POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Rugby w Rytlu po 36 latach08.08.2021


Historia zatoczyła blisko czterdziestoletnie koło, w sobotę, 01 sierpnia br. na stadionie Brdy w Rytlu znowu królowała owalna piłka.
 
Wszystko zaczęło się latem 1978 roku, wtedy powstała drużyna seniorów, która w latach 1978-1982, przez kilka sezonów występowała w II lidze. Co prawda bez większych sukcesów, ale już juniorzy Brdy Rytel byli dwukrotnymi wicemistrzami Mistrzami Polski w kategorii do lat 17 (Siedlce 1983; Tuchola 1984). W roku 1986 klub zawiesił działalność, a wychowankowie Brdy rozjechali się po kraju i Europie. Kilku z nich grało w czołowych polskich klubach zdobywając medale Mistrzostw Polski i Puchary Polski, a także zaliczając mecze w reprezentacjach różnych kategorii wiekowych.
 
W 2003 roku po powrocie w rodzinne strony Dariusz Żmuda-Trzebiatowski (Brda, Bobrek-Karb Bytom, Śląsk Ruda Śląska) oraz Paweł Boczek, Arkadiusz Niemier, Krzysztof Kunza założyli klub Rugby Tur Chojnice. Przez kilkanaście lat szkolenia Rugby 7 kobiet, mężczyzn oraz dzieci i młodzieży w Chojnicach, kilkaset osób poznało jakim fantastycznym sportem jest rugby. Efektem pracy Darka było między innymi wychowanie zawodniczek i zawodników, którzy kontynuowali kariery w innych klubach.
 
Największy sukces osiągnęła Marlena Mroczyńska (pochodząca z Rytla zawodniczka Tura Chojnice), dostała się pod opiekę szkoleniową Janusza Urbanowicza i w jego drużynach (Lechia, a następnie Biało-Zielone Ladies Gdańsk) zdobyła wszystko co w Polsce w kobiecym rugby było do wygrania. Reprezentowała także wielokrotnie barwy narodowe w rozgrywkach o Mistrzostwo Europy. Obecnie prezesuje gdańskiemu klubowi, który w tym roku zdobył jedenaste z rzędu Mistrzostwo Polski Kobiet w Rugby 7. Zresztą większość gdańskiej ekipy to reprezentantki Polski, które niedawno osiągnęły największy sukces w historii Polskiego Rugby - wicemistrzostw Mistrzostwo Europy 2020. A stąd naprawdę niedaleko do prawa startu w Igrzyskach Olimpijskich.
 
Właśnie za sprawą Marleny oraz Karoliny Jaszczyszyn (kapitanki reprezentacji Polski i Biało-Zielonych Ladies) pochodzącej z Krzyża (a to kilka kilometrów od Rytla), gdański zespół właśnie w Rytlu zaplanował konsultację szkoleniową. Najważniejszym punktem tego obozu był zorganizowany przez dziewczyny event dla mieszkańców Rytla na który składały się: pokazowy mecz rugby, wspólny trening, mecz piłki nożnej, zabawa z piłką, promocja owalnej piłki, a na koniec zaproszenie na wspólny lunch. Wspaniała zabawa, ale nie tylko, dla wielu osób wspomnienie lat minionych, a także odkrycie, że poza piłką nożną można grać także inną piłką - owalną. Widownia, ale przede wszystkim uczestniczące w grze dzieci i młodzież pod ogromnym wrażeniem, brawo Biało-Zielone Ladies, jesteście mistrzyniami nie tylko sportowej rywalizacji!
 
I tak rugby po latach wróciło do Rytla ….
 
Marek Wiśniowski
 
Autor był założycielem, trenerem i zawodnikiem seniorskiej drużyny Brdy Rytel o czym zapewne przez skromność nie wspomniał.
Co czeka British & Irish Lions? 1929: Kilka słów o rugby
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Mistrzostwa Europy 7
Kraków, 01.07.2022 - 03.07.2022

Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 18 74
 02 RC Orkan Sochaczew 18 70
 03 RC Lechia Gdańsk 18 59
 04 Up Fitness Skra Warszawa 17 56
 05 Edach Budowlani Lublin 17 48
 06 Master Pharm Łódź 18 45
 07 RC Arka Gdynia 18 37
 08 RzKS Juvenia Kraków 18 26
 09 Awenta Pogoń Siedlce 18 18
 10 KS Posnania Poznań 18 17