POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Przegląd Lig Świata04.05.2020


Premiership
• W Anglii wciąż myślą o dokończeniu sezonu - bez tego przychód z kontraktu telewizyjnego zostanie drastycznie obcięty. Z wypowiedzi prezesa Gloucester wynika, że trwają uzgodnienia z rządem i być może uda się wznowić rozgrywki na początku lipca i zagrać je z kalendarzem zapełnionym częściej niż tylko raz w tygodniu. Także strona Sky potwierdziła te doniesienia i dodała, że planowane jest rozgrywanie meczów na jednym lub dwóch stadionach. Większa częstotliwość gier, konieczność izolacji i przystąpienie do kolejnego sezonu bez przerwy budzą jednak kontrowersje wśród graczy. Także piątkowe rozmowy z rządową agendą DCMS nie przyniosły konkretów, 7 maja mają zostać ogłoszone plany wychodzenia Wielkiej Brytanii z lockdownu i jeszcze nie wiadomo, jak będą wyglądać.
• Sposób prowadzenia działań związanych ze zmniejszaniem kontraktów w lidze angielskiej skłonił Ellisa Genge’a do zapowiedzi utworzenia nowego związku graczy ligi angielskiej. Reprezentacyjny filar jest niezadowolony m.in. z niewystarczającego doradztwa dla zawodników w tej niecodziennej sytuacji.
• Premiership ma kłopoty z kontraktem telewizyjnym. Za rok wygasa umowa z BT Sport, która daje lidze 40 mln funtów rocznie. Okres wyłącznych negocjacji z BT Sport nie dał żadnego efektu, także w rozmowach z telewizją Sky nie osiągnięto porozumienia. Na pewno proces wyboru się przedłuży, a niewykluczone, że nie uda się osiągnąć tak korzystnego porozumienia, jak obecne. To w połączeniu z nieuniknionym obcięciem dofinansowania z RFU (uzależnionego od zysków federacji), które ostatnio wynosiło 25 mln rocznie, oznacza konieczność prawdziwego zaciskania pasa w przyszłych sezonach.
• Efekt zaciskania pasa widać chyba po transferach. Co prawda Leicester Tigers zapowiedziało zakontraktowanie od nowego sezonu wielokrotnego reprezentanta Szkocji, środkowego Matta Scotta, dotąd w Edynburgu, jednak odejść ma skrzydłowy Jonah Holmes, mający na koncie kilka występów w reprezentacji Walii. Prawdziwy eksodus do Kraju Wschodzącego Słońca zapowiada Daily Mail: z Bath łącznik ataku Freddie Burns (ma grać w Toyota Shokki Shuttles), z Saracens obrońca, najlepszy gracz Europy w 2019 według EPCR, Alex Goode (na roczny kontrakt) oraz wspieracz, uczestnik drużyny Lwów, George Kruis (do Panasonic Wild Knights), z Wasps wspieracz Charlie Matthews, a z Gloucester zawodnik ataku Owen Williams.

Pro14
• Dave Rennie, obecny trener Glasgow Rangers, od nowego sezonu przejmujący reprezentację Australii, stwierdził, że wobec braku nadziei na dokończenie sezonu Pro14 należałoby tytuł przyznać irlandzkiemu Leinsterowi. Z jednej strony - faktycznie dublińczycy od bardzo dawna nie odnieśli żadnej porażki i ma zdecydowaną przewagę punktową nad wszystkimi konkurentami. Z drugiej - Pro14 gra w dwóch konferencjach, a sezon został przerwany na długo przed zakończeniem.
• Zdaniem Daily Mail ogłoszenie zakończenia rozgrywek ligi nie nastąpiło wyłącznie z powodów związanych z ubezpieczeniami. I chyba nie możemy liczyć na to, że kluby z poszczególnych krajów będą próbowały zorganizować w zamian jakieś lokalne rozgrywki, tak jak w Super Rugby - wszak kolejny sezon ma zacząć się znacznie wcześniej niż na półkuli południowej.
• Glasgow Warriors ogłosiło odejście trzech zawodników, w tym reprezentanta Kanady, czterokrotnego uczestnika Pucharów Świata i rekordzisty klubu w liczbie zdobytych przyłożeń - DTH van der Merwe. A Edynburg, oprócz wspomnianego wyżej Matta Scotta, ma opuścić aż ośmiu innych graczy, w tym były kapitan reprezentacji Szkocji John Barclay. Do stolicy Szkocji ma natomiast trafić dwóch Australijczyków, w tym dotychczasowy gracz Worcester Warriors i dwukrotny zwycięzca Super Rugby, Jono Lance. Z kolei walijskich Scarlets ma opuścić Hadleigh Parkes, który wybiera się do Japonii. Karierę kończy zaś po 13 latach zawodowego grania i ponad 30 występach w reprezentacji Irlandii gracz ataku Leinsteru Fergus McFadden.
• A gdyby o kwalifikacji do Champions Cup w przyszłym sezonie miały decydować aktualne tabele konferencji, znów zobaczylibyśmy tam tylko jedną drużynę walijską (za to trzy irlandzkie i dwie szkockie). Pozostaje do obsadzenia siódme miejsce, o którym powinien zadecydować baraż (w tym momencie - między Connachtem a Dragons).

