POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Historia ligi w Polsce 0303.05.2020


Rozgrywki na najwyższym poziomie w Polsce noszące obecnie nazwę Ekstraligi, a w przeszłości zwanymi I ligą, Serią A czy Grupą A rozpoczęły się w 1929 roku, w cyklu artykułów zapoznajemy się z ich historią po II wojnie światowej.
 
Żeby zrealizować zalecenie zmniejszenia drużyn w I lidze, z dziesięciu do ośmiu, wymyślono najbardziej skomplikowany z systemów ligowych w historii. W I fazie wszystkie drużyny, które zgłosiły się do rozgrywek w sezonie 1989 zostały potraktowane jako I liga i rozstawione w czterech grupach po cztery zespoły. Podajemy skład grup z kolejnością końcowa po I fazie. Grupa I: Śląsk Ruda Śląska, Orkan Sochaczew, Budowlani Olsztyn, AZS Katowice; Grupa II: Ogniwo Sopot, Czarni Bytom, Posnania Poznań, Polonia Poznań (wycofała się); Grupa III: Lechia Gdańsk, Budowlani Łódź, Skra Warszawa, Bobrek Bytom; Grupa IV: Budowlani Lublin (zdjęcie 01), AZS AWF Warszawa, VIS Siedlce, Legnionovia Legionowo (wycofała się). Po rozegraniu dwóch rund I fazy, drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w swoich grupach utworzyły Grupy A i B, w każdej byli dwaj zwycięzcy grup i dwie drużyny z drugich miejsc. Pozostałe drużyny utworzyły II ligę. W II fazie I ligi drużyny z Grupy A i B rozegrały dwie rundy. Kolejność końcowa sezonu została ustalona w III fazie gdy zespoły z odpowiadających sobie miejsc w Grupie A i B rozegrały dwumecze. W spotkaniach o pierwsze miejsce Ogniwo dwukrotnie pokonało Śląsk 30:6 i 80:3 zostając mistrzem sezonu 1989. W barażu pomiędzy zwycięzcą II ligi, a ostatnią drużyną I ligi, Skra Warszawa uległa Budowlanym Lublin 6:24, ale ostatecznie weszła do wyższej ligi zastępując rozwiązany zespół Śląska. Sezon 1990 minął spokojnie, tytuł mistrzowski obroniło Ogniwo Sopot (zdjęcie 02), spadli Czarni Bytom, awansował VIS Siedlce. Po wygranym w karnych barażu z Posnanią Poznań w I lidze utrzymał się Orkan. W sezonie 1991 zwyciężyło po raz trzeci z kolei sopockie Ogniwo, Orkan wycofał się z rozgrywek więc nie było spadkowicza, MOSiR Siedlce (poprzednio VIS) wygrał 17:9 baraż z Czarnymi Bytom i pozostał w I lidze, natomiast z II ligi awansowała Posnania. Sezon 1992 przyniósł kolejną zmianę systemu rozgrywek, w rundzie wstępnej osiem rozstawionych zespołów miało rozegrać cztery dwumecze, zwycięzcy mieli grać czterorundowo o mistrzostwo, przegrani o utrzymanie. Ostatecznie odbyły się trzy dwumecze, z rozgrywek wycofała się Skra Warszawa. Po czterech rundach mistrzem ponownie zostało Ogniwo, ze względu na kolejną zmianę systemu rozgrywek I ligę opuścił MOSiR, a szósta w tabeli Posnania wygrała 42:6 baraż z Orkanem utrzymując się na najwyższym poziomie, który miał na początku sezonu 1993 liczyć sześć zespołów.
 
W sezonach 1993-1997 obowiązywał system w którym w pierwszej fazie w Serii A czyli I ligi grało sześć zespołów mecze i rewanże. W drugiej fazie cztery pierwsze zespoły z Serii A grały mecz i rewanż o Mistrzostwo Polski z zaliczeniem wyników pierwszej fazy. Drużyny z miejsca piątego i szóstego wraz z dwoma najlepszymi drużynami Serii B czyli II ligi grały w drugiej fazie mecz i rewanż o Puchar Ligi i awans dwóch pierwszych zespołów do Serii A w przyszłym sezonie. W sezonie 1993 po raz piąty z rzędu zwyciężyło Ogniwo Sopot, natomiast w sezonie 1994 Lechia Gdańsk (zdjęcie 03). Przed sezonem 1995 z rozgrywek Serii A do Serii B wycofała się Posnania, pierwszą rundę zakończyło więc tylko pięć drużyn, po drugiej mistrzostwo zdobyła Lechia Gdańsk. W sezonie 1996 po raz trzeci z kolei tytuł mistrzowski zdobyła Lechia, natomiast w sezonie 1997 mistrzem zostało Ogniwo.
 
W roku 1998 zdecydowano się na kolejną zmianę systemu rozgrywek, tym razem z wiosna-jesień na jesień-wiosna. Wiosną 1998 roku rozegrano krótki sezon I ligi z udziałem sześciu drużyn, a mistrzem została Lechia Gdańsk. Ze względu na planowane rozszerzenie I ligi spadków nie była, natomiast z II ligi awansowały Arka Gdynia i Orkan Sochaczew. W sezonie 1998/1999 zwyciężyło Ogniwo Sopot, z I ligi spadł Orkan, a awans wywalczyła Posnania. Następny sezon przyniósł decyzję o powiększeniu I ligi do dziesięciu drużyn, z najwyższego poziomu nikt nie spadał, a z II ligi miały awansować dwa zespoły. Po mistrzostwo sezonu 1999/2000 sięgnęła Lechia Gdańsk, a II ligi awansowały Orkan i Juvenia. Sezon 2000/2001 ukończyło dziewięć drużyn, w trakcie pierwszej rundy z rozgrywek wycofał się AZS AWF Warszawa, mistrzostwo ponownie zdobyła Lechia Gdańsk. W przywróconym barażu zajmująca dziewiąte miejsce Juvenia wygrała 17:15 z Folc AZS Warszawa i utrzymała się w I lidze, z II ligi awansowali Budowlani Olsztyn. Sezon 2001/2002 zakończył się trzecim z kolei mistrzostwem Lechii Gdańsk, I ligę opuścili Budowlani Olsztyn, AZS AWFiS Gdańsk utrzymał się na najwyższym poziomie po zwycięstwie 26:14 w barażu z CSP Legionowo, a z II ligi awansował Folc AZS Warszawa. CDN
 
Poprzednie części: 1929 [kliknij], lata 1956-1970 [kliknij], lata 1971-1988 [kliknij].
 
Wszystkich, którzy mają zdjęcia, pamiątki, dokumenty z lat 1955-1965 prosimy o kontakt z Jackiem Wierzbickim na adres rugbus@op.pl lub tel. 604-353-162, poszukujemy też wyników ligi regionalnej z lat 1956-1957, spotkań towarzyskich międzynarodowych i krajowych oraz wspomnień uczestników. 
Dwa najlepsze klubowe zespoły XV świata "Odmrażanie" sportu - wytyczne
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin