POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Świętujemy 200 lat rugby19.01.2023


Podczas gdy emocje i oczekiwania narastają przed Pucharem Świata w Rugby 2023 we Francji, Sir Bill Beaumont potwierdza ciągłe zaangażowanie World Rugby w poprawę dobrobytu zawodniczek i zawodników w roku, w którym ten sport będzie obchodził swoje 200 urodziny.


Przyjaciele w rugby!

W tym roku obchodzimy 200-lecie rugby. Jak głosi legenda, William Webb Ellis, lekceważąc zasady ówczesnego futbolu, złapał piłkę i pobiegł z nią. Tak narodził się nasz sport.

Z tym samym duchem ciekawości, entuzjazmu i innowacyjności rozpoczynamy ten ważny rok dla rugby. Jest tak wiele powodów do optymizmu, ponieważ przewidujemy, że będzie to wyjątkowy Puchar Świata w Rugby we Francji, debiut WXV, podejmujemy też dalsze decydujące kroki w celu rozwoju rugby jako widowiska, którego sercem jest dobro graczy.

W szybko zmieniającym się świecie post-pandemicznym, jak każdy sport, rugby musi nadal ewoluować. W obliczu rosnącego popytu na rozrywkę, a także rosnących obaw związanych z kwestiami społecznymi i środowiskowymi, ważne jest, aby rugby posuwało się naprzód we wszystkich dziedzinach, od dobrostanu graczy i zaangażowania fanów po zrównoważony rozwój finansowy i środowiskowy, jeśli ma stać się bardziej atrakcyjne, bardziej istotne, dostępne dla większej liczby widzów i stać się prawdziwie globalnym sportem.

Z tą globalną ambicją zaczynamy rok 2023. 1 stycznia weszły w życie nowe dyrektywy prawne, których celem jest przyspieszenie gry, zwiększenie bezpieczeństwa i zapewnienie lepszych wrażeń graczom, kibicom i sędziom meczowym. Dyrektywy te obejmują mniejszą zależność od sędziego telewizyjnego, mniej marnowania czasu przed młynami i autami oraz wdrożenie „zegarów czasu akcji”. Patrząc długoterminowo, możemy przewidywać dalsze, bardziej istotne zmiany prawa na poziomie elitarnym, społecznościowym i młodzieżowym, mające na celu dalsze ulepszanie spektaklu, podkreślając jednocześnie nasze oparte na dowodach zaangażowanie w dobro graczy.

Wprowadzenie tych zmian zajmie trochę czasu, ale jak zwykle liczymy na Twoją opinię. World Rugby to nie tylko organizacja czy federacja sportowa, to ruch, i chcemy rozwijać rugby, a Twój głos ma kluczowe znaczenie dla wszystkiego, co robimy. W tym celu w nadchodzących tygodniach rozpoczniemy największe w historii konsultacje na temat tego sportu, aby wykorzystać wyniki niedawnej konferencji „Shape of the Game” w celu wspólnego budowania lepszego, silniejszego i bardziej atrakcyjnego sportu. Zostaniesz zaproszony do wyrażenia swojej opinii.

Puchar Świata w Rugby 2023 zaprezentuje to, co najlepsze w naszym sporcie na boisku i poza nim, a biorąc pod uwagę, jak zacięte są światowe rankingi, możemy spodziewać się ekscytującego i nieprzewidywalnego wyścigu o Puchar Webba Ellisa. Tak jak przełomowe wydanie dla kobiet w Nowej Zelandii przełamało granice, wydobyło na pierwszy plan osobistości i pobudziło wyobraźnię nowych fanów na całym świecie w 2022 roku, Francja 2023 będzie odpowiednią imprezą z okazji 200 urodzin rugby.

Nasze ambicje dotyczące rozwoju zostaną ujawnione, gdy wkroczymy w dekadę światowej klasy wydarzeń, której kulminacją są Stany Zjednoczone, które będą gospodarzem pierwszych Pucharów Świata w Rugby XV. Cieszymy się, że możemy powitać Chile na ich pierwszym Pucharze Świata w Rugby i wiemy, że Francja będzie gościnnym gospodarzem. Jeśli nie masz jeszcze swoich biletów, wypatruj platformy odsprzedaży, która zostanie uruchomiona jeszcze w tym miesiącu - nie będziesz chciał tego przegapić.