Pro14 / Champions Cup
• Aż trzy organizacje rozważają apelację to Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie od decyzji o ukaraniu filara Munsteru Jamesa Cronina zaledwie miesięcznym zawieszeniem po wykryciu dopingu podczas listopadowego meczu Champions Cup. Są to Sport Ireland (agencja zajmująca się rozwojem sportu w Irlandii, w tym walką z dopingiem), WADA i World Rugby. Niezależnie od tego, czy faktycznie doping w krwi zawodnika był wynikiem przypadkowego błędu lekarza, okoliczności budzą kontrowersje – bardzo długi czas, jaki minął od stwierdzenia tego przypadku do jego ujawnienia i ogłoszenia werdyktu, oraz symboliczny wymiar kary (na dodatek przypadającej w okresie, kiedy i tak nie odbywają się rozgrywki).

Top 14
• Rząd francuski ogłosił zakaz rozgrywania wszelkich większych rozgrywek sportowych (wprost wymieniając zawodowe rozgrywki rugby) do końca sierpnia. Co prawda później pojawiło się doprecyzowanie, z którego wynikałoby, że być może w sierpniu da się grać przy pustych trybunach. To w praktyce pozostawiło jako możliwy tylko jeden z planów awaryjnych opracowanych w LNR, o których wspominałem tydzień temu, zakładający grę w sierpniu. Jednak plan ten miał wiele minusów - rozgrywanie fazy play-off bez dokończenia sezonu zasadniczego (pozostało aż 9 spotkań) i grę bez porządnego przygotowania.
• W środę odbyła się telekonferencja Zarządu LNR z szefami klubów. Postanowiono odwołać rozgrywki i skoncentrować się na kolejnym sezonie. Decyzja ma zostać przedłożona do zatwierdzenia Komitetowi Wykonawczemu LNR w ciągu dwóch tygodni, ale trudno spodziewać się, aby została zmieniona. Do rozstrzygnięcia oczywiście pozostały kwestie tytułu mistrzowskiego i ewentualnych spadków i awansów. Pojawiła się nawet w mediach informacja o powiększeniu Top 14 o dwa zespoły, ale z wypowiedzi prezesa lidera ligi Pro D2, Colomiers, wynika, że pogodził się z brakiem awansu, zatem raczej nie ma szans. Epidemię pewnie najbardziej przeklinają dwie zdecydowanie najlepsze drużyny w tym sezonie, Bordeaux i Lyon, które od lat nie posmakowały mistrzostwa: Bordeaux ostatni raz wygrało ligę przed 30 laty, a Lyon przed drugą wojną światową. Colomiers też nie posmakowało najwyższego poziomu rozgrywek od kilkunastu lat.
• Gdyby do Champions Cup miało awansować sześć najlepszych obecnie drużyn, nie załapie się ubiegłoroczny mistrz, Tuluza. Jedyną szansa dla tej drużyny byłoby wygranie Champions Cup w tym roku, a ten też stoi pod znakiem zapytania.
• Karierę kończy zawodnik Tulonu, legenda gruzińskiego rugby, Mamuka Gorgodze. Miał grać do końca sezonu, a skoro sezon się skończył przed terminem, to kariera tak samo. Zamierza wrócić do ojczystego kraju. Toulon opuszcza też południowoafrykański filar Marcel van der Merwe, który zapowiedział powrót do ojczyzny i stołecznych Bulls.

Challenge Cup / Hiszpania
• Czołowy hiszpański klub, VRAC z Valladolid (który właśnie został ogłoszony mistrzem Hiszpanii mimo niedokończenia rozgrywek), wydał oświadczenie w sprawie udziału w europejskich pucharów. Hiszpanie zostali zaproszeni przez EPCR do udziału w Challenge Cup w przyszłym sezonie i początkowo odpowiedzieli pozytywnie, ale wskutek wybuchu epidemii i niepewności co do dostępnych w kolejnym sezonie zasobów, musieli z tej okazji zrezygnować.

Super Rugby
• Po Toomui także były reprezentant Australii Tim Horan opowiedział się za wyłączeniem Afryki Południowej i Argentyny z rozgrywek. Opowiedział się za dołączeniem drużyn z wysp Pacyfiku, które miałyby swoje bazy w Australii i Nowej Zelandii. Poddawał też pomysły rozgrywania potem spotkań z najlepszymi drużynami Japonii czy Stanów Zjednoczonych.
• W przyszłym tygodniu przedstawiciele zawodników Australii (w tym Matt Toomua) i Nowej Zelandii mają spotkać się i rozmawiać o organizacji rozgrywek właśnie w formacie „transtasmańskim”.

Grzegorz Bednarczyk

Więcej informacji o rugby w kraju i na świecie przeczytasz na moim blogu „W szponach rugby” [kliknij]

"Odmrażanie" sportu - wytyczne WR: Beaumont ponownie Przewodniczącym
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 8 38
 02 Master Pharm Łódź 9 32
 03 Awenta Pogoń Siedlce 9 32
 04 OKS Skra Warszawa 9 27
 05 RC Lechia Gdańsk 9 20
 06 RC Arka Gdynia 9 19
 07 RC Orkan Sochaczew 9 19
 08 Edach Budowlani Lublin 8 18
 09 RzKS Juvenia Kraków 9 12
 10 RK Sparta Jarocin 9 0