Romain Poite zakończył karierę?09.11.2021
TweetMeczem Szkocja v Australia, rozegranym 07 listopada br. w Edynburgu, w wieku 46 lat międzynarodową karierę zakończył francuski sędzia Romain Poite. Z wynikiem 72 spotkań zajmuje on trzecie miejsce na liście wszech czasów w meczach testowych, za Nigelem Owensem (100, Walia) i Waynem Barnesem (96, Anglia).
Urodzony 14.09.1975 w Rochefort, z zawodu policjant, w latach 1987-1997 grał (głównie na pozycji wiązacza) we francuskich klubach SC Graulhet, Cagnac-les-Mines i Castres Olympique. Zaczął sędziować już w 1994 roku, mecze seniorów zaczął prowadzić w 2000 roku, zaś w 2004 zadebiutował w najwyższej klasie ligi francuskiej i przeszedł na zawodowstwo (tak - można tam utrzymać się z sędziowania, nie - w Polsce jeszcze nie). W kwietniu 2009 roku został członkiem IRB International Referees Panel, grupującego najlepszych arbitrów na świecie.
Pierwszym międzynarodowym meczem, który sędziował, było starcie reprezentacji Maroka i Namibii 11 listopada 2006 roku, w kolejnym roku uczestniczył w Pucharze Świata 2007 w charakterze sędziego liniowego oraz video. Poite występował następnie na każdym Pucharze Świata w Rugby od 2011 roku i prowadził wiele europejskich i krajowych finałów podczas znakomitej międzynarodowej kariery m.in.: Six Nations, Rugby Championship, Heineken Cup, Challenge Cup, Puchar Narodów Pacyfiku, IRB Nations Cup, Churchill Cup, Mistrzostwa Świata U19, Top 14, Pro D2, Anglo-Welsh Cup czy English Premiership. Sędziował też mecze Barbarians i Lwów Brytyjskich i Irlandzkich.
Wiceprzewodniczący World Rugby Bernard Laporte powiedział: W imieniu World Rugby chciałbym wyrazić wdzięczność Romainowi Poite. Służenie jako sędzia testowy rugby przez ponad 15 lat nie jest łatwe. Zawsze starał się być jak najlepszy na boisku, będąc jednocześnie zaangażowanym i cenionym graczem zespołowym poza meczem. Życzę mu wszystkiego najlepszego.
Koniec międzynarodowej kariery nie oznacza, że Poite kończy z sędziowaniem, nadal będzie prowadził mecze na szczeblu krajowym we Francji i na szczeblu europejskim. Dlatego w tytule jest znak zapytania…
Źródło: Rugby Pass; Zdjęcie: Wikipedia