POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

WR: Zmiana procesu kwalifikacji RWC25.11.2021


World Rugby Council zatwierdziła zmiany w procesie wyboru gospodarzy Pucharu Świata w Rugby, przyznając wyłączny status Preferowanego Kandydata Anglii na Puchar Świata Kobiet w 2025 roku i Australii na Puchar Świata w 2027. Potwierdził też, że nawiąże dialog z USA w celu organizacji tam Pucharu Świata w 2031 roku, nie podjęto jedynie decyzji w sprawie Pucharu Świata Kobiet w 2029 roku, trwają rozmowy z kandydatami.


Najważniejsze decyzje ogłoszone przez World Rugby 24 listopada br.:
- Anglia dostała wyłączny status Preferowanego Kandydata co wprawdzie nie przekreśla szans innych kandydatów do organizacji Pucharu Świata Kobiet w 2025 roku, ale stawia je na mniej uprzywilejowanej pozycji. Ostateczna decyzja ma zapaść w maju 2022 roku.
- Z kolei Australia dostała wyłączny status Preferowanego Kandydata do organizacji Pucharu Świata w 2027 roku, co nie przekreśla szans innych kandydatów, ale mocno je ogranicza. Tu też decyzja ma zostać podjęta w maju 2022 roku.
- W przypadku Stanów Zjednoczonych ubiegających się o organizację Pucharu Świata w 2031 roku oświadczono, że kraj ten otrzymał status Wyłącznego Ukierunkowanego Dialogu co oznacza, że rozmowy z tym kandydatem będą kontynuowane, ale oferta wymaga dopracowania. World Rugby doskonale wie ile może zyskać powierzając organizację imprezy amerykanom. USA też są brane pod uwagę jako organizator Pucharu Świata Kobiet.
- Została jedynie nierozstrzygnięta kwestia wyboru gospodarza Pucharu Świata Kobiet w 2029 roku, podano, że trwają dyskusje z wieloma zainteresowanymi stronami dotyczące organizacji tej imprezy.

Według World Rugby reformy te wynikają z pełnego przeglądu procesu wyboru gospodarzy, celów Pucharu Świata w Rugby i obecnego otoczenia globalnego, aby zapewnić, że międzynarodowa federacja będzie podążać za szybko zmieniającym się światem. Zapewnią lepsze dopasowanie między przyszłymi gospodarzami Pucharu Świata w Rugby, a długoterminowymi celami World Rugby, zapewniając jednocześnie wyjątkowe wrażenia dla graczy i fanów. Ostatecznie nowy model pozwoli na przyspieszenie globalnego rozwoju tego sportu na nowych rynkach, przyciągając nowych fanów i uczestników.

Przewodniczący World Rugby, Sir Bill Beaumont, skomentował: Nowe podejście do wyboru gospodarzy Pucharu Świata w Rugby jest bardziej elastyczne i oparte na współpracy, przy czym World Rugby współpracuje z potencjalnymi gospodarzami w celu optymalizacji ich propozycji Pucharu Świata w Rugby i dostosowania ich do długoterminowego rozwoju społecznego i gospodarczego planu z korzyścią dla ich społeczności i przyszłego rozwóju rugby. W rezultacie nawiązujemy wzmocnioną relację z Anglią i Australią jako wyłącznymi Preferowanymi Kandydatami odpowiednio na lata 2025 i 2027 oraz USA w ekskluzywnym ukierunkowanym dialogu w celu opracowania najbardziej efektywnego modelu hostingu.

Dyrektor generalny World Rugby, Alan Gilpin, dodał: Musimy nadal nadążać za szybkim tempem zmian w naszym obecnym świecie i zapewniać wartość naszym przyszłym narodom-gospodarzom i związkom. Elastyczność jest koniecznością, aby zapewnić dobre zarządzanie i mieć udane Puchary Świata w Rugby mężczyzn i kobiet. Zrobimy to, zachowując osobowość naszych wydarzeń i nasze zaangażowanie w to, aby gracze i fani byli w centrum wszystkiego, co robimy.


Prezes Rugby Football Union, Bill Sweeney, powiedział: Cieszymy się, że otrzymaliśmy status preferowanego kandydata na Puchar Świata w Rugby 2025. Organizacja tego wydarzenia będzie niesamowita, naszą ambicją jest zorganizowanie imprezy z największą liczbą kibiców w historii kobiecych imprez, z ogólnokrajowymi kwalifikacjami i finałem na stadionie Twickenham. Nie możemy się doczekać współpracy z World Rugby i rządem, aby tak się stało. Teraz skupimy wszystkie nasze wysiłki licytacyjne na zabezpieczeniu tych meczów, a Australii i USA życzymy wszelkich sukcesów w ich planach organizacji przyszłych Pucharów Świata w Rugby. Kobiece rugby rozwija się wykładniczo, a zapewnienie RWC 2025 znacząco wesprze nasze cele agresywnego wzrostu w zakresie kobiecej gry, jednocześnie rozwijając wszystkie kobiece sporty. Ponadto Puchar Świata w Rugby przyniesie znaczące korzyści ekonomiczne i historyczne dla całego kraju.


