POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Technologia, a zdrowie rugbistów08.01.2015

Dzisiejsze nowoczesne technologie w walce o przyszłe zdrowie zawodników rugby
 
Elementy systemu XPatches zostały przyklejone w okolicach uszy graczy i mają na celu pomóc w podaniu dokładnej oceny skutków uderzeń w głowę.
Edward Griffiths, dyrektor Saracenów, odrzucił zarzuty iż założone po raz pierwszy przez graczy klubu w ostatni weekend do testowania wstrząśnień mózgusą tylko jakimś "chwytem", podkreślając, że sam wstrząs jest "jednym z najważniejszym problemów w grze"
Dodając dalej że" Projekt ten jest częścią szerokiego badania, finansowanego ze środków własnych, których celem jest dobro naszych graczy".
Czujniki XPatch instalowane w okolicach uszy swoich graczy są przeznaczone do przekazywania danych na komputery, tak by można było dać bardziejnaukową odpowiedź o dokładnych skutkach uderzenia w głowę.
"Słyszałem, że opisali to jako chwyt" powiedział Griffiths Telegraph Sport. To było dziewięć miesięcy planowania. Mamy odłożony budżet w wysokości 350 000 funtów. W przyszłym sezonie finansowaną przez Fundację Drake, ponieważ wierzymy w całości w znaczenie tych badań. Nie chcę odwiedzać tych graczy za 20 lub 25 lat w szpitalu, gdy będą oni zmagali się z demencją lub innym stanem neurologicznym.
"Mamy obowiązek opieki nad naszymi graczami, których traktujemy poważnie. To jest o wiele ważniejsze dla nas, niż wygrywanie kolejnych meczy lub trofeów.Nikt nie wie, w jakim stopniu wstrząs mózgu ma wpływ na te schorzenia w średnim lub długoterminowym okresie.
XPatches zostały dostarczone przez firmę z Seattle opartą na Biosystemach X2. Wykonali oni wcześniej wiele pracy w Stanach Zjednoczonych w futbolu amerykańskim i hokeju na lodzie. Plastry pozwalają włączyć ekspertów do monitorowania i oceny danych.
Gracze Saracens będą z nich korzystać w każdym meczu i na każdym treningu. Tylko dziewięciu graczy nosiło je w ostatni weekend. Na razie nie założyli ich tylko zawodnicy młyna. "To jest po prostu aklimatyzacja. Jest zbyt wcześnie, aby cokolwiek ocenić. Ale przez lato lub na początku jesieni mamy nadziejęopracować technologię i zbudować profil każdego gracza, który pozwoli nam podejmować decyzje na żywo w czasie.
Oznacza to, że gdy gracz otrzyma uderzenie w głowę możemy zobaczyć, czy potrzebuje on "naukowo" natychmiastrowego zejścia. "Nie wystarczy zapytaćfaceta, który miał wstrząs mózgu, jaki jest wynik meczu, albo kazać mu liczyć wstecz od 10 lub kazać mu tylko kręcić głową, aby przeszły mu"gwiazdy w głowie". Projekt ten zapewnia, że te dni są już za nami."
 
Tekst i zdjęcie Piotr Możejko 80minut.pl
 
 
Kolegium Sędziów: Podsumowanie rundy jesiennej 2014 Nowy trener w Rudzie Śląskiej
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

World Rugby Sevens Series - KNK7
Malaga, 21.01.2022 - 23.01.2022

Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 35
 02 RC Orkan Sochaczew 8 30
 03 RC Lechia Gdańsk 8 30
 04 Up Fitness Skra Warszawa 8 28
 05 Edach Budowlani Lublin 8 27
 06 Master Pharm Łódź 7 19
 07 RC Arka Gdynia 8 14
 08 RzKS Juvenia Kraków 8 10
 09 KS Posnania Poznań 8 6
 10 Awenta Pogoń Siedlce 8 3