POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Historia ligi w Polsce 0413.05.2020


Rozgrywki na najwyższym poziomie w Polsce noszące obecnie nazwę Ekstraligi, a w przeszłości zwanymi I ligą, Serią A czy Grupą A rozpoczęły się w 1929 roku, w cyklu artykułów zapoznajemy się z ich historią po II wojnie światowej.
 
W sezonie 2002/2003 zostały wprowadzone dodatkowe mecze o I i III miejsce czyli o złoty i brązowy medal, pierwszym mistrzem Polski wyłonionym w ten sposób było Ogniwo Sopot, które w finałowym spotkaniu pokonało Budowlanych Łódź 29:20. Zanim to jednak nastąpiło dziesięć zespołów rozegrało w pierwszej rundzie mecze każdy z każdym bez rewanżów, stało się to podstawą do podziału uczestników na dwie grupy. W rundzie drugiej sześć pierwszych drużyn rozegrało kolejne mecze każdy z każdym także bez rewanżów za to z zaliczeniem wyników pierwszej rundy. Natomiast cztery ostatnie drużyny po pierwszej rundzie, w drugiej zagrało systemem każdy z każdym, mecz i rewanż z zaliczeniem wyników pierwszej rundy. Stawką było utrzymanie w I lidze, ostatni z tej czwórki miał opuścić najwyższy poziom rozgrywek, przedostatni rozegrać baraż z drugą drużyną II ligi. Dla pierwszej szóstki była zaplanowana jeszcze III runda, pierwsza czwórka grała półfinały 1 z 4 i 2 z 3, zwycięzcy walczyli o złoto, przegrani o brąz. Zespoły z miejsc V-VI rozegrały dodatkowy mecz o V miejsce w klasyfikacji sezonu. Zgodnie z regulaminem I ligę upuściła Juvenia Kraków, awans wywalczyła Pogoń Siedlce, a Posnania Poznań uratowała się przed spadkiem wygrywając 35:7 baraż z MKS Aber Olsztyn, nowym „wcieleniem” Budowlanych.
 
W dwóch kolejnych sezonach system rozgrywek nie uległ zmianie. W sezonie 2003/2004 w meczu finałowym o mistrzostwo Polski Arka Gdynia pokonała 30:10 Budowlanych Łódź. Z I ligi spadła siedlecka Pogoń, awansowała Skra Warszawa, z barażu wycofała się Juvenia Kraków i dzięki temu drużyna AZS AWFiS Gdańsk utrzymała się na najwyższym poziomie rozgrywek. W sezonie 2004/2005 Arka Gdynia (zdjęcie 01) obroniła tytuł mistrzowski pokonując w meczu finałowym Budowlanych Łódź 18:11. Z I ligi spadł zespół AZS AWFiS Gdańsk, awans z II ligi wywalczyła Pogoń Siedlce. Z drugiego poziomu awansowała też Juvenia Kraków pokonując w barażu Skrę Warszawa 15:12.
 
W sezonie 2005/2006 zmieniono regulamin rozgrywek, zespoły I ligi rozgrywały mecz i rewanż, zrezygnowano z półfinałów, dwa pierwsze drużyny grały mecz finałowy o mistrzostwo Polski, a z miejsc trzeciego i czwartego mecz o brązowy medal. Mistrzem Polski została drużyna Budowlanych Łódź (zdjęcie 02) po zwycięstwie w finale z Folc AZS Warszawa 28:14. Poziom I ligi opuścił zespół Pogoni Siedlce, z II ligi awansowała Skra Warszawa, a drużyna WMPD Olsztyn zrezygnowała z prawa z gry w barażu a awans z Budowlanymi Lublin. Sezon 2006/2007 zakończył się ponownie zwycięstwem Budowlanych Łódź, który w finale pokonali 18:13 Arkę Gdynia, I ligę opuścili Budowlani Lublin, awans z II ligi wywalczył zespół WMPD Olsztyn, a Skra Warszawa wygrała 14:12 baraż z Pogonią Siedlce i utrzymała się w I lidze.
 
Następny sezon, 2007/2008 przyniósł zmianę regulaminu, drużyny grały każdy z każdym, przywrócono mecze półfinałowe 1-4 i 2-3, których zwycięzcy walczyli w finale o mistrzostwo Polski, natomiast przegrani z półfinałów zostawali ex aequo brązowymi medalistami. W finale Folc AZS Warszawa (zdjęcie 03) pokonał 20:18 Budowlanych Łódź, I ligę opuścił Orkan Sochaczew, z II ligi awansowali Czarni Pruszcz Gdański oraz Pogoń Siedlce, stało się tak w wyniku rezygnacji Skry Warszawa z prawa gry o utrzymanie na najwyższym poziomie rozgrywek.

Przed rozpoczęciem sezonu 2008/2009 zapadła decyzja o zmniejszeniu liczby drużyn I ligi z 10 do 8 w sezonie 2009/2010. Nic się nie zmieniło w sposobie wyłonienia mistrza Polski, ale spadek musiały zaliczyć trzy ostatnie zespoły, a awans mistrz II ligi. W meczu finałowym Budowlani Łódź wygrali 28:23 z Arką Gdynia, I ligę opuściły kluby WMPD Olsztyn, Pogoń Siedlce i Czarni Pruszcz Gdański, z II ligi awansował Orkan Sochaczew. Sezon 2008/2009 był pierwszym, w którym rozpoczęła się rywalizacja na trzecim poziomie rozgrywek. W ligach regionalnych Kujawsko-Pomorskiej, Mazowieckiej, Śląsko-Małopolskiej i Wielkopolskiej grało 20 zespołów, w tym 6 drugich drużyn klubów z I i II ligi. Planowany początkowo turniej z udziałem zwycięzców czterech regionów nie doszedł do skutku. CDN
 
Poprzednie części: 1929 [kliknij], lata 1956-1970 [kliknij], lata 1971-1988 [kliknij], lata 1989-2002 [kliknij].
 
Wszystkich, którzy mają zdjęcia, pamiątki, dokumenty z lat 1955-1965 prosimy o kontakt z Jackiem Wierzbickim na adres rugbus@op.pl lub tel. 604-353-162, poszukujemy też wyników ligi regionalnej z lat 1956-1957, spotkań towarzyskich międzynarodowych i krajowych oraz wspomnień uczestników.  
 
O innych ligach: Portugalia Nowa Superliga Rugby w USA?
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin