POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

RET: Historia spotkań z Litwą03.11.2018

 
W sobotę, 03 listopada br. o godz. 18.00 na Stadionie Miejskim przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 138 w Łodzi rozpocznie się mecz reprezentacji seniorów Rugby Europe Trophy Polska v Litwa.
 
Zmierzymy się z beniaminkiem tego poziomu rozgrywek, zespołem słabo nam znanym w Rugby XV, z którym w historii zagraliśmy oficjalnie tylko raz i to prawie dwadzieścia lat temu. W meczu towarzyskim przed starciami Pucharu FIRA z Ukrainą i Rosją ograliśmy Litwę 91:7, zagrało czterech debiutantów (Bartoszewicz, Dembicki, Kossakowski i Malochwy), a trener Maciej Powała-Niedźwiecki mógł spokojnie dokonać ośmiu zmian. Ogólnie mówiąc był to tak zwany „mecz bez historii”. Poniżej skład i zdobywcy punktów:
 
17.04.1999, Pruszcz Gdański: POLSKA v LITWA 91:7 (38:7)
Potarowicz Andrzej (Malochwy Marcin) - Baraniak Marcin, Jermakow Andrzej (Wróbel Bogdan), Szwichtenberg Waldemar, Lipkowski Paweł (Szewczuk Robert) - Jeryś Wojciech - Janulewicz Marek (Komisarczuk Dariusz) - Szymański Jakub, Fedorowicz Rafał, Więciorek Stanisław (Krzewicki Krzysztof), Zyskowski Rafał, Dembicki Michał (Rogowski Robert), Kossakowski Maciej (Bartoszewicz Aleksander), Marciniak Dariusz (Maziarz Mariusz), Ruszkiewicz Wojciech (Kaszuba Sławomir).
Punkty: Wróbel Bogdan 21, Baraniak Marcin 20, Więciorek Stanisław 10, Szewczuk Robert 10, Jermakow Andrzej 8, Szwichtenberg Waldemar 7, Jeryś Wojciech 5, Rogowski Robert 5, Fedorowicz Rafał 5
Trener: Powała-Niedźwiecki Maciej
Kapitan: Więciorek Stanisław
Sędzia: Szostek Grzegorz
 
Obie reprezentacje spotkały się jeszcze dwukrotnie ale w meczach nieoficjalnych. 
Przebywająca na zgrupowaniu w Cetniewie reprezentacja pojechała 10.04.1991 do Pucka żeby rozegrać sparing z Litwą przed meczem Pucharu FIRA z Holandią (wygrana w Sopocie 24:9). Kadrowicze wygrali wtedy 18:4, ale liczba zmian i fakt, że nasi zawodnicy grali też w zespole litewskim żeby go wzmocnić nie pozwala na uznanie tego spotkania za oficjalne. 
Podobnie miała się rzecz w Sochaczewie 28.04.1993 i to ciekawe też na zgrupowaniu przed meczem z Holandią (ponownie wygrana 7:0, ale w Naarden). Był to pierwszy dzień zgrupowania i nie wszyscy kadrowicze z pierwszego składu już dotarli do Sochaczewa. Litwa będąca w drodze na mecz z Mołdawią (był to jej pierwszy sezon w Pucharze FIRA) nie chciała czekać do następnego dnia i mecz rozegrano mimo braków kadrowych naszej reprezentacji. Litwini wygrali to spotkanie 24:5,Mo 9 a ze względu na absencję Polaków część z nich grała w barwach biało-czerwonych.
 
Zdjęcia z Pruszcza Gdańskiego: Wiesław Woronko
 
Manyosha: Polska jest silniejsza niż Czechy Finał Ekstraligi: Komunikat Zarządu PZR
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin