POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Rugby we współczesnym świecie30.04.2021


Dziś będzie nietypowo - nie o rugby, ale o książce o rugby. Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się pisać recenzji, ale znalazła się książka, pod której wpływem zdecydowałem się to zmienić. A chodzi o wydaną w 2019 pozycję Unholy Union: When Rugby Collided with te Modern World. Jej autorami są Michael Aylwin i Mark Evans.
 
Główny autor, Micheal Aylwin jest znanym dziennikarzem sportowym, a przy okazji też pisarzem (wydał powieść futurystyczną o sporcie, Ivon – podobno satyrę pokazującą, dokąd rugby zmierza, właśnie czekam aż do mnie przyjdzie). Jego teksty można znaleźć regularnie od ponad 20 lat na rugbowych stronach The Guardian, ostatnio widać go też w portalu thexv.rugby. Współautorem jest Mark Evans, który rugbowe doświadczenie zdobywał z zupełnie innej strony – przez 4 lata kierował rugby w Saracens, przez 11 lat był prezesem Harlequins, 2 lata szefował Melbourne Storm, ostatnio wreszcie kierował projektem Global Rapid Rugby. Wiedzą zatem sporo o tym, o czym piszą, a na dodatek dzielą się tym w ciekawy sposób.
 
Piszą dokładnie o tym, co zapowiedziano w tytule: jak rugby odnajduje się we współczesnym świecie i jak się zmienia. Głównym czynnikiem zmiany, punktem wyjścia całej książki, jest decyzja z 1995 o dopuszczeniu w tej dyscyplinie zawodowstwa – jak podkreślają autorzy, symboliczny przeskok dyscypliny z XIX do XXI w. Piszą, jak wpłynęło to na sport, jakie otworzyło możliwości i jakie sprowadziło zagrożenia. Ale nie ograniczają się tylko do tego. 1995 jest niepodważalną cezurą czasową, ale piszą też o zmianach, które są pochodną zjawisk zachodzących w naszym świecie równolegle do profesjonalizacji rugby. Bo przecież świat w miejscu nie stoi, a tempo zmian jest coraz bardziej zawrotne, choćby takich absolutnie podstawowych – na przykład jak spędzamy wolny czas, jakich szukamy rozrywek, jak tworzymy i podtrzymujemy więzi społeczne.

To początek recenzji Grzegorza Bednarczyka autora bloga „W Szponach Rugby”, całość do przeczytania bezpośrednio [kliknij]

Six Nations - Kalendarz 2022 1926: Rugby w Bydgoszczy
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 14 63
 02 Master Pharm Łódź 14 55
 03 OKS Skra Warszawa 14 50
 04 Awenta Pogoń Siedlce 14 40
 05 RC Orkan Sochaczew 14 36
 06 RC Lechia Gdańsk 13 30
 07 Edach Budowlani Lublin 13 27
 08 RC Arka Gdynia 14 24
 09 RzKS Juvenia Kraków 14 18
 10 RK Sparta Jarocin 14 0