Ealing Trailfinders, którzy pokonali Jersey Reds 35:29 i umocnili się na prowadzeniu. Przegrani pozostali na drugim miejscu w tabeli, ale czują na plecach oddech Cornish Pirates.
 
Premiership Cup - Anglia
•     W Anglii rozegrano także drugą kolejkę Premiership Cup. W najciekawszych spotkaniach London Irish pokonali Saracens 29:20 (po pierwszej połowie prowadzili 21:0), Harlequins wygrali z Northampton Saints 26:25 (dzięki 12 punktom zdobytym w ostatnim kwadransie), a Wasps ulegli Leicester Tigers aż 7:55 (trzy przyłożenia zaliczył skrzydłowy Hosea Saumaki). Jednak najwyższe zwycięstwo i chyba najbardziej niespodziewane odnieśli Worcester Warriors, którzy rozgromili 68:13 Bristol Bears. Ciekawostką jest nowinka techniczna, która pojawiła się w meczu London Irish z Saracens. Dotąd rozmowy sędziego głównego z sędzią TMO mogli słyszeć wyłącznie telewidzowie, ewentualnie kibice na stadionie korzystający ze specjalnego sprzętu radiowego. Teraz wprowadzono tam rozwiązanie powodujące, że rozmowy takie słyszą wszyscy kibice na stadionie.
•     W Anglii wyraźnie pogorszyły się wyniki nieustannie prowadzonych testów covidowych. Od początku sezonu dotąd mieliśmy zwykle ani jednego przypadku pozytywnego, a czasami 1 lub 2 na około 2000 testów tygodniowo. W ostatnim tygodniu stwierdzono takich przypadków aż 9, z dwóch różnych klubów (wszystkie dotyczyły członków ekipy niebędących zawodnikami).

Super Rugby - Australia, Nowa Zelandia, Wyspy Pacyfiku
•     Ogłoszono harmonogram Super Rugby Pacific. Start 18 lutego, a w pierwszym meczu zobaczymy jednego z dwóch beniaminków: Moana Pasifika zmierzy się w Auckland z Brumbies. W sumie 15 weekendów w rundzie zasadniczej, a finał 18 czerwca. Kilka z weekendów ma mieć charakter tematyczny (np. trzecia kolejka – kobiety w rugby, a w dziesiątej, poświęconej wspólnym wojskom z okresu I wojny światowej zobaczymy pięć pojedynków australijsko-nowozelandzkich). Prawdziwym świętem ma być druga kolejka: Super Round Melbourne – w ciągu trzech dni, od piątku do soboty, na jednym stadionie w Melbourne ma zostać rozegrane sześć spotkań z udziałem wszystkich drużyn ligi.
 
Currie Cup - Południowa Afryka
•     W południowoafrykańskiej prasie pojawiły się szczegóły przyszłorocznego Currie Cup – m.in. potwierdzające udział na drugim poziomie (jak zwykle myląco nazwanym First Division) ekipy z Gruzji. Z kolei drużyna Elephants czyli Eastern Province ma zagrać na obu poziomach rozgrywek, i w Premier Division, i First Division. Jak to pogodzą? Jak zostanie załatwiona spadku i awansu, jeśli EP będzie ostatnia w Premier i pierwsza w First? Premier Division rusza w styczniu, First Division – w marcu. Pojawiła się też informacja o propozycji z Ameryki Południowej dotyczącej zorganizowania rozgrywek z udziałem zespołów Currie Cup i SLAR: mistrz SLAR grałby z Cheetahs, Griquas i Pumas (gry miałyby się odbywać w wolne weekendy drużyn z Południowej Afryki, ale jeśli EP będzie włączone do Premier Division, takich weekendów może nie być, bo liczba drużyn będzie parzysta), a wicemistrz z trzema ekipami z poziomu First Division.
 
Coastal Cup - Kanada
•     W ubiegły weekend zakończyły się rozgrywki pierwszego sezonu Coastal Cup: rozgrywek dla drużyn z zachodniego wybrzeża Kanady (Kolumbii Brytyjskiej). Rozgrywki toczono w formacie ligowym, ale tak się złożyło, że o mistrzostwie decydował mecz ostatniej kolejki pomiędzy Vancouver Wave i Pacific Pride (drużyna akademii prowadzonej przez kanadyjską federację w Langford). Górą okazali się gracze Wave, którzy wygrali 26:17. W rozgrywkach wzięło udział siedem drużyn, a najniższy stopień podium zajęła ekipa UBC Thundebirds (z University of British Columbia).
 
Grzegorz Bednarczyk

Więcej informacji o rugby w kraju i na świecie przeczytasz na moim blogu „W szponach rugby” [kliknij]

KNK7 U18: Powołania na zgrupowanie w Gdańsku Awans Polski w Rugby World Ranking
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

International Invitation Women - KNK7
Dubai, 02.12.2021 - 04.12.2021

Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 35
 02 RC Orkan Sochaczew 8 30
 03 RC Lechia Gdańsk 8 30
 04 Up Fitness Skra Warszawa 8 28
 05 Edach Budowlani Lublin 8 27
 06 Master Pharm Łódź 7 19
 07 RC Arka Gdynia 8 14
 08 RzKS Juvenia Kraków 8 10
 09 KS Posnania Poznań 8 6
 10 Awenta Pogoń Siedlce 8 3