Pozostając przy sprawach na boisku, rok 2023 będzie rokiem nowości. Podkreślając nasze zaangażowanie na rzecz kobiet w rugby, trzypoziomowe zawody WXV rozpoczynają się w październiku, zapewniając po raz pierwszy pewność corocznej rywalizacji i środowisko o wysokiej wydajności, które będzie podstawą zwiększonej konkurencyjności podczas rozszerzonego Pucharu Świata Kobiet 2025 w Anglii. Trwają dyskusje na temat corocznej struktury rozgrywek mężczyzn, która mogłaby zostać wprowadzona od 2024 roku. Jest to temat bliski mojemu sercu i wierzę, że dzięki współpracy zawodników, związków narodowych oraz rozgrywek międzynarodowych i klubowych osiągniemy ten główny cel w 2023.

Inne ważne wydarzenia, na które należy zwrócić uwagę, to rozpoczęcie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r., zmiany w naszej serii HSBC World Rugby Sevens oraz powrót naszych zawodów U20, a także szansa dla kolejnych gwiazd męskiej gry, aby zabłysnąć.

W tym roku World Rugby będzie nadal ewoluować, aby wspierać naszą misję rozwoju. Mając wiedzę gdzie do 2033 roku odbędą się Mistrzostwa Świata w Rugby mężczyzn i kobiet, w tym po raz pierwszy w USA. Będziemy ciężko pracować ze wszystkimi uczestnikami gry, aby rozwijać ten sport na całym świecie na każdym poziomie, zgodnie z naszą strategiczną misją.

Podstawą wszystkiego jest niezachwiana koncentracja na dobrobycie graczy. Realizując nasz sześciopunktowy plan, postanowiliśmy uczynić rok 2022 rokiem skupienia się na dobrobycie w rugby i jestem dumny z tego, co wspólnie osiągnęliśmy. Ale nie wolno nam i nie będziemy stać w miejscu. Ten rok przyniesie niezależne i recenzowane badania z naszych wiodących na świecie badań nad inteligentnymi ochraniaczami na zęby. Dane te zapewnią wgląd w grę jak nigdy dotąd i stworzą podstawę do dalszych postępów w zakresie prawa, protokołów i wytycznych wspierających dobrostan.

Nastąpią również zmiany związane z innymi kluczowymi filarami naszego planu socjalnego, w tym naszym zaangażowaniem w edukację i wsparcie dla byłych graczy. Wszystko to pomoże zabezpieczyć miejsce rugby jako najbardziej progresywnego sportu pod względem dobrostanu zawodników.

Sport budzi emocje. Tworzy niezapomniane chwile i świetne argumenty do dyskusji. To widmo dramatu, perspektywa nieoczekiwanego trzyma nas w garści. Ale w tym wszystkim nie możemy zapominać o wartościach, które są podstawą naszego sportu, a zwłaszcza o kulturze, szacunku między zawodnikami, trenerami i sędziami meczowymi. Musimy wspólnie zapewnić, że nieustannie promujemy, wspieramy i chronimy tę mantrę.

Tak więc w tym dwusetnym roku jest wiele powodów do ekscytacji na boisku i poza nim. Chciałbym zakończyć moje życzenia, składając ogromne podziękowania rodzinie rugby – zawodnikom, kibicom, administratorom i wolontariuszom – których pasja i poświęcenie będą miały kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że następne 200 lat będzie jeszcze bardziej udane i ekscytujące, jak nasza pierwsza dwusetka!

Sir William Blackledge Beaumont
Chairman of World Rugby 

Transmisji Ekstraligi - Wiosna 2023 RTDiM: Zaproszenie do Łodzi
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Rumunia Polska

Rugby Europe Championship
Bukareszt, 04.02.2023

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
01 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 9 37
02 MKS Ogniwo Sopot 8 34
03 Edach Budowlani Lublin 8 31
04 RC Orkan Sochaczew 9 30
05 RC Lechia Gdańsk 9 22
06 Up Fitness Skra Warszawa 9 18
07 RzKS Juvenia Kraków 8 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 9 5
10 KS Posnania Poznań 8 5