Przegląd Lig Świata24.01.2022

Currie Cup - Południowa Afryka
•   Druga kolejka południowoafrykańskiego Currie Cup nietypowo, bo w środę. Zaczęło się od bardzo wysokiego zwycięstwa Pumas nad Lions 50:9 (w przyłożeniach 7:0, ale Lions grali bardzo młodym i niedoświadczonym składem). Sharks (też w drugim składzie) grali z Griquas i pokonali ich minimalnie 24:23 (na 20 minut przed końcem, przy prowadzeniu 18:6, stracili jednego z graczy z czerwoną kartką i przyłożenie – Griquas zaczęli odrabiać straty, ale brakło im jednego punktu). W ostatnim spotkaniu Western Province już po 30 minutach przegrywało z Bulls 0:28, na kwadrans przed końcem 0:40, i choć skończyło się wynikiem 21:40, to kapsztadczycy zadowoleni z początku sezonu być nie mogą.

United Rugby Championship - Irlandia, RPA, Szkocja, Walia, Włochy
•   W środę grały rezerwy najlepszych południowoafrykańskich franczyz, a ich najlepsi gracze zagrali w weekend w lokalnych derby w ramach URC. W meczu Lions z Sharks mieliśmy festiwal przyłożeń (aż jedenaście), a drużyny wielokrotnie zmieniały się na prowadzeniu. Mecz rozstrzygnęło przyłożenie na samym końcu: Lions mieli trzy punkty straty, atakowali, ale stracili piłkę i Lukhayno Am przesądził o zwycięstwie Sharks 47:37. Gwiazdą meczu był inny ze Springboks, Makazole Mapimpi, zdobywca hat-tricka. Również i w drugich derby sporo przyłożeń (8) i rozstrzygnięcie w samej końcówce. Bulls po pierwszej połowie przegrywali ze Stormers 0:18, ale po przerwie w ciągu 20 minut zdobyli cztery przyłożenia bez odpowiedzi rywali i wyszli na prowadzenie 26:18. Losy meczu jednak ponownie się odwróciły, a rozstrzygnęło je przyłożenie kilka minut przed końcowym gwizdkiem (gdy gospodarze zostali na boisku w czternastkę): Bulls przegrali mimo świetnego powrotu do meczu 26:30.
•   Władze ligi powoli zaczynają planować nadrabianie zaległości – przed ostatnim weekendem ogłoszono terminy przełożonych irlandzkich derby z udziałem Ulsteru (z Connachtem 4 lutego i z Leinsterem 12 marca). Atrakcyjność pojedynków na pewno spadnie – to weekendy Pucharu Sześciu Narodów, a zatem w drużynach zabraknie reprezentantów Irlandii.

Japan Rugby League One - Japonia
•   W trzeciej kolejce japońskiej Japan Rugby League One znów spotkania odwołane z powodu covidu – w poprzednich kolejkach odwoływano po dwa mecze, a odbywały się po cztery, a tym razem proporcje się odwróciły. Wciąż mamy drużynę, która w tym sezonie ani razu nie wybiegła na boisko (Shizuoka Blue Revs), a tylko dwie zdołały zagrać wszystkie trzy mecze (Kobelco Steelers i Wild Knights). Pierwsze zwycięstwo w sezonie odnieśli Kobelco Steelers, którzy pokonali Kubota Spears 27:22 (pierwsze przyłożenie w meczu zdobył grający dla ekipy z Kobe reprezentant Korei Południowej, Jang Seok-hwan), a Wild Knights pokonali Canon Eagles (dla gości z Yokohamy to pierwsza przegrana w sezonie; w tym meczu punktował m.in. Walijczyk Hadleigh Parkes). Na drugim poziomie ligowym błysnął Quade Cooper.

Pro D2 - Francja
•   We francuskiej lidze Pro D2 rozgrywki toczyły się pod znakiem tragicznej śmierci 29-gracza Rouen-Normandie, Jordana Michalleta. Wypadł z czwartego piętra. Jego drużyna uległa Carcassone 3:24 i jest przedostatnia w ligowej tabeli. Zwycięstwa odniosły czołowe drużyny: wicelider z Mont-de-Marsan pokonał najsłabszą drużynę ligi, Narbonnę, 33:6, a lider z Oyonnax ograł czwarte przed tym weekendem Nevers 19:8 (dziesiąte zwycięstwo z rzędu). Z drużyn czołówki poza Nevers nieoczekiwaną porażkę poniosła Bajonna, która przegrała z Grenoble 35:37 (przegrywała nawet 18 punktami, ale w drugiej połowie odrabiała straty i na minutę przed końcem wyszła na jednopunktowe prowadzenie – jednak Grenoble odpowiedziało karnym i ostatecznie wygrało).

Championship - Anglia
•   W angielskiej Championship solidarne zwycięstwa czołowych drużyn – z wyjątkiem liderujących przed tą kolejką Doncaster Knights, którzy w ten weekend pauzowali (w lidze mamy nieparzystą liczbę drużyn). Ich miejsce na czele tabeli zajęli Ealing Trailfinders (47:5 z Coventry), wygrały też ekipy Cornish Pirates (52:17 z Nottingham) i Jersey Reds (17:12 z Ampthill, ale tu o zwycięstwie zadecydowało przyłożenie z niemal ostatniej akcji).