POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

RET: Historia spotkań z Litwą03.11.2018

 
W sobotę, 03 listopada br. o godz. 18.00 na Stadionie Miejskim przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 138 w Łodzi rozpocznie się mecz reprezentacji seniorów Rugby Europe Trophy Polska v Litwa.
 
Zmierzymy się z beniaminkiem tego poziomu rozgrywek, zespołem słabo nam znanym w Rugby XV, z którym w historii zagraliśmy oficjalnie tylko raz i to prawie dwadzieścia lat temu. W meczu towarzyskim przed starciami Pucharu FIRA z Ukrainą i Rosją ograliśmy Litwę 91:7, zagrało czterech debiutantów (Bartoszewicz, Dembicki, Kossakowski i Malochwy), a trener Maciej Powała-Niedźwiecki mógł spokojnie dokonać ośmiu zmian. Ogólnie mówiąc był to tak zwany „mecz bez historii”. Poniżej skład i zdobywcy punktów:
 
17.04.1999, Pruszcz Gdański: POLSKA v LITWA 91:7 (38:7)
Potarowicz Andrzej (Malochwy Marcin) - Baraniak Marcin, Jermakow Andrzej (Wróbel Bogdan), Szwichtenberg Waldemar, Lipkowski Paweł (Szewczuk Robert) - Jeryś Wojciech - Janulewicz Marek (Komisarczuk Dariusz) - Szymański Jakub, Fedorowicz Rafał, Więciorek Stanisław (Krzewicki Krzysztof), Zyskowski Rafał, Dembicki Michał (Rogowski Robert), Kossakowski Maciej (Bartoszewicz Aleksander), Marciniak Dariusz (Maziarz Mariusz), Ruszkiewicz Wojciech (Kaszuba Sławomir).
Punkty: Wróbel Bogdan 21, Baraniak Marcin 20, Więciorek Stanisław 10, Szewczuk Robert 10, Jermakow Andrzej 8, Szwichtenberg Waldemar 7, Jeryś Wojciech 5, Rogowski Robert 5, Fedorowicz Rafał 5
Trener: Powała-Niedźwiecki Maciej
Kapitan: Więciorek Stanisław
Sędzia: Szostek Grzegorz
 
Obie reprezentacje spotkały się jeszcze dwukrotnie ale w meczach nieoficjalnych. 
Przebywająca na zgrupowaniu w Cetniewie reprezentacja pojechała 10.04.1991 do Pucka żeby rozegrać sparing z Litwą przed meczem Pucharu FIRA z Holandią (wygrana w Sopocie 24:9). Kadrowicze wygrali wtedy 18:4, ale liczba zmian i fakt, że nasi zawodnicy grali też w zespole litewskim żeby go wzmocnić nie pozwala na uznanie tego spotkania za oficjalne. 
Podobnie miała się rzecz w Sochaczewie 28.04.1993 i to ciekawe też na zgrupowaniu przed meczem z Holandią (ponownie wygrana 7:0, ale w Naarden). Był to pierwszy dzień zgrupowania i nie wszyscy kadrowicze z pierwszego składu już dotarli do Sochaczewa. Litwa będąca w drodze na mecz z Mołdawią (był to jej pierwszy sezon w Pucharze FIRA) nie chciała czekać do następnego dnia i mecz rozegrano mimo braków kadrowych naszej reprezentacji. Litwini wygrali to spotkanie 24:5,Mo 9 a ze względu na absencję Polaków część z nich grała w barwach biało-czerwonych.
 
Zdjęcia z Pruszcza Gdańskiego: Wiesław Woronko
 
Manyosha: Polska jest silniejsza niż Czechy Finał Ekstraligi: Komunikat Zarządu PZR
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 29.02.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Pogoń Awenta Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 KS Budowlani Lublin 8 5
9 RC Arka Gdynia 8 1