W Anglii szarża od pasa w dół20.01.2023
Tweet
Rada Rugby Football Union ogłosiła, że od 01 lipca br. będzie obniżona wysokość szarży do poziomu od pasa w dół. Podobny przepis Federation Francaise Rugby wprowadziła już w 2019 roku. Dotyczy to rozgrywek amatorskich.
Zmiana, wprowadzona w celu poprawy bezpieczeństwa graczy i oparta na danych, ma na celu zmniejszenie narażenia na uderzenie głową i ryzyko wstrząśnienia mózgu podczas szarży, zarówno dla posiadającego piłkę, jak i atakującego. Dane z badań konsekwentnie wykazały, że wyższy kontakt z zawodnikiem posiadającym piłkę i bliższa odległość głowy zawodnika z piłką i atakującego wiąże się z silniejszymi uderzeniami głową (co mierzono za pomocą inteligentnych ochraniaczy na zęby) i zwiększonym ryzykiem wstrząśnienia mózgu.
Nowy przepis będzie obowiązywać w grze amatorskiej (kluby, szkoły, uczelnie i uniwersytety) zarówno na poziomie wiekowym dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych - National One i poniżej w grze mężczyzn oraz Championship One i poniżej w grze kobiet.
Na temat zmiany przepisu, która ma zostać wprowadzona w sezonie 2023/24, wypowiedział się prezes RFU Nigel Gillingham: Dobro graczy musi zawsze znajdować się w centrum decyzji, które podejmujemy w związku z grą w rugby. Dowody z naszych własnych badań i z całego świata wyraźnie pokazują, że obniżenie wysokości szarży zmniejszy narażenie na uderzenie głową i ryzyko wstrząsu mózgu. Rada RFU ma wpływ na sposób gry na poziomie amatorskim w tym kraju i dlatego jednogłośnie poparła decyzję o obniżeniu wysokości szarży do pasa. Szarża pozostanie podstawową metodą zatrzymania zawodnika z piłką przy użyciu bezpiecznych technik, których uczy się od najmłodszych lat. Chociaż ta zmiana będzie miała zastosowanie do meczów w grze amatorskiej w Anglii, RFU będzie kontynuować prace nad zmniejszeniem ryzyka uderzeń głową w treningach kontaktowych zarówno w grach amatorskich, jak i elitarnych oraz wspierać wszelkie zmiany przepisów, które World Rugby proponuje dla poziomu elitarnego, które jeszcze bardziej zmniejszą narażenie na uderzenie głową.
RFU podała, że Francja, która w 2019 roku wprowadziła podobne zmiany w rodzimej grze, odnotowała 63-procentowy spadek bezpośrednich kontaktów. Zgłosili również, że ten ruch doprowadził do bardziej płynnej gry ze zmniejszoną liczbą kopnięć, zwiększoną liczbą podań, odciążeniami i przełamywaniem linii.
Źródło: Rugby Football Union