POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Przegląd zaplecza polskiej reprezentacji26.09.2022


Przegląd zaplecza polskiej reprezentacji, wygrana kadry U-23

W meczu testowym, służącym selekcjonerowi Christianowi Hittowi jako przegląd młodych zawodników aspirujących do gry w pierwszej reprezentacji, kadra U-23, prowadzona właśnie przez Walijczyka, wygrała 27:15 z kadrą U-20 pod wodzą Grzegorza Kacały. Spotkanie zostało rozegrane na stadionie Ogniwa w Sopocie.

Przerwę w rozgrywkach Ekstraligi wykorzystano na test mecz dwóch reprezentacji, stanowiących bezpośrednie zaplecze kadry prowadzonej przez Christiana Hitta, która już za kilka miesięcy rozpocznie rywalizację w Rugby Championship. Rywalami „Biało-Czerwonych” będą Rumunia, Portugalia i Belgia.

Walijski szkoleniowiec postanowił sprawdzić młodych zawodników, aspirujących do gry w pierwszej reprezentacji, na krótkim zgrupowaniu, a także w bezpośrednim meczu, w którym wraz ze swoim sztabem poprowadził kadrę U-23. W składach obu drużyn nie brakowało zawodników znanych z boisk Ekstraligi, a nawet mających już za sobą debiut w seniorskiej reprezentacji, jak Sylwester Gąska i Adam Piotrowski z Ogniwa Sopot. Pojawiło się również kilku graczy znanych z kadry „siódemkowej”, jak bracia Patryk i Eryk Chainowie (Master Pharm Rugby Łódź). Na zgrupowanie zaproszonych zostało również sporo graczy występujących na co dzień poza granicami naszego kraju, lecz mających polskie korzenie.

Zgrupowanie rozpoczęło się w czwartej 22 września i trwało do niedzieli. Jego kulminacyjnym punktem był test mecz, rozegrany w sobotę na stadionie Ogniwa Sopot. Lepsi okazali się zawodnicy kadry do lat 23, którzy wygrali 27:15. Dla zwycięzców siedem punktów zdobył łącznik młyna Sean Cole, który nie tylko zameldował się na polu punktowym rywali, ale też zaliczył udane podwyższenie oraz Jakub Burek, Eryk Łuczka, Oskar Kołowski i Adrian Pętlak. Każdy z nich zapisał na swoim koncie pięć punktów. Dla młodszej drużyny przyłożenia zdobyli Artur Klis i Kamil Zieliński. Pięć punktów za podwyższenie i rzut karny dorzucił Patryk Chain.

Wynik nie był sprawą pierwszoplanową. Choć część młodych rugbistów miała już okazję sprawdzić się na zgrupowaniach pierwszej reprezentacji, teraz mogli skonfrontować się i udowodnić postępy na tle rówieśników. To był właśnie główny cel zgrupowania, choć emocji na boisku oczywiście nie zabrakło, a zawodnicy twardo walczyli o zwycięstwo. Kilku pokazało się trenerowi Hittowi z dobrej strony i na pewno zapracują na powołanie na planowane w październiku oraz listopadzie dwa zgrupowania reprezentacji seniorskiej.

Test mecz nie był jedynym wydarzeniem, organizowanym w miniony weekend przez Polski Związek Rugby. W Gdańsku, w ramach Akademii Rugby odbyła się konferencja medyczna, na której prelegentami byli konsultant medyczny World Rugby, doktor Luis Mendia, a także dyrektor sportowy PZR Jose Gorrotxategi. Zawodnicy przeszli szkolenie antydopingowe, prowadzone przez przedstawicielkę Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA Utę Kuhn, a trenerzy Ekstraligi mieli okazję spotkać się po meczu i podyskutować z trenerem reprezentacji Christianem Hittem.

Polska U23 – Polska U20 27:15 (17:10)
Punkty U23: Sean Cole 7, Jakub Burek 5, Eryk Łuczka 5, Oskar Kolowski 5, Adrian Pętlak 5.
Punkty U20: Kamil Zieliński 5, Artur Klis 5, Patryk Chain 5.
Żółte kartki: Eryk Chain (U20), Kacper Drewczyński (U23).

Biuro Prasowe PZR

Przegląd Lig Świata TDiM 03: Turniej w Sopocie
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki