POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Sensacja w Siedlcach, jest nowy lider12.03.2023


Sensacja w Siedlcach, Ekstraliga ma nowego lidera


Pierwsza wiosenna kolejka rozgrywek Ekstraligi rugby ułożyła się sensacyjnie. Dotychczasowi liderzy Ogniwo Sopot ulegli skazywanej na pożarcie drużynie Pogoni Siedlce i spadli na drugą lokatę. Zamienili się miejscami z zespołem Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, który pokonał u siebie Budowlanych Lublin. Niestety z powodu problemów w Skrze Warszawa nie doszło do spotkania tej ekipy z Juvenią Kraków, co stawia pod znakiem zapytania dalsze losy stołecznej drużyny.

Sensacja w Siedlcach

Przed rozpoczęciem spotkania sporo mówiło się o tym, że Ogniwo, które dostarcza najwięcej graczy do reprezentacji Polski, może z tego powodu cierpieć, bo niektórzy zawodnicy przez ostatnie tygodnie grają non stop. Na dodatek liderzy tabeli w meczu z Pogonią musieli radzić sobie bez swojego kapitana Piotra Zeszutka, który miał kłopoty zdrowotne. Mimo to chyba nikt nie wyobrażał sobie, że goście mogą mieć w tym meczu problemy.

Wyobraźni nie zabrakło natomiast graczom Pogoni, którzy od początku ruszyli na rywala z wielkim animuszem i już w 4. minucie po przyłożeniu Giorgiego Maisuradze i podwyższeniu Mamuki Chanchibadze, prowadzili 7:0. Goście po kwadransie zdołali nieco zmniejszyć straty, bo z piłką na polu punktowym zameldował się Dwayne Burrows, ale nieudany kop Tanatswy Keitha Chiwary sprawił, że nie udało się doprowadzić do remisu.

Co więcej okazało się, że to było wszystko, na co było stać graczy Ogniwa w pierwszej połowie. Pogoń z kolei nie ustawała w atakach. Przyniosło jej to najpierw kolejne trzy punkty Chanchibadze po rzucie karnym, a następnie przyłożenie Przemysława Rajewskiego i do przerwy zespół z Siedlec sensacyjnie prowadził 15:5.

Trener Karol Czyż w drugiej połowie przeprowadził kilka zmian w składzie, który zaowocowały dwoma przyłożeniami dla gości. Na polu punktowym zameldowali się Adam Piotrowski i Adrian Seerane, a chwilę później Wojciech Piotrowicz wykorzystał jedno z podwyższeń i sopocianie w 51. minucie wyszli na prowadzenie 17:15.

Końcówka jednak należała do gospodarzy, a konkretnie do Mamuki Chanchibadze, który zdobył sześć punktów z rzutów karnych, w tym trzy decydujące w samej końcówce, dzięki czemu Pogoń wygrała to spotkanie 21:20. Ogniwo, od kiedy objęło prowadzenie, zdołało dołożyć tylko trzy „oczka” po karnym Piotrowicza i niespodziewanie wróciło do Trójmiasta zaledwie z defensywnym bonusem. To jedna z największych niespodzianek całego sezonu i znak, że rozgrywki Ekstraligi wiosną będą niezwykle emocjonujące.

Hit w Aleksandrowie Łódzkim

Po tym, jak zespół Master Pharm Rugby Łódź przeniósł się do Aleksandrowa Łódzkiego i zmienił nazwę na Budo 2011, przyszedł czas na debiut Ekstraligi rugby w tym mieście. I to od razu z wymagającym rywalem, bo z zajmującą trzecią pozycję w tabeli ekipą Budowlanych Lublin.

To właśnie goście zaczęli od mocnego uderzenia bo od prowadzenia 6:0, kiedy dwa razy rzuty karne na punkty zamienił Nkululeko Ndlovu. Gospodarze jednak szybko wzięli się do odrabiania start i po sprytnym kopnięciu Elguji Kikvadze za linię obrony, jako pierwszy do piłki dopadł Paweł Urbaniak. Skrzydłowy zaliczył pierwsze przyłożenie w tym spotkaniu, a dwa „oczka” z podwyższenia dodał Kamil Brzozowski i Budo 2011 wyszli na prowadzenie.

Dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy, znów Ndlovu dorzucił trzy punkty z rzutu karnego, ale końcówka pierwszej części gry zdecydowanie należała do zawodników z Aleksandrowa Łódzkiego. W 37. minucie, po szybkim wyciągnięciu piłki z formacji młyna i rozegraniu przez całą szerokość boiska, kolejne pięć punktów dla gospodarzy zdobył Damian Wlaźlak. Choć tym razem Brzozowski nie zdołał trafić między słupy, to kilka minut później dostał kolejną szansę na podwyższenie, którą tym razem wykorzystał. A poprzedził ją świetnie wykonany wyrzut z autu, po którym na pole punktowe wpadł Oleksandr Shewchenko.

