Przegląd Lig Świata16.08.2022

NPC - Nowa Zelandia
W nowozelandzkich mistrzostwach prowincjonalnych NPC zwycięstwa odniosły trzy spośród czterech najlepszych ekip poprzedniego sezonu: Waikato, Canterbury i Hawke’s Bay. Najtrudniej przyszło ono tej ostatniej, która wygrała po dramatycznym spotkaniu z Counties Manukau tylko 33:32 – do przerwy Hawke’s Bay miało aż 22 punkty przewagi, ale w drugiej połowie rywale ścigali wynik i brakło im naprawdę niewiele. Stawką meczu nie były tylko ligowe punkty, ale też przechodnie trofeum Ranfurly Shield. Porażkę ponieśli wicemistrzowie sprzed roku, Tasman, którzy ulegli Otago 19:25. Znów przegrała rewelacja poprzedniego sezonu, Taranaki – tym razem niezwykle wysoko, 6:46 z Bay of Plenty. Niecodzienną atrakcję mieli kibice i zawodnicy podczas meczu Auckland z Southlandem (wygranego przez Auckland tylko 24:23) – mecz przerwał alarm pożarowy wywołany dymem ze zbyt dług zapiekanego w pomieszczeniach klubowych Southlandu cheese-roll. Doszło do 20-minutowej przerwy, podczas której publiczność z trybun ewakuowano na płytę boiska.

Shute Shield - Australia
W Australii zaczęła się faza play-off w lidze Nowej Południowej Walii – Shute Shield. W pierwszej z czterech faz w dość niecodziennym formacie awans do półfinałów rozgrywek wywalczyły dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego: Northern Suburbs i Sydney Uni. Obie jednak miały ciężkie przeprawy i wygrały niewielkim stosunkiem punktów (Uni zaledwie dwoma, Suburbs – siedmioma). O pozostałe dwa miejsca w półfinałach powalczą pokonani przez najlepsze ekipy Manly i Randwick oraz dwie drużyny, które wygrały mecze ekip z miejsc 5–8 sezonu zasadniczego: Eastwood i Gordon (czyli obaj finaliści z ostatniej zakończonej edycji z 2020).

Liga Nationala de Rugby - Rumunia
Po przerwie wznowiła rozgrywki rumuńska Liga Națională de Rugby – odbyły się pierwsze spotkania grupy mistrzowskiej, do której awansowały po dwie najlepsze drużyny z obu grup pierwszej fazy. Skład grupy bez zaskoczenia – są w niej cztery najlepsze zawodowe rumuńskie drużyny, dominujące w poprzednich sezonach w SuperLidze. W pierwszej kolejce wygrywały drużyny spoza Bukaresztu: USV Timișoara wygrała u siebie z Dinamem Bukareszt 21:15, a Știința Baia Mare na wyjeździe pokonało Steauę Bukareszt 30:24.

Pro D2 - Francja
We francuskiej lidze Pro D2 kłopoty ma spadkowicz z Top 14 – Biarritz. Federacja postanowiła zawiesić licencje wszystkich zawodników baskijskiego klubu. Powodem jest dług wynoszący ponad 100 tys. euro, który dotyczy amatorskiego stowarzyszenia Biarritz. Włodarze zawodowej drużyny twierdzą, że uregulowanie tej zaległości nie leży w ich gestii. Z kolei stowarzyszenie domaga się od zawodowej organizacji zapłaty prawie 300 tys. euro.

United Rugby Championship
Zanosi się na to, że United Rugby Championship będzie miało swoje kobiece wydanie. Na pewno nie będzie tak rozbudowane jak męskie, ale już wcześniej pojawiały się informacje o zawodowych drużynach m.in. ze Szkocji. W ostatni weekend wypowiadali się na ten temat przedstawiciele federacji Południowej Afryki, która zamierza umieścić w rozgrywkach dwie drużyny.

Premiership - Anglia
Czarne chmury zbierają się nad klubem z angielskiej Premiership, Wasps. Zastrzyk kasy z CVC po zakupie udziałów w spółce prowadzącej lidze nie wystarczył, aby zażegnać finansowe kłopoty (zadłużenie sięga 35 mln funtów). Jednym ze źródeł problemu były przenosiny z okolic Londynu do Coventry – kupiony przez nich stadion wciąż jest kojarzony z piłkarską drużyną Coventry City i klubowi nie udało się zbudować dużej bazy fanów na miejscu. Teraz ratunkiem wydaje się tylko nowy inwestor i nowy zastrzyk gotówki. Czy się znajdzie? Póki co przed sezonem sprawy nie wyglądają różowo.

Więcej informacji o rugby w kraju i na świecie przeczytasz na moim blogu "W Szponach Rugby" [kliknij]

KNK7: Wielki sukces był o krok! Rusza nowy sezon Ekstraligi