Przewodniczący Rugby Australia, Hamish McLennan, powiedział: Cieszymy się z ogłoszenia i dziękujemy Światowej Radzie Rugby za zaufanie, jakie okazali zespołowi Rugby Australia oraz wizję Australii 2027. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszymi kolegami z World Rugby w nadchodzących miesiącach w celu opracowania modelu Pucharu Świata w Rugby 2027. To ekscytująca okazja do ukształtowania turnieju, który będzie kontynuował rozwój naszej wspaniałej gry w Australii, na Pacyfiku i globalnie oraz zaprezentuj nasz kraj światu.


Dyrektor generalny USA Rugby, Ross Young, powiedział: To pozytywny kolejny krok dla USA, ponieważ podnosimy ekskluzywne dyskusje z World Rugby i naszymi interesariuszami na temat udanej kampanii Pucharu Świata w Rugby 2031. Stany Zjednoczone to wschodzący rynek rugby, potencjał, który z radością odblokowujemy i strategicznie współpracujemy w najbardziej efektywny sposób. Dzięki amerykańskim miastom, komisjom i zainteresowanym stronom, które chcą wesprzeć organizowany w USA Puchar Świata w Rugby, ten ukierunkowany dialog otwiera nowe drzwi do współpracy i postępu, ostatecznie napędzając optymistyczną przyszłość USA Rugby i globalnej gry.

Zmieniony model opiera się na sukcesie przyszłego procesu selekcji gospodarzy, który przyciągnął wiarygodne i trwałe oferty, które pokazują wyraźny potencjał zapewnienia doskonałych wyników zarówno dla gospodarzy, jak i dla gry. Ponieważ Japonia 2019 przyniosła rekordowe wyniki gospodarcze i społeczne oraz dostarczyła nowych partnerów handlowych do imprezy w 2023 roku i późniejszych, a Francja 2023 ma pobić wszystkie dotychczasowe rekordy sprzedaży biletów, reklamy i transmisje, Puchar Świata w Rugby jest atrakcyjną propozycją dla rządów i związków krajowych.

Tymczasem edycja dla kobiet będzie klejnotem w koronie nowego, ekscytującego globalnego kalendarza z 2023 roku wraz z wprowadzeniem WXV [kliknij], który ma zrewolucjonizować rywalizację, konkurencyjność i przyciąganie fanów. Turniej 2025 powiększy się do 16 drużyn. Edycja 2021, rozgrywana w 2022 roku w Nowej Zelandii, podniesie poprzeczkę po światowych sukcesach w Irlandii, Francji i Anglii oraz przyciągnęła ogromny popyt na bilety.

Źródło: World Rugby

A jak miało być?
W lutym 2021 rozpoczęła się Faza Dialogu czyli rozmowy pomiędzy World Rugby, a związkami, rządami i innymi kluczowymi interesariuszami. W maju 2021 rozpoczęła się Faza Kandydata czyli formalne rozpoczęcie kwalifikacji. Kandydaci mieli konsultować swoje propozycje z World Rugby otrzymując bieżące wyjaśnienia i wsparcie, aby zapewnić najlepszy możliwy model. Faza ta miała się zakończyć w styczniu 2022 złożeniem przez kandydatów aplikacji, umów hostingowych i gwarancji. W lutym 2022 w Fazie Oceny oferty miały zostać ocenione przez ekspertów w danej dziedzinie zgodnie z kluczowymi kryteriami ustalanymi przez World Rugby Council. Natomiast raport oceniający poszczególne oferty miał zostać przekazany Radzie do głosowania w maju 2022 roku...

CLJ: Podsumowanie jesieni Zdjęcia z meczu Polska v Szwajcaria
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

International Invitation Women - KNK7
Dubai, 02.12.2021 - 04.12.2021

Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 35
 02 RC Orkan Sochaczew 8 30
 03 RC Lechia Gdańsk 8 30
 04 Up Fitness Skra Warszawa 8 28
 05 Edach Budowlani Lublin 8 27
 06 Master Pharm Łódź 7 19
 07 RC Arka Gdynia 8 14
 08 RzKS Juvenia Kraków 8 10
 09 KS Posnania Poznań 8 6
 10 Awenta Pogoń Siedlce 8 3