Do przerwy miejscowi prowadzili 19:9, ale po zmianie stron to Budowlani wyszli na boisku bardziej zmotywowani i zdobyli swoją pierwszą „piątkę” w tym spotkaniu. Po świetnie skonstruowanej akcji przyłożył Michał Węzka, a podwyższył niezawodny Ndlovu. Gospodarze odpowiedzieli rzutem karnym Brzozowskiego, ale kopacz Budowlanych popisał się tym samym i było już tylko 22:19 dla zespołu z Aleksandrowa Łódzkiego.

W 55. minucie Ndlovu, ponownie po rzucie karnym doprowadził do remisu, jednak dziesięć minut później gospodarze przeprowadzili identyczną akcję, jak w pierwszej połowie. Znów po wrzucie z autu przez Witalija Kramarenkę Shewchenko obiegł formację, dostał piłkę i zameldował się z nią na polu punktowym, tuż przy linii bocznej. Brzozowskiemu ponownie nie udało się podwyższyć, ale i tak Budo 2011 prowadzili 27:22.  

Do ostatniego gwizdka to już gospodarze dyktowali warunki gry. Uwidoczniła się ich przewaga w młynie, dzięki czemu wywalczyli kolejny rzut karny, zamieniony na trzy punkty przez Brzozowskiego. Budowlanym zostało za mało czasu, by powalczyć chociaż o bonus defensywny i to Budo 2011, po bardzo dobrym meczu, pokonali zespół z Lublina 30:22. Tym samym, korzystając z wpadki Ogniwa, awansowali na pozycję lidera Ekstraligi.

Pogoda krzyżuje szyki

Na sobotę 11 marca br. zaplanowano spotkanie Posnanii z Orkanem Sochaczew, jednak jak poinformowali gospodarze w związku ze złym stanem murawy stadionu przy ul. Słowiańskiej mecz został przeniesiony na kolejny weekend. Po opadach śniegu niestety nie udało się przygotować obiektu na tyle, by móc bezpiecznie przeprowadzić zawody.

Nie odbył się także mecz pomiędzy Juvenią Kraków, a Skrą Warszawa. Zawodnicy ze stolicy nie stawili się na zbiórce i klub nie dojechał na to spotkanie. Wszystko wskazuje na to, że klub ze stolicy zostanie ukarany przez Komisję Gier i Dyscypliny trzecim walkowerem. Taka decyzja będzie według regulaminu oznaczać relegację z Ekstraligi, a przypomnijmy, że Skra to aktualni brązowi medaliści rozgrywek.

Już wcześniej postanowiono, że na pierwszy weekend czerwca zostanie przełożone derbowe spotkanie Arki Gdynia z Lechią Gdańsk.

Awenta Pogoń Siedlce - MKS Ogniwo Sopot 21:20 (15:5)  
Pogoń: Mamuka Chanchibadze 11 (pd, 3K), Giorgi Maisuradze 5 (P), Przemysław Rajewski 5 (P).
Ogniwo: Wojciech Piotrowicz 5 (pd, K), Dwayne Burrows 5 (P), Adam Piotrowski 5 (P), Adrian Seerane 5 (P).
Żółta kartka: Wayne Smith (Ogniwo).

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - Edach Budowlani Lublin 30:22 (19:9)  
Budo 2011: Oleksandr Shewchenko 10 (2P), Kamil Brzozowski 10 (2pd, 2K), Paweł Urbaniak 5 (P), Damian Wlaźlak 5 (P).
Budowlani: Nkululeko Ndlovu 17 (pd, 5K), Michał Węzka 5 (P).
Żółte kartki: Paweł Urbaniak (Budo 2011), Kudakwashe Nyakufaringwa (Budowlani).

RzKS Juvenia Kraków - Up Fitness Skra Warszawa  
Mecz się nie odbył, goście nie stawili w Krakowie, decyzję podejmie KGiD

KS Posnania Poznań - RC Orkan Sochaczew
przełożony na 18.03.2023, sobota, godz. 14.00

RC Arka Gdynia - RC Lechia Gdańsk
przełożony na 03.06.2023, sobota, godz. 16.00

Tabela Ekstraligi [kliknij]

Biuro Prasowe PZR

Zdjęcia: SportSiedlce.pl - Kamil Sulej

Puchar 6 Narodów - 4 kolejka Przegląd Lig Świata
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki