Przegląd Lig Świata21.11.2022

Pro D2 - Francja

We Francji nie grała elita (Top 14 ma przerwę, choć rozegrano siódemkowe mistrzostwa kraju, o których poniżej), ale do gry wrócili drugoligowcy – w Pro D2 rozegrano jedenastą kolejkę spotkań. Mieliśmy w niej mecz na szczycie, w którym lider – Oyonnax pokonał wicelidera – Agen 24:9. Mecz rozstrzygnęły jedyne dwa przyłożenia zdobyte przez Oyonnax w ostatnim kwadransie. Wpadkę Agen wykorzystały będące tuż za jego plecami kolejne drużyny: wyprzedziły go w tabeli zwycięskie w ten weekend Grenoble, Vannes i Biarritz. Szansy nie wykorzystało tylko Colomiers. Kolejną, już szóstą porażkę w sezonie podniosła najlepsza drużyna rundy zasadniczej z poprzedniego roku, Mont-de-Marsan – przegrała z Provence 19:20 po karnym przeciwników w ostatniej minucie meczu (choć ci grali w osłabieniu). Niezwykle zacięta kolejka i stosunkowo mało przyłożeń – tylko w jednym meczu padło ich więcej niż trzy.

Bundesliga - Niemcy
Runda jesienna skończyła się nie tylko w Ekstralidze – podobnie było w niemieckiej Bundeslidze. Tu także zresztą w ten weekend jednego spotkania nie rozegrano. W grupie południowo-zachodniej z kompletem zwycięstw (i niemalże kompletem bonusów) prowadzą obrońcy tytułu, SC Frankfurt 1880. Na drugim miejscu Neuenheim, a na trzecim ubiegłoroczny wicemistrz, Handschuhsheim. Ostatnia, z zaledwie jednym punktem jest niedawna potęga, Heidelberger RK. W grupie północno-wschodniej na czele Berliner RC, a za nim RC Leipzig i Hannover 78.

LNA - Szwajcaria
Półmetek fazy zasadniczej także w szwajcarskiej lidze LNA. Tutaj na prowadzeniu Grasshopper Club z Zurycha, a za jego plecami obrońcy tytułu mistrzowskiego, Yverdon z Kacprem Ławskim w składzie. W ostatniej jesiennej kolejce obie drużyny pewnie wygrały swoje spotkania – liderzy wygrali z Hermance 37:9, a mistrzowie z Nyonem 23:12.